57 MTF
09 - 16 јуни 2023, Прилеп

Архива

Податоците од архивата на фестивалот се прикажани хронолошки, каде може да се најдат сите евидентирани податоци за фестивалот во соодветната година. Податоците за одиграните претстави и доделените награди се прикажани и во форма на табела, со можност за пребарување и статистика.

Дел од податоците во архивата се преземени од монографијата „ПРОЕКТ ЧЕРНОДРИНСКИ“ издадена по повод јубилејот од 50 години Македонски театарски фестивал „ВОЈДАН ЧЕРНОДРИНСКИ“.

Во периодот од 04.06.1965 до 16.06.2023 фестивалот се одржал 57 пати. Фестивалот не се одржал во 1974 и во 2020 година.

Податоци за фестивалот во претходните години прикажани според редоследот по кој се одржувале.

56 МТФ плакат

56-от Македонски Театарски Фестивал „Војдан Чернодрински“ се одржа во периодот: 03.06.2022 - 09.06.2022.

На фестивалот беа прикажани вкупно:
 • 16 претстави во официјалната програма
 • 8 претстави во придружната програма и
 • се одржаа 4 настани во придружната програма.

Уметнички директор на фестивалот: Катарина КОЦЕВСКА ХАЏИ ВАСИЛЕВА.

Жири: Љупчо ЃОРГИЕВСКИ - претседател, Бесфорт ИДРИЗИ, Сотир ТРАЈКОВ.

Претстави во официјална програма

НУ Македонски народен театар – Скопје

Хенрик ИБЗЕН

НАРОДЕН НЕПРИЈАТЕЛ

4

Режија: Нина НИКОЛИЌ

НУ Драмски театар – Скопје

MY NAME IS GORAN STEFANOVSKI

Режија: Бранислав МИЌУНОВИЌ

Театар „Војдан Чернодрински“ – Прилеп

според Џовани БОКАЧО

ДЕКАМЕРОН

2

Режија: Мартин КОЧОВСКИ

НУ Албански театар – Скопје

Рефет АБАЗИ

ЈАЗЛИ

1

Режија: Куштрим БЕКТЕШИ

НУЦК „Антон Панов“ - Народен театар – Струмица

според Рајнер ВЕРНЕР ФАСБИНДЕР

БРАКОТ НА МАРИЈА БРАУН

Режија: Драгана ТАНЕВСКА

НУ Турски театар – Скопје

Антон ПАВЛОВИЧ ЧЕХОВ

ВИШНОВАТА ГРАДИНА

2

Режија: Владимир МИЛЧИН

НУ Театар „Комедија“ – Скопје

според Нил САЈМОН

KЛЕТВАТА НА СКОТЈЕ

Режија: Синиша ЕВТИМОВ

НУ Народен театар – Битола

Бертолт БРЕХТ

АРТУРО УИ

5

Режија: Кендрим РИЈАНИ

Претстави во придружна програма

Театар „Златен Елец“ - Скопје

според Луц ХИБНЕР и Јохан ВОЛФГАНГ фон ГЕТЕ

ГРЕТА

Режија: Тамара СТОЈАНОСКА

(откажана заради здравствени проблеми на член од ансамблот)

Факултет за драмски уметности - Скопје

Роналд ХАРВУД

СЕМЕЈСТВО

Дипломска претстава на студентите во класа на проф. Зоја БУЗАЛКОВСКА и доц. Александар СТЕПАНУЛЕСКИ

Факултет за драмски уметности - Скопје

QUO VADIS? 2.0

Мјузикл
Испит по предметот Сценски движења и танци на проф. м-р К. Невзати – Кери.

НУ Театар „Комедија“ – Скопје

Маја ПЕЛЕВИЌ

БОЛИВУД

Режија: Наташа ПОПЛАВСКА

Мјузикл

(претстава по покана за свеченото затворање)

Настани во придружната програма

Милош ЛАТИНОВИЌ

Промоција на книгата "Клиентот на Шекспир"

Промотор Жељко ЈОВАНОВИЌ

Милош Латиновиќ е драмски писател, есеист, романописец, актуелен директор на Битеф театар.

Добрила ИВАНОВСКА-ЧАБРИЌ

Промоција на книгата "Никогаш не е доцна"

Добрила ИВАНОВСКА-ЧАБРИЌ е актерка, член на МНТ од 1945 - 1957, член на Позориште на теразијама, пеачка, безвременска жена и уметник.

Доделени награди

НАГРАДА ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО на

 • Бедиа БЕГОВСКА и
 • Русомир БОГДАНОВСКИ.
 1. Награда за рекламен материјал на Димитар Димитров за рекламниот материјал од претставата „НАРОДЕН НЕПРИЈАТЕЛ“ во изведба на НУ Македонски народен театар – Скопје,
 2. Награда за кореографија и сценски движења не е доделена.
 3. Награда за музика на Тримор Доми за музиката во претставата „АРТУРО УИ“ во изведба на НУ Народен театар – Битола,
 4. Награда за костимографија на Благој Мицевски за костимите во претставата „АРТУРО УИ“ во изведба на НУ Народен театар – Битола,
 5. Награда за сценографија на Вишња Вујовиќ за сценографијата во претставата „НАРОДЕН НЕПРИЈАТЕЛ“ во изведба на НУ Македонски народен театар – Скопје,
 6. Награда за современа сценска драматизација на Лидија Митоска Ѓорѓиевска за драматизација и адаптација во претставата „ДЕКАМЕРОН“ во изведба на Театар „Војдан Чернодрински“ – Прилеп,
 7. Награда за текст на Рефет Абази за текстот во претставата „ЈАЗЛИ“ во изведба на НУ Албански театар – Скопје,
 8. Награда за млад актер „Трајко Чоревски“ на Хакан Даци за улогата Јаша во претставата „ВИШНОВАТА ГРАДИНА“ во изведба на НУ Турски театар – Скопје,
 9. Награда за млада актерка на Сара Спиркоска за улогите во претставата „ДЕКАМЕРОН“ во изведба на Театар „Војдан Чернодрински“ – Прилеп,
 10. Награда за женска епизодна улога на Викторија Степановска Јанкуловска за улогите во претставата „АРТУРО УИ“ во изведба на НУ Народен театар – Битола,
 11. Награда за машка епизодна улога „Димче Трајковски“ на Никола Пројчевски за улогите во претставата „АРТУРО УИ“ во изведба на НУ Народен театар – Битола,
 12. Награда за главна женска улога на Бедија Беговска за улогата Љубов Андреевна Рањевска во претставата „ВИШНОВАТА ГРАДИНА“ во изведба на НУ Турски театар – Скопје,
 13. Награда за главна машка улога на Никола Ристановски за улогата д-р Томас Стокман во претставата „НАРОДЕН НЕПРИЈАТЕЛ“ во изведба на НУ Македонски народен театар – Скопје,
 14. Награда за режија на Ќендрим Ријани за претставата „АРТУРО УИ“ во изведба на НУ Народен театар – Битола,
 15. Награда за уметничко остварување на претстава во целина на претставата „НАРОДЕН НЕПРИЈАТЕЛ“ во изведба на НУ Македонски народен театар – Скопје.

Организациски одбор

Собрание на МТФ:

Сашо ДИМОСКИ– НУЦК „Ј.Х.К. Џинот“ - Велес,
Катерина ИЛИЕВСКА СИЛЈАНОВСКА– НУ Театар за деца и младинци - Скопје,
Иван ЈЕРЧИЌ– НУ Народен Театар - Битола,
Адем КАРАГА– НУ Албански Театар - Скопје,
Трајче КАЦАРОВ– НУЦК „Ацо Шопов“ - Штип,
Јасмина МИЦОВСКА СТАНКОСКА– Театар „Војдан Чернодрински“ - Прилеп,
Беким САЛИУ– НУ Тетовски театар - Тетово,
Горан СИМОНОСКИ– НУЦК „Григор Прличев“ - Охрид,
Драган СПАСОВ– НУ Драмски Театар - Скопје,
Дарко Јан СПАСОВ– НУ Театар „Комедија“ – Скопје,
Танкица СТОЈАНОВА– НУЦК „Антон Панов“ - Струмица,
Несрин ТАИР– НУ Турски Театар - Скопје,
Мими ТАНЕВСКА СРБИНОВСКА– ФДУ - Скопје,
Сашо ТОДОРОВСКИ– НУЦК „Трајко Прокопиев“ - Куманово,
Дијана ТОСКА– НУ Албански театар за деца и млади - Скопје,
Симона УГРИНОВСКА– НУ Македонски народен театар - Скопје.

Секретар на МТФ: Стојан ДАМЧЕСКИ.

Технички секретар: Љупчо ТОДОРОСКИ.

55 МТФ плакат

55-от Македонски Театарски Фестивал „Војдан Чернодрински“ се одржа во периодот: 01.10.2021 - 08.10.2021.

На фестивалот беа прикажани вкупно:
 • 13 претстави во официјалната програма
 • 1 претстава во придружната програма и
 • се одржаа 5 настани во придружната програма.

