Friday Saturday Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday
. : : .
 
   MTF this year
 
  Theater performances in Official program
 
 
43. MACEDONIAN
THEATER FESTVAL
"VOJDAN CHERNODRINSKI" Prilep
06 - 12. june, 2008
 
Ljubisha GEORGIEVSKI  
DALAI MAMA
National theatre - Bitola
Directed by: Dejan PROJKOVSKI

Scenography: Vlado GJORESKI
Costuming: Blagoj MICEVSKI
Music: Goran TRAJKOSKI
 
Actors:
Jordan Potkosulov: Petar MIRCEVSKI
Tanja Potkosulova (Dalaj Mama): Sonja MIHAJLOVA
Pande: Vasko MAVROVSKI
Sugare: Nikola PROJCEVSKI
Maca: Gabriela PETRUSEVSKA
Keti: Viktorija STEPANOVSKA
Stevo: Saso OGNENOVSKI
Dalaj Damla: Ratka DAMJANOVIK
First witch: Valentina GRAMOSLI
Second witch: Sonja OSAVKOVA
Third witch: Menka BOJADZIEVA
Forth witch: Elena TRAJKOVSKA
Master: Mitko S. APOSTOLOVSKI
Officer: Ognen DRANGOVSKI
 
Light: Ilija DIMOVSKI
Tonee: Hristo BOJADZIEV
Inspicient: Bone STOJCEVSKI
Prompter: Zorka GJAKOVSKA
Friday, 6 june, 20:00; Cultural center "Marko Cepenkov"
« back

William SHAKESPEARE  
COMEDY OF ERRORS
National theatre "Anton Panov" - Strumica
Directed by: Vladlen ALEKSANDROV

Scenery and costume designer: Milena PANTELEEVA, Anna KIRILOVA Choreographer: Tatjana SOKOLOVA
Scene discourse: Dine DRVAROV
 
Actors:
Solin, governor from Efes: Vanco MELEV
Egeon, merchant from Sirakuza: Krste JOVANOVSKI
Antifol from Efes: Stojan VELKOV
Antifol from Sirakuza: Koljo CERKEZOV
Dromio from Efes: Vasil MIHAIL
Dromio from Sirakuza: Vanco VASILEV
Andzelo, jeweler: Alen NANOV
Firs merchant, friend of Antifol from Sirakuza, Pinc. doctor: Kire GJORGJIEV
Second merchant: Vanco KRSTEVSKI
Emilija, spouse of Egeon, nun in Efes, Metresa, Lucija: Angela TRENCEVA
Adrijana, spouse of Antifol from Efes: Olivera ARIZANOVA - MANSBART
Lucijana, Adrijana’s sister: Jasmina VUCKOVA
Policeman: Tome MENTINOV
Saturday, 7 june, 19:30; Cultural center "Marko Cepenkov"
« back

Dimitar TALEV  
THE LIGHTHOUSE
National theatre “Vojdan Cernodrinski” - Prilep
Directed by: Vlado CVETANOVSKI

Dramatization: Trajce KRSTEVSKI
Costuming: Blagoj MICEVSKI
Scenography: Vlado GJOREVSKI - RAFIK
Music: Oliver JOSIFOVSKI
Director assistant: Dimitar GJORGJEVSKI
 
Actors:
Stojan Glaushev: Vlado JOVANOVSKI
Sultana Glausheva: Aleksandra PASEVSKA
Lazar Glaushev: Dimitar GJORGJIEVSKI
Katerina Glausheva: Natasha NAUMOSKA
Rafael Klince: Igor TRPCEVSKI
Nija: Jasmina MICOSKA – STANKOSKA
Avram Nemtur: Najdo TODESKI
Adzi Zaharija Mircev:Trajce IVANOSKI
Bozzana Benkova: Marija SPIRKOSKA - ILIJESKI, Katerina CAKMAKOSKA
Andrea Benkov: Aleksandar TODESKI
Kliment Benkov: Marjan CAKMAKOSKI
Photograph Dimkar: Vladimir GJORGJIJOSKI
Deputy man: Andon JOVANOSKI
Kir Greta: Dimitar VANDESKI
Kone Drdor: Blagoja SPIRKOSKI - DZUMERKO
Kadanata: Violeta CAKAROVA
Woman 1: Liljana BALTESKA
Woman 2: Ivanka GJOGJIJOSKA
Woman 3: Cvetanka CAVLESKA
Ali Aga: Milan SEKULOSKI
Skilled craftsmen Koco: Kiril RISTOSKI
Boilermaker 1: Dimitar CRCOROSKI
Boilermaker 2: Nikola NASTOSKI
Girl: Katerina CAKMAKOSKA
Priest Daniel: Toni CATLESKI
 