Уметнички директор на фестивалот: Катарина КОЦЕВСКА ХАЏИ ВАСИЛЕВА.

Жири: Звездана АНГЕЛОВСКА - претседател, Бајруш МЈАКУ, Александар МИЛОСАВЉЕВИЌ.

Претстави во официјална програма

НУ Македонски народен театар – Скопје

по мотиви на Лорен БАФИ и Висенте ВИЉАНУЕВА

МОЈ ТЕРМИН

1

Режија: Синиша ЕВТИМОВ

НУ Театар „Комедија“ – Скопје

Францис ВЕБЕР

ВЕЧЕРА ЗА ГЛУПАЦИ

Режија: Ирена СТЕРИЈОВСКА

Театар „Војдан Чернодрински“ – Прилеп

Мирослав КРЛЕЖА

ГЛЕМБАЕВИ

2

Режија: Бранко БРЕЗОВЕЦ

НУЦК „Трајко Прокопиев“ - Театар Куманово

Жан Батист МОЛИЕР

ВООБРАЗЕН БОЛЕН

Режија: Драгана ГУНИН

(откажана заради здравствени проблеми на член од ансамблот)

НУ Драмски театар – Скопје

Румена БУЖАРОВСКА

МОЈОТ МАЖ

4

Режија: Нела ВИТОШЕВИЌ

НУ Албански театар – Скопје

Николај КОЉАДА

МУРЛИН МУРЛО

2

Режија: Кристина ДИМИТРОВА

НУ Народен театар – Битола

Хорас МЕКОЈ

И КОЊИТЕ ГИ УБИВААТ, ЗАР НЕ?

3

Режија: Мартин КОЧОВСКИ

НУ Тетовски театар – Тетово

Јуџин О’НИЛ

СТРАСТ И АЛЧНОСТ

Режија: Фитим СЕЛИМИ

НУЦК „Ацо Шопов“ - Театар Штип

по мотиви на Едип од СОФОКЛЕ

ЕДИП КОМЕНТАРИ

1

Режија: Драгана МИЛОШЕВСКИ ПОПОВА

НУ Турски театар – Скопје

според П.КВИЛТЕР, Н.МАРТИН, Џ.КОГАН, Б.КРАЈЧЕВСКА, Д.МИЛОШЕВСКА - ПОПОВА

СЛАВНАТА ФЛОРЕНС

Режија: Драгана МИЛОШЕВСКА – ПОПОВА

НУЦК „Григор Прличев“ - Народен театар – Охрид

Жозиен БАЛАСКО

КРИК ЗА ЉУБОВ

1

Режија: Љупчо ЃОРГИЕВСКИ

НУ Театар за деца и младинци – Скопје

според сценариото на Тим БАРТОН и Каролајн ТОМПСОН

ЕДВАРД РАЦЕ НОЖИЦИ

1

Режија: Нела ВИТОШЕВИЌ

НУЦК „Ј.Х.К. Џинот“ - Театар Велес

по мотиви од „Три сестри“ од А.П.ЧЕХОВ

СЕСТРИТЕ ПРОЗОРОВИ
(СЛУЧАЈ)

Режија: Васил ЗАФИРЧЕВ

Претстави во придружна програма

УКИМ - Факултет за драмски уметности – Скопје

Николај КОЉАДА

МУРЛИН МУРЛО

Дипломска претстава на студентите на отсекот Драмски актери во класата на ред. проф. д-р Сузана КИРАНЏИСКА и вон. проф. м-р Кристина ЛЕЛОВАЦ

Настани во придружната програма

Промоција

НЕВИДЛИВИТЕ од Тена ШТИВИЧИЌ
(издавач: АРТКОНЕКТ)

Промоција

ГОРАН ВО ДРАМСКИ
(издавач: НУ Драмски театар – Скопје)

Промоција на антологијата „Еуродрам 2020: избор нови македонски драми“
(издавач МТФ „В. Чернодрински“, Прилеп, 2020)

Промотор: проф. д-р Иван ДОДОВСКИ

Трибина

ТЕАТАРОТ ВО КОВИД 19. ПРОБЛЕМИ И РЕШЕНИЈА

Модератор: Катарина КОЦЕВСКА

НУ Драмски театар – Скопје

ДРАМСКИ ЗА КОНЕСКИ

Омаж за животот и делото на великанот на македонската литература и култура Блаже Конески со првенците на Драмски театар во чест на стогодишнината од неговото раѓање.

Доделени награди

НАГРАДА ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО на

 • Емил Рубен,
 • Борис Чоревски и
 • Крсте С. Џидров.
 1. Награда за рекламен материјал на Борче Димитријоски за рекламниот материјал од претставата „ЕДВАРД РАЦЕ НОЖИЦИ“ во изведба на НУ Театар за деца и младинци – Скопје,
 2. Награда за кореографија и сценски движења на Игор Киров за кореографија и сценски движења во претставата „ЕДИП КОМЕНТАРИ“ во изведба на НУЦК „Ацо Шопов“ - Театар Штип,
 3. Награда за музика на групата Фолтин за музиката во претставата „И КОЊИТЕ ГИ УБИВААТ, ЗАР НЕ?“ во изведба на НУ Народен театар – Битола,
 4. Награда за костимографија на Роза Трајчевска–Ристоска за костимите во претставата „МОЈОТ МАЖ“ во изведба на НУ Драмски театар – Скопје,
 5. Награда за сценографија на Ивана Кнез за сценографијата во претставата „ГЛЕМБАЕВИ“ во изведба на Театар „Војдан Чернодрински“ – Прилеп,
 6. Награда за современа сценска драматизација на Нела Витошевиќ и Викторија Рангелова–Петровска за драматизација на колажот од раскази на Румена Бужаровска во претставата „МОЈОТ МАЖ“ во изведба на НУ Драмски театар – Скопје,
 7. Награда за млад актер „Трајко Чоревски“ на Исидор Јованоски за улогата Оливер Глембај во претставата „ГЛЕМБАЕВИ“ во изведба на Театар „Војдан Чернодрински“ – Прилеп,
 8. Награда за млада актерка на Сабина Мемиши за улогата Олга во претставата „МУРЛИН МУРЛО“ во изведба на НУ Албански театар – Скопје,
 9. Награда за женска епизодна улога на Гентиана Рамадани за улогата Ина во претставата „МУРЛИН МУРЛО“ во изведба на НУ Албански театар – Скопје,
 10. Награда за машка епизодна улога „Димче Трајковски“ на Горан Стојаноски за улогата Силвестер во претставата „КРИК ЗА ЉУБОВ“ во изведба на НУЦК „Григор Прличев“ - Народен театар – Охрид,
 11. Награда за главна женска улога на Наталија Теодосиева за улогите во претставата „МОЈОТ МАЖ“ во изведба на НУ Драмски театар – Скопје,
 12. Награда за главна машка улога на Јордан Симонов за улогата Филип во претставата „МОЈ ТЕРМИН“ во изведба на НУ Македонски народен театар – Скопје,
 13. Награда за режија на Мартин Кочовски за претставата „И КОЊИТЕ ГИ УБИВААТ, ЗАР НЕ?“ во изведба на НУ Народен театар – Битола,
 14. Награда за уметничко остварување на претстава во целина на претставата „И КОЊИТЕ ГИ УБИВААТ, ЗАР НЕ?“ во изведба на НУ Народен театар – Битола,
 15. Награда за севкупен уметнички ангажман и резултат на авторот и актерите на претставата „МОЈОТ МАЖ“ во изведба на НУ Драмски театар – Скопје.

Организациски одбор

Собрание на МТФ:

Сашо ДИМОСКИ – НУЦК „Ј.Х.К. Џинот“ - Велес,
Слободан ЃОШИЌ – НУЦК „Антон Панов“ - Струмица,
Катерина ИЛИЕВСКА СИЛЈАНОВСКА – НУ Театар за деца и младинци - Скопје,
Иван ЈЕРЧИЌ – НУ Народен Театар - Битола,
Трајче КАЦАРОВ – НУЦК „Ацо Шопов“ - Штип,
Адем КАРАГА – НУ Албански Театар - Скопје,
Јасмина МИЦОВСКА СТАНКОСКА – Театар „Војдан Чернодрински“ - Прилеп,
Беким САЛИУ – НУ Тетовски театар - Тетово,
Горан СИМОНОСКИ – НУЦК „Григор Прличев“ - Охрид,
Драган СПАСОВ – НУ Драмски Театар - Скопје,
Мими ТАНЕВСКА СРБИНОВСКА – ФДУ - Скопје,
Несрин ТАИР – НУ Турски Театар - Скопје,
Сашо ТОДОРОВСКИ – НУЦК „Трајко Прокопиев“ - Куманово,
Симона УГРИНОВСКА – НУ Македонски народен театар - Скопје,
Нора ШАЌИРИ – НУ Театар „Комедија“ - Скопје.

Секретар на МТФ: Стојан ДАМЧЕСКИ.

Технички секретар: Љупчо ТОДОРОВСКИ.

54 МТФ плакат

54-от Македонски Театарски Фестивал „Војдан Чернодрински“ се одржа во периодот: 07.06.2019 - 15.06.2019.

На фестивалот беа прикажани вкупно:
 • 8 претстави во официјалната програма
 • 7 претстави во придружната програма и
 • се одржаа 7 настани во придружната програма.

Уметнички директор на фестивалот: Катарина КОЦЕВСКА.

Жири: Бедиа БЕГОВСКА - претседател, Љиљана БОГОЈЕВИЌ, Маја ВЕЉКОВИЌ-ПАНОВСКА.

Претстави во официјална програма

НУ Македонски народен театар – Скопје

Вилијам ШЕКСПИР

МАКБЕТ

2

Режија: Нела ВИТОШЕВИЌ

НУ Народен театар – Битола

по ЕВРИПИД

БАКХИ – КРАТОК ПРЕГЛЕД НА РАСПАДОТ

2

Режија: Игор Вук ТОРБИЦА

НУЦК „Трајко Прокопиев“ - Театар Куманово

Георги ГОСПОДИНОВ

ФИЗИКА НА ТАГАТА

1

Режија: Милош Б. АНДОНОВСКИ

НУЦК „Антон Панов“ - Народен театар – Струмица

Џорџ ОРВЕЛ

ЖИВОТИНСКА ФАРМА

1

Режија: Љупчо ЃОРГИЕВСКИ

НУ Албански театар – Скопје

Георг БИХНЕР

СМРТТА НА ДАНТОН

3

Режија: Дино МУСТАФИЌ

Театар „Војдан Чернодрински“ – Прилеп

Петре М. АНДРЕЕВСКИ

ПИРЕЈ

3

Режија: Љупчо ЃОРГИЕВСКИ

НУ Театар „Комедија“ – Скопје

по текст на Славомир МРОЖЕК

НА ОТВОРЕНО

2

Режија: Андреј ЦВЕТАНОВСКИ

НУ Драмски театар – Скопје

Паоло ГЕНОВЕЗЕ

СТРАНЦИ

1

Режија: Нела ВИТОШЕВИЌ

Претстави во придружна програма

Театар на навигаторот Цветко и Кино Култура – Скопје

Дејвид АЈВС

ВЕНЕРА ВО КРЗНО

Режија: Ивана АНГЕЛОВСКА

Универзитет за аудиовизуелни уметности ЕФТА – Скопје

ШЕКСПИРИЈАДА

Испит по актерска игра 5 - класа по актерска игра на: проф. Дејан Пројковски, асистент Андреј Цветановски, демонстратор Марија Петреска

Факултет за драмски уметности - Скопје

ЕЛЕНИТЕ ПРОКОЛНУВАЊАТА

Дипломски испит по предметот актерска игра на студентите од студиската програма за Драмски актери во класата на проф. м-р Ељеса Касо и демонстратор м-р Јеткин Сезаир

НУ Театар за деца и младинци – Скопје

Марк ТВЕН

ТОМ СОЕР

Режија: Деан ДАМЈАНОВСКИ

НУ Турски театар – Скопје

според мотиви на „Дневникот на Ана Франк“

АНА И ХАНА

Режија: Драгана ГУНИН

Факултет за драмски уметности - Скопје

АЗИЗ ИЛИ СВАДБАТА ШТО ГО СПАСИ ЗАПАДОТ

Дипломска претстава на студентите во класата на: Проф. М-р Рефет Абази, Доц. М-р Хисмет Рамадани

Посебна благодарност до: Крсте С. Џидров, Марија Пупучевска, Проф. Кренаре Невзати, Ибрахим Џемаили и Џемаил Џемаили.

НУ Македонски народен театар – Скопје

Дејан ДУКОВСКИ

СИЛЈАН ШТРКОТ ШАНЦА

Режија: Срѓан ЈАНИЌИЈЕВИЌ

(претстава по покана за свеченото затворање)

Настани во придружната програма

Концерт на Влатко Стефановски

EURODRAM – Европска мрежа за драмски превод: презентација и награди за 2019

СОНОТ НА МОДЕРНАТА ДРАМА

презентација на Македонскиот центар на ИТИ

Промоција на театарска литература

Промоција на театарска литература

Трибина

ОВА Е НАШЕ ВРЕМЕ! ВРЕМЕ ЗА ТЕАТАР

Доделени награди

НАГРАДА ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО на

 • Владимир Милчин и
 • Бајруш Мјаку.
 1. Награда за рекламен материјал на Нгадњим Мехмети за рекламниот материјал од претставата „СМРТТА НА ДАНТОН“ во изведба на НУ Албански театар – Скопје,
 2. Награда за кореографија и сценски движења на Ѓерѓ Превази за кореографија и сценски движења во претставата „СМРТТА НА ДАНТОН“ во изведба на НУ Албански театар – Скопје,
 3. Награда за музика на Димитар Андоновски за музиката во претставата „ПИРЕЈ“ во изведба на Театар „Војдан Чернодрински“ – Прилеп и претставата „НА ОТВОРЕНО“ во изведба на НУ Театар „Комедија“ – Скопје,
 4. Награда за костимографија на Розе Трајчевска-Ристевска за костимите во претставата „МАКБЕТ“ во изведба на НУ Македонски народен театар – Скопје,
 5. Награда за сценографија на Константин Трпеновски за сценографијата во претставата „МАКБЕТ“ во изведба на НУ Македонски народен театар – Скопје,
 6. Награда за современа сценска драматизација на Љупчо Ѓоргиевски за драматизација и адаптација на „Животинска фарма“ од Џорџ Орвел во претставата „ЖИВОТИНСКА ФАРМА“ во изведба на НУЦК „Антон Панов“ - Народен театар – Струмица,
 7. Награда за млад актер „Трајко Чоревски“ на Тони Денковски за улогата Горниот во претставата „НА ОТВОРЕНО“ во изведба на НУ Театар „Комедија“ – Скопје,
 8. Награда за млада актерка на Симона Димковска за улогите во претставата „ФИЗИКА НА ТАГАТА“ во изведба на НУЦК „Трајко Прокопиев“ - Театар Куманово,
 9. Награда за женска епизодна улога на Биљана Драгичевиќ-Пројковска за улогата Карлота во претставата „СТРАНЦИ“ во изведба на НУ Драмски театар – Скопје,
 10. Награда за машка епизодна улога „Димче Трајковски“ на Гзим Жерка за улогата Сен-Жист во претставата „СМРТТА НА ДАНТОН“ во изведба на НУ Албански театар – Скопје,
 11. Награда за главна женска улога на Марија Спиркоска-Илијески за улогата Велика Мегленоска во претставата „ПИРЕЈ“ во изведба на Театар „Војдан Чернодрински“ – Прилеп,
 12. Награда за главна машка улога на Александар Степанулески за улогата Јон Мегленоски во претставата „ПИРЕЈ“ во изведба на Театар „Војдан Чернодрински“ – Прилеп,
 13. Награда за режија на Игор Вук Торбица за претставата „БАКХИ – КРАТОК ПРЕГЛЕД НА РАСПАДОТ“ во изведба на НУ Народен театар – Битола,
 14. Награда за уметничко остварување на претстава во целина на претставата „БАКХИ – КРАТОК ПРЕГЛЕД НА РАСПАДОТ“ во изведба на НУ Народен театар – Битола.

Организациски одбор

Извршен одбор на МТФ: Менче КАРАЏОСКА - претседател.

Собрание на МТФ:

Александар ИВАНОСКИ – НУЦК „Ј.Х.К. Џинот“ - Велес,
Катарина ИЛИЕВСКА-СИЛЈАНОВСКА – НУ Театар за деца и младинци - Скопје,
Иван ЈЕРЧИЌ – НУ Народен Театар - Битола,
Адем КАРАГА – НУ Албански Театар - Скопје,
Менче КАРАЏОСКА – НУЦК „Марко Цепенков“ - Прилеп,
Викторија РАНГЕЛОВА-ПЕТРОВСКА – НУ Драмски Театар - Скопје,
Ванчо РИСТОВ – НУЦК „Антон Панов“ - Струмица,
Саше РИСТОВСКИ – НУ Театар „Комедија“ - Скопје,
Раде РОГОЖАРОВ – НУЦК „Ацо Шопов“ - Штип,
Горан СИМОНОСКИ – НУЦК „Григор Прличев“ - Охрид,
Несрин ТАИР – НУ Турски Театар - Скопје,
Мими ТАНЕВСКА-СРБИНОВСКА – ФДУ - Скопје,
Сашо ТОДОРОВСКИ – НУЦК „Трајко Прокопиев“ - Куманово,
Симона УГРИНОВСКА – НУ МНТ - Скопје.

Секретар на МТФ: Стојан ДАМЧЕСКИ.

Технички секретар: Љупчо ТОДОРОВСКИ.

53 МТФ плакат

53-от Македонски Театарски Фестивал „Војдан Чернодрински“ се одржа во периодот: 08.06.2018 - 15.06.2018.