Director of photography: Oliver ANGELESKI
Video miks: Kiril CAVLEVSKI
Montage: Zoran PILOVSKI
Video ass.: Andrej CVETANOVSKI
Associate: Sasho TRENKOVSKI i Aleksandar RISTOSKI
Light: Riste GRKOSKI
Tone: Blagoja PEPELJUGOSKI
Inspicient: Valentina PIRGANOSKA
Saturday, 7 june, 22:00; National Theatre "Vojdan Chernodrinski"
« back

Tunger GUGENOGLU  
POOR WOMEN
Turks theatre - Skopje
Directed by: Natasa POPLAVSKA

Music: Dzengiz IBRAHIM
Choreography: Olga PANGO
Design: Emil PETROV
Costuming: Meri JOVANOVSKA
 
Actors:
Apo: Dzenap SAMET
Mehtap: Perihan TUNA EJUPI
Neriman: Ziba RADONCIK
Indzi: Nesrin TAIR
Hajrie: Nadzie HASAN
Parlak: Edin JAKUPOVIK
Husametin: Selpin KERIM
Ruzdi: Neat ALI
Sitki: Aksel MEHMET
Customer: Nadzi SABAN
 
Clarinet: Petar HRISTOV
Inspicient: Ramadan IBRAHIM
Prompter: Fejhan AHMET
Light: Orhan MEHMET, Idaver DZEMAIL
Tone: Fahredin BUSI
Makeup: Avdi BILAL, Fatmire SERIFI
Coordinator: Dzenan ALI - DZUMKAR
Stage scief: Skender DACI
Decorators: Mehmed ISMAIL, Suat Rahman, Dzengziz HALIL, Zekirija ABDI

Izrabotka na dekor: Dilaver RAHMAN, Nuri ISMAIL
Izvedba na kostim: Kerim ETEMI, Hulija SULEJMANI
Garderoba: Mualja SALIHI, Atidze DEMIRI
Rekvizita: Tankut IBRAHIM
Organizer: Muhamed BAKIOVSKI
Art director: Erdoan MAKSUT
Manager: Nadzi SABAN
Sunday, 8 june, 19:30; Cultural center "Marko Cepenkov"
« back

Grigorij GORIN  
TO FORGET HEROSTRAT
National theatre - Veles
Directed by: Zoja BUZALKOVA

 
Actors:
Man form theatre: Igor ANGELOV
Tisafern: Jordan VITANOV
Klementina: Zorica P. PANCIK
Kleon: Krste JOVANOVSKI
Herostrat: Zoran LJUTKOV
Krisip: Aleksandar GJORGIEV
Erita: Maja NASTEVSKA
The guard: Edmond SOTIR
First citizen: Kiril GRAVCEV
Second citizen: Keti BORISOVSKA
Third citizen: Samoil STOJANOVSKI
 
Inspicient: Slavisha GJEORGIEV
Light: Blagoj PODLESKI
Tone: Lazo TEOV
Checkroom attendant: Julija ANGJELKOVSKA
Stage scief: Dejan TRIPUNOVSKI
Property man: Spase PETRUSEV
Stage:Igor GAVRILOV, Dejan KRSTEVSKI, Marijan TODOROVSKI
Manager: Jordan VITANOV
Sunday, 8 june, 22:00; National Theatre "Vojdan Chernodrinski"
« back

Carlo GOLDONI  
IMPRESARIO FROM IZMIR
Tetovo's theatre - Tetovo
Directed by: Ahmet JAKUPI