На фестивалот беа прикажани вкупно:
 • 12 претстави во официјалната програма
 • 6 претстави во придружната програма и
 • се одржаа 4 настани во придружната програма.

Уметнички директор на фестивалот: Катарина КОЦЕВСКА.

Жири: Мими ТАНЕВСКА-СРБИНОВСКА - претседател, Јасна НОВАКОВ, Драган СПАСОВ-ДАЦ.

Претстави во официјална програма

НУ Македонски народен театар – Скопје

Данис ТАНОВИЌ и Александар МОРФОВ

НИЧИЈА ЗЕМЈА

4

Режија: Александар МОРФОВ

НУ Народен театар – Битола

Кристофер МАРЛОУ и текстови на режисерот и драматургот

ДОКТОР ФАУСТ

Режија: Андраш УРБАН

Театар „Војдан Чернодрински“ – Прилеп

Виктор ИГО

КЛЕТНИЦИ

4

Режија: Мартин КОЧОВСКИ

НУ Театар за деца и младинци – Скопје

по мотиви од романот „Сидарта“ на Херман ХЕСЕ

ЕДНАШ СВЕТ ИЗГРАДИВ

1

Режија: Јане СПАСИЌ

НУЦК „Антон Панов“ - Народен театар – Струмица

Борис ЈАНКОВ

ЦАРОТ ВЛАДИСЛАВ

Режија: Бранко СТАВРЕВ

НУ Турски театар – Скопје

Вилијам ШЕКСПИР

КРАЛ ЛИР

3

Режија: Диего Де БРЕА

НУЦК „Ацо Шопов“ - Театар Штип

Јасмина РЕЗА

БОГ НА МАСАКРОТ

Режија: Нела ВИТОШЕВИЌ

НУ Театар „Комедија“ – Скопје

по мотиви на Леонард ГЕРШ

ДОНИ ДАРК

Режија: Роберт РИСТОВ

НУ Албански театар – Скопје

Роберт ТОМАС

ЖЕНИТЕ

1

Режија: Ќендрим РИЈАНИ

НУЦК „Ј.Х.К. Џинот“ - Театар Велес

Родолфо САНТАНА

ТОАЛЕТ ЗА ДАМИ

Режија: Деан ДАМЈАНОВСКИ

НУ Драмски театар – Скопје

Дејл ВАСЕРМАН / Кен КИСИ

ЛЕТ НАД КУКАВИЧЈОТО ГНЕЗДО

Режија: Ристо АЛЕКСОВСКИ

Продукција: АРТОПИЈА - Скопје

Иван ВИСКОЧИЛ

УЖЕГНАТОСТ

1

Режија: Владимир МИЛЧИН

Претстави во придружна програма

Факултет за драмски уметности - Скопје

Николај В. ГОГОЉ

РЕВИЗОР

Испитна претстава по Актерска игра 4 на студентите од 3 година во класата на проф. м-р Мими ТАНЕВСКА СРБИНОВСКА и помагател во наставата Ангелчо ИЛИЕВСКИ.
Претставата е прогласена за најдобра претстава на фестивалиот „Диониз“ во Ѓаково, Република Хрватска.

ЕСРА - Универзитет за Аудиовизуелни Уметности – Скопје

Георг БИХНЕР / текстови на студентите

СМРТТА НА ДАНТОН / КОМИЧНА СЦЕНА

Испитна претстава на студентите од прва година на актерска игра од класата на професорот Мето ЈОВАНОВСКИ, доцент Магдалена РИЗОВА ЧЕРНИХ и асистент Александра ОГНЕНОВСКА.
Испитот се состои од два дела: првиот дел - извадоци на сцени и монолози од „Смртта на Дантон“ - Бихнер и вториот дел - комична сцена создадена од нивни сопствени текстови.

НУЦК „Трајко Прокопиев“ - Куманово

Роланд ШИМЕЛФЕНИГ

ЖЕНА ОД МИНАТОТО

Режија: Нела ВИТОШЕВИЌ

НУ Драмски театар – Скопје

Доналд Ли КОБУРН

ПАРТИЈА РЕМИ

Режија: Виолета ЏОЛЕВА

Театарот на Бугарската армија - Софија (Р.Бугарија)

Димитар ТАЛЕВ

ЖЕЛЕЗНИОТ СВЕТИЛНИК

Режија: Асен ШОПОВ

НУ Театар „Комедија“ – Скопје

Реј КУНИ

НЕ СЕГА, ДРАГА

Режија: Коле АНГЕЛОВСКИ

(претстава по покана за свеченото затворање)

Настани во придружната програма

Изложба

Моќта на театарот - НУ МНТ Скопје

Промоција на театарска литература

Промотор: Проф. Д-р Ана СТОЈАНОСКА

Трибина

Театарската критика денес

Модератор: Проф. Д-р Ана СТОЈАНОСКА

Трибина

Местото и улогата на драматургот во театрите во Македонија

Модератор: Проф. М-р Маја СТЕВАНОВИЌ

Доделени награди

НАГРАДА ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО на

 • Петре Арсовски и
 • Љупчо Константинов.
 1. Награда за рекламен материјал на Нгадњим Мехмети за рекламниот материјал од претставата „ЖЕНИТЕ“ во изведба на НУ Албански театар – Скопје,
 2. Награда за музика на групата Фолтин за музиката во претставата „КЛЕТНИЦИ“ во изведба на Театар „Војдан Чернодрински“ – Прилеп,
 3. Награда за костимографија на Марија Пупучевска и Бранкица Јордановска за костимите во претставата „УЖЕГНАТОСТ“ во изведба на Продукција: АРТОПИЈА - Скопје,
 4. Награда за сценографија на Валентин Светозарев и Никола Тороманов за сценографијата во претставата „НИЧИЈА ЗЕМЈА“ во изведба на НУ Македонски народен театар – Скопје,
 5. Награда за современа сценска драматизација на Горјан Милошевски за драматизацијата на романот „Клетници“ од Виктор Иго во претставата „КЛЕТНИЦИ“ во изведба на Театар „Војдан Чернодрински“ – Прилеп,
 6. Награда за млад актер „Трајко Чоревски“ на Александар Михајловски за улогата Нино во претставата „НИЧИЈА ЗЕМЈА“ во изведба на НУ Македонски народен театар – Скопје,
 7. Награда за млада актерка на Ебру Мусли за улогата Корделија во претставата „КРАЛ ЛИР“ во изведба на НУ Турски театар – Скопје,
 8. Награда за женска епизодна улога на Наташа Петровиќ за улогата во претставата „ЕДНАШ СВЕТ ИЗГРАДИВ“ во изведба на НУ Театар за деца и младинци – Скопје,
 9. Награда за машка епизодна улога „Димче Трајковски“ на Гораст Цветковски за улогата Рамбо во претставата „НИЧИЈА ЗЕМЈА“ во изведба на НУ Македонски народен театар – Скопје,
 10. Награда за главна женска улога на Ангела Наумоска за улогата Фантин во претставата „КЛЕТНИЦИ“ во изведба на Театар „Војдан Чернодрински“ – Прилеп,
 11. Награда за главна машка улога на Сашко Коцев за улогата Чики во претставата „НИЧИЈА ЗЕМЈА“ во изведба на НУ Македонски народен театар – Скопје,
 12. Награда за режија на Диего Де Бреа за претставата „КРАЛ ЛИР“ во изведба на НУ Турски театар – Скопје,
 13. Награда за уметничко остварување на претстава во целина на претставата „КЛЕТНИЦИ“ во изведба на Театар „Војдан Чернодрински“ – Прилеп,
 14. специјална награда за современ актерски израз и иновативен пристап кон светската класика на претставата „КРАЛ ЛИР“ во изведба на НУ Турски театар – Скопје.

Организациски одбор

Извршен одбор на МТФ:

Менче КАРАЏОСКА - претседател,
Катарина ИЛИЕВСКА-СИЛЈАНОВСКА,
Иван ЈЕРЧИЌ,
Никола РИСТОВ,
Наџи ШАБАН.

Собрание на МТФ:

Катарина ИЛИЕВСКА-СИЛЈАНОВСКА – НУ Театар за деца и младинци - Скопје,
Иван ЈЕРЧИЌ – НУ Народен Театар - Битола,
Адем КАРАГА – НУ Албански Театар - Скопје,
Менче КАРАЏОСКА – НУЦК „Марко Цепенков“ - Прилеп,
Младен КРСТЕВСКИ – НУЦК „Ј.Х.К. Џинот“ - Велес,
Ванчо РИСТОВ – НУЦК „Антон Панов“ - Струмица,
Никола РИСТОВ – НУЦК „Ацо Шопов“ - Штип,
Саше РИСТОВСКИ – НУ Театар „Комедија“ - Скопје,
Стрезо СТАМАТОВСКИ – НУЦК „Григор Прличев“ - Охрид,
Маја СТЕВАНОВИЌ – ФДУ - Скопје,
Сашо ТАСЕВСКИ – НУ Драмски Театар - Скопје,
Сашо ТОДОРОВСКИ – НУЦК „Трајко Прокопиев“ - Куманово,
Симона УГРИНОВСКА – НУ МНТ - Скопје,
Арсим ФАЗЛИЈА – НУ Тетовски Театар - Тетово,
Наџи ШАБАН – НУ Турски Театар - Скопје.

Секретар на МТФ: Стојан ДАМЧЕСКИ.

Технички секретар: Љупчо ТОДОРОВСКИ.

52 МТФ плакат

52-от Македонски Театарски Фестивал „Војдан Чернодрински“ се одржа во периодот: 09.06.2017 - 16.06.2017.

На фестивалот беа прикажани вкупно:
 • 12 претстави во официјалната програма
 • 9 претстави во придружната програма и
 • се одржаа 5 настани во придружната програма.

Уметнички директор на фестивалот: Петар ТЕМЕЛКОВСКИ.

Жири: Митко МАЏУНКОВ - претседател, Слободан ДЕСПОТОВСКИ, Братислав ДИМИТРОВ.

Претстави во официјална програма

НУ Драмски театар – Скопје

Вилијам ШЕКСПИР

ВЕНЕЦИЈАНСКИОТ ТРГОВЕЦ

2

Режија: Наташа ПОПЛАВСКА

Театар „Војдан Чернодрински“ – Прилеп

Горан СТЕФАНОВСКИ

FIGURAE VENERIS HISTORIAE (ЉУБОВНИ ПОЗИ НА ИСТОРИЈАТА)

2

Режија: Наташа ПОПЛАВСКА

НУ Народен театар – Битола

Фјодор МИХАЈЛОВИЧ ДОСТОЕВСКИ

ЗЛОСТОРСТВО И КАЗНА

Режија: Диего Де БРЕА

НУ Театар „Комедија“ – Скопје

Благица СЕКУЛОВСКА

ТРУДНА ПРИКАЗНА

5

Режија: Лидија ДЕДОВИЌ

НУ Албански театар – Скопје

Мурат ЏАН КИБИРОЛУ

ПЛАВИОТ - КУЧЕТО

Режија: Али ВОЛКАН ЧЕТИНКАЈА

НУЦК „Трајко Прокопиев“ - Театар Куманово

Горан СТЕФАНОВСКИ

HI-FI

1

Режија: Јани БОЈАЏИ

НУЦК „Ацо Шопов“ - Театар Штип

Живко ЧИНГО

ЛАЗАРЕВОТО ПИСМО

3

Режија: Љупчо ЃОРЃИЕВСКИ

НУ Турски театар – Скопје

Вилијам ШЕКСПИР

ОТЕЛО

1

Режија: Дејан ПРОЈКОВСКИ

НУЦК „Антон Панов“ - Народен театар – Струмица

Хенрик ИБЗЕН

ЏОН ГАБРИЕЛ БОРКМАН

Режија: Горан ТРЕНЧОВСКИ

НУ Македонски народен театар – Скопје

Кристијан ВИНКЛЕР

КОПАЊЕ

Режија: Франц фон ШТРОЛХЕН

НУЦК „Григор Прличев“ - Народен театар – Охрид

според Бранислав НУШИЌ

АНАЛФАБЕТ

Режија: Горан РИЗЕСКИ

НУЦК „Ј.Х.К. Џинот“ - Театар Велес

Сашо ДИМОСКИ

АНА КОМНЕНА

2

Режија: Ненад ВИТАНОВ и Васил ЗАФИРЧЕВ

Претстави во придружна програма

Македонска Опера и Балет - Скопје

Теренс МЕКНЕЛИ

МАРИЈА КАЛАС – ЧАС

Режија: Урсула ХОРНЕР

Културен Центар „Скрб и утеха – Тиха“

Тихомир СТОЈАНОВСКИ

ПАТОТ

Режија: Тихомир СТОЈАНОВСКИ

НУЦК „Ј.Х.К. Џинот“ - Театар Велес

Џо ПЕНХОЛ

СИНИОТ ПОРТОКАЛ

Режија: Александар ИВАНОВСКИ

ЕСРА - Универзитет за Аудиовизуелни Уметности – Скопје

ИСПИТНА ПРЕТСТАВА

Завршен испит за втора година на студентите на актерска игра од класата на проф. Мето ЈОВАНОВСКИ, доцент Магдалена РИЗОВА ЧЕРНИХ и асистент Алексндра ОГНЕНОВСКА

НУ Театар за деца и младинци – Скопје

по мотиви од Ш. ПЕРО

МАЧОРОТ ВО ЧИЗМИ

Режија: Игор ИВКОВИЌ

Продукција: УЛТРА и НУЦК „Трајко Прокопиев“ - Куманово

Стивен АДЛИ ГУИРТУС

ШМЕКЕРОТ СО КАПА

Режија: Ќазмедин НУРЕДИНИ

НУ Народен театар – Битола

Идо НЕТАНЈАХУ

СМИСЛАТА НА ЖИВОТОТ

Режија: Благој МИЦЕВСКИ

Факултет за драмски уметности - Скопје

Александар ВВЕДЕНСКИ

ЕЛКА КАЈ ИВАНОВИ

Испит на студентите по актерска игра од трета година при ФДУ Скопје во класата на проф. М-р Зоја БУЗАЛКОВСКА и насл. М-р Александар СТЕПАНУЛЕСКИ

Македонска Опера и Балет - Скопје

ТАЈНО МОЈА

Режија: Тони МИХАЈЛОВСКИ

(претстава по покана за свеченото затворање)

Настани во придружната програма

Изложба

Стефан ХАЏИНИКОЛОВ

ПЕЈСАЖИ НА ДУШАТА

Изложба

ДЛУ - Битола

ГОДИШНА ИЗЛОЖБА

МОИТЕ ВИСТИНИ, ЗАПИСИ, СВЕДОШТВА И СЕЌАВАЊА
(четврта книга)
од Ристо СТЕФАНОВСКИ
(Издавач: СИЛСОНС)

Промотори: Блаже МИНЕВСКИ и Братислав ДИМИТРОВ

промоција на книга

МАРУША ВРАТЕНА ДОМА
од Лилјана МАЗОВА
(Издавач: НУ Заводот за заштитата на спомениците на културата и музеј - Штип) и
ГЛОГОВИОТ ЏБУН И ДРУГИ ДРАМИ
од Братислав ДИМИТРОВ
(Издавач: БЛЕСОК)

Промотори: Зоран ЧИТКУШЕВ и Лилјана МАЗОВА

промоција на книги

ШЕШИРИ
од Трајче КАЦАРОВ
(Издавач: Нова поетика Белград),
ЦУРКИ ПАЛКИ
од Трајче КАЦАРОВ
(Издавач: Тврдена - ЛУСК Украина),
СО ВКУС НА ОВОШЕН СЛАДОЛЕД
од Трајче КАЦАРОВ
(Издавач: СИСЛСОНС)

Промотори: Проф. Д-р Христо ПЕТРЕСКИ и Доц. М-р Гоце РИСТОВСКИ

промоција на книги

Доделени награди

НАГРАДА ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО на Митко Маџунков.

 1. Награда за рекламен материјал на Филип Коруноски за рекламниот материјал од претставата „АНА КОМНЕНА“ во изведба на НУЦК „Ј.Х.К. Џинот“ - Театар Велес,
 2. Награда за кореографија и сценски движења на Олга Панго за кореографија и сценски движења во претставата „ОТЕЛО“ во изведба на НУ Турски театар – Скопје,
 3. Награда за музика на Марјан Неќак за музиката во претставата „ЛАЗАРЕВОТО ПИСМО“ во изведба на НУЦК „Ацо Шопов“ - Театар Штип,
 4. Награда за костимографија на Раде Василев за костимите во претставата „АНА КОМНЕНА“ во изведба на НУЦК „Ј.Х.К. Џинот“ - Театар Велес,
 5. Награда за сценографија на Емил Петро за сценографијата во претставата „FIGURAE VENERIS HISTORIAE (Љубовни пози на историјата)“ во изведба на Театар „Војдан Чернодрински“ – Прилеп,
 6. Награда за современа сценска драматизација на Љупчо Ѓорѓиевски за драматизацијата на расказот на Живко Џинго во претставата „ЛАЗАРЕВОТО ПИСМО“ во изведба на НУЦК „Ацо Шопов“ - Театар Штип,
 7. Награда за текст на Благица Секуловска за текстот во претставата „ТРУДНА ПРИКАЗНА“ во изведба на НУ Театар „Комедија“ – Скопје,
 8. Награда за млад актер „Трајко Чоревски“ на Стефан Вујисиќ за улогата Порција во претставата „ВЕНЕЦИЈАНСКИОТ ТРГОВЕЦ“ во изведба на НУ Драмски театар – Скопје,
 9. Награда за млада актерка на Сања Русеска за улогата Мира во претставата „Hi-Fi“ во изведба на НУЦК „Трајко Прокопиев“ - Театар Куманово,
 10. Награда за женска епизодна улога на Ева Скендеровска за улогата Неда во претставата „ТРУДНА ПРИКАЗНА“ во изведба на НУ Театар „Комедија“ – Скопје,
 11. Награда за машка епизодна улога „Димче Трајковски“ на Жарко Димоски за улогата Бошко во претставата „ТРУДНА ПРИКАЗНА“ во изведба на НУ Театар „Комедија“ – Скопје,
 12. Награда за главна женска улога на Јелена Жугиќ за улогата Д-р Ката во претставата „ТРУДНА ПРИКАЗНА“ во изведба на НУ Театар „Комедија“ – Скопје,
 13. Награда за главна машка улога на Јовица Михајловски за улогата Шајлок во претставата „ВЕНЕЦИЈАНСКИОТ ТРГОВЕЦ“ во изведба на НУ Драмски театар – Скопје,
 14. Награда за режија на Љупчо Ѓорѓиевски за претставата „ЛАЗАРЕВОТО ПИСМО“ во изведба на НУЦК „Ацо Шопов“ - Театар Штип,
 15. Награда за уметничко остварување на претстава во целина на претставата „ТРУДНА ПРИКАЗНА“ во изведба на НУ Театар „Комедија“ – Скопје,
 16. Награда за колективна игра на претставата „FIGURAE VENERIS HISTORIAE (Љубовни пози на историјата)“ во изведба на Театар „Војдан Чернодрински“ – Прилеп.