Music: Ljulji MARK
Scenography: Eraljd BAKALI
Costuming: Valentina PAJAZITI
Design: Besart KOLJONJA
 
Actors:
Muzafer ETEMI
Aida ALJIDEMI
Elmir SEJFULAI
Naime AZI
Bukurie KCIKU
Dritero AME
Alji KERIMI
Bljerim ISMANI
Burhan AMITI
Arsim FAZLJIA
Aljtrim MAMUTI
 
Stage inspector: Naim JAKUPI
Makeup: Berira AMITI
Light: Berzat JAKUPI
Tone: Nadi ADEMI
Checkroom attendant: Haljim NEZIRI
Decorators: Mensur SAKIRI and Asip SADIKU
Monday, 9 june, 19:30; National Theatre "Vojdan Chernodrinski"
« back

Dejan DUKOVSKI  
DRACULA
Macedonian National theatre - Skopje
Directed by: Srgan JANAKIEVIC

Music: Pogan PAGAN
Costuming: Marjan PEJOSKI
Dramatization: Blagica SEKULOSKA
 
Actors:
Irena RISTIK
Nikola RISTANOVSKI
Jordan SIMONOV
Senko VELINOV
Ana KALACOSKA
Dragana KOSTADINOSKA
Gorast CVETKOVSKI
Slavisha KALEVSKI
Sashko KOCEV
Jana STOJANOVSKA
Ana STOJANOVSKA
Natalija TEODOSIEVA
 
Tone: Antonio DOJCINOVSKI
Light majstor: Ilija TARCUGOVSKI
Inspicient: Nikola KIMOSKI
Monday, 9 june, 22:00; Cultural center "Marko Cepenkov"
« back

Georg BIHNER  
VOYZECK
Albanian Theatre - Skopje
Directed by: Kustrim BEKTESI

Translation: Ardian KLOSI
Scenography: Betim ZEKIRI
Costuming: Marija PUPUCEVSKA
Music: Marjan NECAK
Director assistant: Besfort IDRIZI
Choreography: Iskra SUKAROVA
Animation: Nikola STREZOVSKI
 
Actors:
Vojcek: Musa ISUFI
Marija: Mirilinda SAITI
Doctor: Salaetin SAITI
Kapetan: Adrian HAZIRI
Andres: Ilber MURTEZI
Tambur major: Muzbadzin KAMILI
Maestro: Osman AHMETI
Margareta: Aida ALIDEMI
Karl: Bekir NUREDIN
Kapter: Genci MIRZO
Erinia: Emine KADRIU
Tuesday, 10 june, 19:30; Cultural center "Marko Cepenkov"
« back

Vasil ILJOVSKI  
RUNAWAY BRIDE
National theatre - Shtip
Directed by: Dejan PROJKOVSKI

Music: Goran TRAJKOVSKI
Scenography: Vlado GJORESKI - RAFIK
Costuming: Blagoj MICEVSKI
 
Actors:
Pece RISTEVSKI
Vladimir TULIEV
Kristina ATANASOVA - ARSOVA
Sonja ARSOVA
Ruish BEGOVSKA
Milorad ANGELOV
Valentina GEORGIEVA
Mile VRTEOVSKI
Tuesday, 10 june, 22:00; National Theatre "Vojdan Chernodrinski"
« back

Lorry ANDERSEN  
SUPERNOVA
Drama theatre - Skopje
Directed by: Zlatko SLAVENSKI

Scenography: Zlatko SLAVENSKI i Tihomir SPIROVSKI
Costuming: Tihomir SPIROVSKI
Idea and video director: Zlatko SLAVENSKI
Video production: Milco UZUNOV (3D Project Studio)
Music selection: Zlatko SLAVENSKI
 
Actors:
Soldier: Rubens MURATOVSKI
Musician: Biljana DRAGICEVIK - PROJKOVSKA
Scientist: Vasil ZAFIRCEV
Cosmonaut: Zoran LJUTKOV
Swimmer: Daniela STOJKOVSKA
Clerk: Robert VELJANOVSKI
Wednesday, 11 june, 20:00; Cultural center "Marko Cepenkov"
« back