Организациски одбор

Извршен одбор на МТФ:

Сенко ВЕЛИНОВ - претседател,
Јордан ВИТАНОВ,
Атила КЛИНЧЕ,
Валентин СВЕТОЗАРЕВ,
Тони ЧАТЛЕСКИ.

Собрание на МТФ:

Валмир АЗИРИ - Тетовски Театар Тетово,
Сенко ВЕЛИНОВ - МНТ Скопје,
Роберт ВЕЉАНОВСКИ - Драмски Театар Скопје,
Јордан ВИТАНОВ - Театар Велес,
Јелена ЖУГИЌ - Театар Комедија Скопје,
Адем КАРАГА - Албански Театар Скопје,
Трајче КАЦАРОВ - Театар Штип,
Атила КЛИНЧЕ - Турски Театар Скопје,
Сашо КОСТОВСКИ - Театар Куманово,
Драган МАЏИРОВ - Театар Струмица,
Валентин СВЕТОЗАРЕВ - Театар Битола,
Маја СТЕВАНОВИЌ - ФДУ Скопје,
Горан СТОЈАНОСКИ - Театар Охрид,
Тони ЧАТЛЕСКИ - Театар Прилеп.

Секретар на МТФ: Стојан ДАМЧЕСКИ.

Технички секретар: Љупчо ТОДОРОВСКИ.

51 МТФ плакат

51-от Македонски Театарски Фестивал „Војдан Чернодрински“ се одржа во периодот: 10.06.2016 - 17.06.2016.

На фестивалот беа прикажани вкупно:
 • 12 претстави во официјалната програма
 • 9 претстави во придружната програма и
 • се одржаа 5 настани во придружната програма.

Уметнички директор на фестивалот: Петар ТЕМЕЛКОВСКИ.

Жири: Васе МАНЧЕВ - претседател, Владо ЈОВАНОВСКИ, Јани БОЈАЏИ.

Претстави во официјална програма

НУ Театар „Комедија“ – Скопје

Александар де ла ПАТИЕЛЕ и Метју ДЕЛАПОРТ

ИМЕ

Режија: Ненни ДЕЛМЕСТРЕ

НУ Драмски театар – Скопје

Венко АНДОНОВСКИ

ЈОВ

3

Режија: Сашо МИЛЕНКОВСКИ

НУЦК „Трајко Прокопиев“ - Театар Куманово

според текст на Николај ВАСИЉЕВИЧ ГОГОЉ

РЕВИЗОР

1

Режија: Андреј ЦВЕТАНОВСКИ

НУ Турски театар – Скопје

ЕСХИЛ

ПРОМЕТЕЈ

1

Режија: Дејан ПРОЈКОВСКИ

НУ Албански театар – Скопје

Џозеф КЕСЕЛРИНГ

АРСЕНИК И СТАРИ ТАНТЕЛИ

Режија: Куштрим БЕКТЕШИ

НУЦК „Ацо Шопов“ - Театар Штип

Коле ЧАШУЛЕ

СУД

Режија: Дамјан ЧИТКУШЕВ

НУЦК „Антон Панов“ - Народен театар – Струмица

Братислав ДИМИТРОВ

НИ ЌАР НИ ЗИЈАН

1

Режија: Синиша ЕВТИМОВ

НУЦК „Ј.Х.К. Џинот“ - Театар Велес

Ханок ЛЕВИН

СТАРИЦАТА ОД КАЛКУТА

2

Режија: Софија РИСТЕВСКА ПЕТРУШЕВА

Театар „Војдан Чернодрински“ – Прилеп и Театар на Навигаторот Цветко - Скопје

Алан ЛАЈТМАН

АЈНШТАЈНОВИТЕ СОНИШТА

2

Режија: Слободан УНКОВСКИ

НУ Народен театар – Битола

Григориј ГОРИН

КРАЛСКИ ИГРИ

4

Режија: Љупчо ЃОРЃИЕВСКИ

НУЦК „Григор Прличев“ - Народен театар – Охрид

по мотиви на АРИСТОФАН

ПАРЛАМЕНТАРКИ

Режија: Ненад ВИТАНОВ

НУ Македонски народен театар – Скопје

Николај ЕРДМАН

ЖИВОТОТ Е ПРЕКРАСЕН

2

Режија: Александар МОРФОВ

Претстави во придружна програма

Факултет за драмски уметности - Скопје

Олег БОГАЕВ

МРТВИ УШИ

Испит по актерска игра (III година)
Класа на вон. проф. Д-р Сузана КИРАНЏИСКА со асс. М-р Кристина ЛЕЛОВАЦ

Културен Центар „Скрб и утеха – Тиха“

Тихомир СТОЈАНОВСКИ

ДАФИНА ОД СЕРЕЗ (НЕКРСТЕНИ ДЕНОВИ)

Режија: Слободанка ЧИЧЕВСКА

НУ Народен театар – Битола

Ингмар ВИЛКВИСТ

ПОСЛЕДНАТА НОЌ

Режија: Андреј ЦВЕТАНОВСКИ

НУЦК „Ј.Х.К. Џинот“ - Театар Велес

Најџел ВИЛИЈАМС

КЛАСЕН НЕПРИЈАТЕЛ

Режија: Теа БЕГОВСКА

Театар „Војдан Чернодрински“ – Прилеп

Џон ОЗБОРН

ОБЅРНИ СЕ ВО ГНЕВ

Режија: Кристина ДИМИТРОВА

НУ Театар за деца и младинци – Скопје

Русомир БОГДАНОВСКИ

МАЛАТА СИРЕНА

Режија: Дејан ДАМЈАНОВСКИ

ЕФТА - Универзитет за Аудиовизуелни Уметности – Скопје

ЖИВОТОТ Е МАГИЧЕН КРУГ…

Испит по актерска игра (I-ва година)
Класа на проф. Мето ЈОВАНОВСКИ и доц. Магдалена РИЗОВА-ЧЕРНИХ

Независна продукција Театар 007 - Скопје

Вуди АЛЕН

ЦЕНТРАЛ ПАРК – ЗАПАД

Режија: Игор ИВКОВИЌ

Македонска Опера и Балет - Скопје

Карл ОРФ

КАРМИНА БУРАНА
(КОНЦЕРТНА ИЗВЕДБА)

Режија: Диригент: Иван ЕМИНОВИЌ

(претстава по покана за свеченото затворање)

Настани во придружната програма

Изложба

Владимир ТЕМКОВ

ЖИТНИ ПОЛИЊА

Изложба

Атанас БОТЕВ

ГРАД

Промоција на театарска литература

Промоција на театарска литература

Промоција на театарска литература

Доделени награди

НАГРАДА ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО на

 • Сабина Ајрула-Тозија,
 • Елхаме Билал и
 • Лилјана Мазова.
 1. Награда за рекламен материјал на Владимир Симоновски за рекламниот материјал од претставата „ЈОВ“ во изведба на НУ Драмски театар – Скопје,
 2. Награда за кореографија и сценски движења на Кире Миладиноски за кореографија и сценски движења во претставата „СТАРИЦАТА ОД КАЛКУТА“ во изведба на НУЦК „Ј.Х.К. Џинот“ - Театар Велес,
 3. Награда за музика на Горан Трајковски за музиката во претставата „ПРОМЕТЕЈ“ во изведба на НУ Турски театар – Скопје,
 4. Награда за костимографија на Розе Трајчевска за костимите во претставата „АЈНШТАЈНОВИТЕ СОНИШТА“ во изведба на Театар „Војдан Чернодрински“ – Прилеп и Театар на Навигаторот Цветко - Скопје,
 5. Награда за сценографија на Валентин Светозарев за сценографијата во претставата „КРАЛСКИ ИГРИ“ во изведба на НУ Народен театар – Битола,
 6. Награда за современа сценска драматизација на Русомир Богдановски за драматизација и адаптација во претставата „АЈНШТАЈНОВИТЕ СОНИШТА“ во изведба на Театар „Војдан Чернодрински“ – Прилеп и Театар на Навигаторот Цветко - Скопје,
 7. Награда за текст на Венко Андоновски за текстот во претставата „ЈОВ“ во изведба на НУ Драмски театар – Скопје,
 8. Награда за млад актер „Трајко Чоревски“ на Марко Трајковиќ за улогата Земљаника во претставата „РЕВИЗОР“ во изведба на НУЦК „Трајко Прокопиев“ - Театар Куманово,
 9. Награда за млада актерка на Талија Настова за улогата во претставата „СТАРИЦАТА ОД КАЛКУТА“ во изведба на НУЦК „Ј.Х.К. Џинот“ - Театар Велес,
 10. Награда за женска епизодна улога на Биљана Драгичевиќ-Пројковска за улогата Серафима Илинчина во претставата „ЖИВОТОТ Е ПРЕКРАСЕН“ во изведба на НУ Македонски народен театар – Скопје,
 11. Награда за машка епизодна улога „Димче Трајковски“ на Кољо Черкезов за улогата Контролорот во претставата „НИ ЌАР НИ ЗИЈАН“ во изведба на НУЦК „Антон Панов“ - Народен театар – Струмица,
 12. Награда за главна женска улога на Катерина Аневска за улогата Ана Болејн во претставата „КРАЛСКИ ИГРИ“ во изведба на НУ Народен театар – Битола,
 13. Награда за главна машка улога на Никола Ристановски за улогата Подсекаљников во претставата „ЖИВОТОТ Е ПРЕКРАСЕН“ во изведба на НУ Македонски народен театар – Скопје,
 14. Награда за режија на Љупчо Ѓорѓиевски за претставата „КРАЛСКИ ИГРИ“ во изведба на НУ Народен театар – Битола,
 15. Награда за уметничко остварување на претстава во целина на претставата „КРАЛСКИ ИГРИ“ во изведба на НУ Народен театар – Битола,
 16. специјална награда за продукциска и сценска функционалност на претставата „ЈОВ“ во изведба на НУ Драмски театар – Скопје.

Организациски одбор

Извршен одбор на МТФ:

Сенко ВЕЛИНОВ - претседател,
Јордан ВИТАНОВ,
Атила КЛИНЧЕ,
Валентин СВЕТОЗАРЕВ,
Тони ЧАТЛЕСКИ.

Собрание на МТФ:

Валмир АЗИРИ - Тетовски Театар Тетово,
Сенко ВЕЛИНОВ - МНТ Скопје,
Роберт ВЕЉАНОВСКИ - Драмски Театар Скопје,
Јордан ВИТАНОВ - Театар Велес,
Јелена ЖУГИЌ - Театар Комедија Скопје,
Адем КАРАГА - Албански Театар Скопје,
Трајче КАЦАРОВ - Театар Штип,
Атила КЛИНЧЕ - Турски Театар Скопје,
Сашо КОСТОВСКИ - Театар Куманово,
Драган МАЏИРОВ - Театар Струмица,
Валентин СВЕТОЗАРЕВ - Театар Битола,
Маја СТЕВАНОВИЌ - ФДУ Скопје,
Горан СТОЈАНОСКИ - Тетар Охрид,
Тони ЧАТЛЕСКИ - Театар Прилеп.

Секретар на МТФ: Стојан ДАМЧЕСКИ.

Технички секретар: Љупчо ТОДОРОВСКИ.

50 МТФ плакат

50-от Македонски Театарски Фестивал „Војдан Чернодрински“ се одржа во периодот: 11.06.2015 - 19.06.2015.

На фестивалот беа прикажани вкупно:
 • 13 претстави во официјалната програма
 • 9 претстави во придружната програма и
 • се одржаа 9 настани во придружната програма.

Уметнички директор на фестивалот: Петар ТЕМЕЛКОВСКИ.

Жири: Ѓорѓи ЈОЛЕВСКИ - претседател, Тони МИХАЈЛОВСКИ, Илбер МУРТЕЗИ.

Претстави во официјална програма

НУ Македонски народен театар – Скопје

Андриј ЖОЛДАК

ЕЛЕКТРА

5

Режија: Андриј ЖОЛДАК

НУ Театар „Комедија“ – Скопје

Вилијам ШЕКСПИР

МНОГУ ВРЕВА ЗА НИШТО

1

Режија: Дејан ПРОЈКОВСКИ

Театар „Војдан Чернодрински“ – Прилеп

Вилијам ШЕКСПИР

СОН НА ЛЕТНАТА НОЌ

1

Режија: Нела ВИТОШЕВИЌ

НУ Тетовски театар – Тетово

Вилијам ШЕКСПИР

ЗАЛУДНИТЕ НАПОРИ НА ЉУБОВТА

Режија: Сулејман РУШИТИ

НУЦК „Ацо Шопов“ - Театар Штип

Ерих Емануел ШМИТ

ХОТЕЛ НИ НА НЕБО НИ НА ЗЕМЈА

Режија: Љупчо ЃОРГИЕВСКИ

НУ Албански театар – Скопје

Мартин МЕКДОНА

ПРЕДАВАЊЕ

1

Режија: Ќендрим РИЈАНИ

НУ Драмски театар – Скопје

Благица СЕКУЛОСКА

БЕЗЉУБНИ

2

Режија: Златко СЛАВЕНСКИ

НУЦК „Ј.Х.К. Џинот“ - Театар Велес

според раскази на Драги МИХАЈЛОВСКИ

ПРИКАЗНИ ОД ШЕСТИОТ КАТ

1

Режија: Деан ДАМЈАНОВСКИ

НУ Турски театар – Скопје

Вилијам ШЕКСПИР

СОН НА ЛЕТНАТА НОЌ

1

Режија: Александар ПОПОВСКИ

НУЦК „Антон Панов“ - Народен театар – Струмица

Фредерико Гарсија ЛОРКА

KРВАВИ СВАДБИ

1

Режија: Љупчо ЃОРГИЕВСКИ

НУЦК „Григор Прличев“ - Народен театар – Охрид

Василиј СИГАРЕВ

ДЕТЕКТОР ЗА ЛАГИ

Режија: Ненад ВИТАНОВ

НУ Народен театар – Битола

А.П.ЧЕХОВ

ИВАНОВ

3

Режија: Александр БАРГМАН

НУЦК „Трајко Прокопиев“ - Театар Куманово

Бертолт БРЕХТ

МАЈКА ХРАБРОСТ

Режија: Ѕвездана АНГЕЛОВСКА

Претстави во придружна програма

Културен центар „Скрб и утеха – Тиха“

според Светото писмо, Стар и Нов завет

ТРОЈСТВОТО

Режија: Тихомир СТОЈАНОВСКИ

Универзитет за аудиовизуелни уметности ЕСРА – Скопје

Горан СТЕФАНОВСКИ

ДУПЛО ДНО

Дипломска претстава во класата на: Доц. М-р. Роберт ВЕЉАНОВСКИ

НУ Македонски народен театар – Скопје

Олег и Владимир ПРЕСЊАКОВИ

ТЕРОРИЗАМ

Режија: Јордан СИМОНОВ

Факултет за драмски уметности - Скопје

Патрик МАРБЕР

ПОБЛИСКУ

Режија: Милош Б. АНДОНОВСКИ

Дипломска претстава по театарска режија на Милош Б. АНДОНОВСКИ во класата на вонр. проф. м-р Златко СЛАВЕНСКИ и асс. м-р Куштрим БЕКТЕШИ

Факултет за драмски уметности - Скопје

Дејвид ХЕР

СИНАТА СОБА

Дипломска претстава по актерска игра во класата на вонр. проф. М-р Златко СЛАВЕНСКИ

Театарска работилница ПРИЛЕП копродукција со Театар „Војдан Чернодрински“ – Прилеп

Благоја РИСТЕСКИ – Платнар

DELIRIUM TREMENS

Режија: Игор ТРПЧЕСКИ

НУЦК „Ј.Х.К. Џинот“ - Театар Велес

Золтан ЕГРЕШИ

СПАНАЌ СО ПРЖЕНИ КОМПИРИ

Режија: Ненад ВИТАНОВ

НУ Театар за деца и младинци – Скопје

според КНИГА ЗА ЏУНГЛАТА од Радјард КИПЛИНГ

МОГЛИ

Режија: Боњо ЛУНГОВ

НУ Драмски театар – Скопје

Миле ПОПОСКИ

СОЛУНСКИ ПАТРДИИ

Режија: Коле АНГЕЛОВСКИ

(претстава по покана за свеченото затворање)

Настани во придружната програма

ДРАМСКО ЧИТАЊЕ

Д-р Ана СТОЈАНОСКА

(презентација на откупените драмски текстови од министерството за култура за 2015)

Изложба

Александар СТАНКОСКИ

ДРЕВНОСТИ

Изложба

Тони ЧАТЛЕСКИ

ДРЕВНИОТ СОН

Перформанс

ЗЕМЈАТА НА ЧЕРНОДРИНСКИ
КОНЦЕРТ НА АКТЕРСКИТЕ ЅВЕЗДИ

Дејан ПРОЈКОВСКИ

Промоција

Автор: Јелена ЛУЖИНА

МОНОГРАФИЈА „ПРОЕКТ ЧЕРНОДРИНСКИ“ -
МТФ „ВОЈДАН ЧЕРНОДРИНСКИ“ 1965-2015

Промоција на театарска литература

Д-р Ана СТОЈАНОСКА

Промоција на театарска литература

Д-р Ана СТОЈАНОСКА

Промоција на театарска литература

Д-р Ана СТОЈАНОСКА

Трибина

ЧАЈ ЗА ДВАЈЦА

Д-р Јелена ЛУЖИНА и Благој ЧОРЕВСКИ

Средба со добитниците на Наградата за животно дело

Доделени награди

НАГРАДА ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО на

 • Мето Јовановски,
 • Јелена Лужина и
 • Благој Чоревски.
 1. Награда за рекламен материјал на Бруно Јованоски за рекламниот материјал од претставата „БЕЗЉУБНИ“ во изведба на НУ Драмски театар – Скопје,
 2. Награда за кореографија и сценски движења на Елена Прокопева за кореографија и сценски движења во претставата „МНОГУ ВРЕВА ЗА НИШТО“ во изведба на НУ Театар „Комедија“ – Скопје,
 3. Награда за музика на Марјан Неќак за музиката во претставата „KРВАВИ СВАДБИ“ во изведба на НУЦК „Антон Панов“ - Народен театар – Струмица,
 4. Награда за костимографија на Благој Мицевски за костимите во претставата „ИВАНОВ“ во изведба на НУ Народен театар – Битола,
 5. Награда за сценографија на Валентин Светозарев за сценографијата во претставата „ИВАНОВ“ во изведба на НУ Народен театар – Битола,
 6. Награда за современа сценска драматизација на Деан Дамјановски за драматизацијата на расказите од Драги Михајловски во претставата „ПРИКАЗНИ ОД ШЕСТИОТ КАТ“ во изведба на НУЦК „Ј.Х.К. Џинот“ - Театар Велес,
 7. Награда за текст на Благица Секуловска за текстот во претставата „БЕЗЉУБНИ“ во изведба на НУ Драмски театар – Скопје,
 8. Награда за млад актер „Трајко Чоревски“ на Александар Ѓорѓиоски за улогата Орест во претставата „ЕЛЕКТРА“ во изведба на НУ Македонски народен театар – Скопје,
 9. Награда за млада актерка на Слаѓана Вујошевиќ за улогата Елена во претставата „СОН НА ЛЕТНАТА НОЌ“ во изведба на НУ Турски театар – Скопје,
 10. Награда за женска епизодна улога на Ѕвездана Ангеловска за улогата Клитемнестра во претставата „ЕЛЕКТРА“ во изведба на НУ Македонски народен театар – Скопје,
 11. Награда за машка епизодна улога „Димче Трајковски“ на Митко Апостоловски за улогата Шабељски во претставата „ИВАНОВ“ во изведба на НУ Народен театар – Битола,
 12. Награда за главна женска улога на Дарја Ризова за улогата Електра во претставата „ЕЛЕКТРА“ во изведба на НУ Македонски народен театар – Скопје,
 13. Награда за главна машка улога на Адем Карага за улогата во претставата „ПРЕДАВАЊЕ“ во изведба на НУ Албански театар – Скопје,
 14. Награда за режија на Андриј Жолдак за претставата „ЕЛЕКТРА“ во изведба на НУ Македонски народен театар – Скопје,
 15. Награда за уметничко остварување на претстава во целина на претставата „ЕЛЕКТРА“ во изведба на НУ Македонски народен театар – Скопје,
 16. специјална награда за колективна игра и осовременување на класиката на претставата „СОН НА ЛЕТНАТА НОЌ“ во изведба на Театар „Војдан Чернодрински“ – Прилеп.

Организациски одбор

Извршен одбор на МТФ:

Сенко ВЕЛИНОВ - претседател,
Јордан ВИТАНОВ,
Атила КЛИНЧЕ,
Валентин СВЕТОЗАРЕВ,
Тони ЧАТЛЕСКИ.

Собрание на МТФ:

Валмир АЗИРИ - Тетовски Театар Тетово,
Сенко ВЕЛИНОВ - МНТ Скопје,
Роберт ВЕЉАНОВСКИ - Драмски Театар Скопје,
Јордан ВИТАНОВ - Театар Велес,
Јелена ЖУГИЌ - Театар Комедија Скопје,
Адем КАРАГА - Албански Театар Скопје,
Трајче КАЦАРОВ - Театар Штип,
Атила КЛИНЧЕ - Турски Театар Скопје,
Драган МАЏИРОВ - Театар Струмица,
Роберт ПАВЛЕСКИ - Театар Куманово,
Валентин СВЕТОЗАРЕВ - Театар Битола,
Маја СТЕВАНОВИЌ - ФДУ Скопје,
Горан СТОЈАНОСКИ - Тетар Охрид,
Тони ЧАТЛЕСКИ - Театар Прилеп.

Секретар на МТФ: Стојан ДАМЧЕСКИ.

Технички секретар: Љупчо ТОДОРОВСКИ.

49 МТФ плакат

49-от Македонски Театарски Фестивал „Војдан Чернодрински“ се одржа во периодот: 06.06.2014 - 13.06.2014.

На фестивалот беа прикажани вкупно:
 • 12 претстави во официјалната програма
 • 9 претстави во придружната програма и
 • се одржаа 6 настани во придружната програма.

Уметнички директор на фестивалот: Петар ТЕМЕЛКОВСКИ.

Жири: Васе МАНЧЕВ - претседател, Братислав ДИМИТРОВ, Мустафа ЈАШАР.

Претстави во официјална програма

НУ Народен театар – Битола

Хенрик ИБЗЕН

ХЕДА ГАБЛЕР

1

Режија: Ѕвездана АНГЕЛОВСКА

НУ Македонски народен театар – Скопје

Јордан ПЛЕВНЕШ

ВЕЧНАТА КУЌА

10

Режија: Дејан ПРОЈКОВСКИ

НУ Театар „Комедија“ – Скопје

Алдо НИКОЛАЈ

ХАМЛЕТ ВО ПИКАНТЕН СОС

1

Режија: Александра КАРДАЛЕВСКА

НУ Албански театар – Скопје

Рефет АБАЗИ

ЖИВОТ ПОД КИРИЈА

Режија: Лука КОРТИНА

НУ Театар за деца и младинци – Скопје

Тадеуш СЛОБОЃАНЕК

НАШИОТ КЛАС

Режија: Владимир МИЛЧИН

НУ Турски театар – Скопје

Мариус фон МАЈЕНБУРГ

КАМЕН

Режија: Билге ЕМИН

НУЦК „Ацо Шопов“ - Театар Штип

Питер ШЕФЕР

МРАЧНА КОМЕДИЈА

Режија: Спасое МИЛОВАНОВИЌ

НУ Драмски театар – Скопје

Љубиша ГЕОРГИЕВСКИ

ЕВАНГЕЛИЕ НА ГЛУПОСТА
(ДАЛАЈ МАМА ВО ДВА ДЕЛА)

Режија: Љубиша ГЕОРГИЕВСКИ

НУ Тетовски театар – Тетово

Давид ФАР

ИНСПЕКТОРОТ ОД ОН

Режија: Агим СОПИ

Театар „Војдан Чернодрински“ – Прилеп

Бертолт БРЕХТ

ШВЕЈК ВО ВТОРАТА СВЕТСКА ВОЈНА

2

Режија: Мартин КОЧОВСКИ

НУЦК „Ј.Х.К. Џинот“ - Театар Велес

Вилијам ШЕКСПИР

КРАЛ ЛИР

Режија: Звезда АНГЕЛОВСКА

НУЦК „Антон Панов“ - Народен театар – Струмица

Џорџ ОРВЕЛ

1984

1

Режија: Дејана НИКОЛОВСКА

Претстави во придружна програма

Факултет за драмски уметности - Скопје

DIES IRAE

Испит на студентите по актерска игра од трета година при ФДУ Скопје во класата на вонреден проф. Мими ТАНЕВСКА и демонстратор Нела ВИТОШЕВИЌ

Културен Центар „Скрб и утеха – Тиха“

ЗАВЕТ

Режија: Тихомир СТОЈАНОВСКИ

Молитвен - литургиски театар

Копродукција Дом на културата „Тошо Арсов“ Виница и Факултет за драмски уметности - Скопје

Жолт ПОЖГАЈ

ЛИЗЕЛОТА

Режија: Саша НАЦЕВСКИ

Дипломска претстава на студент од отсекот театарска режија во класата на вон. проф. М-р Златко СЛАВЕНСКИ, пом. асс. М-р Куштрим БЕКТЕШИ и проф. Слободан УНКОВСКИ

Факултет за драмски уметности - Скопје

Мила ЈОВАНОВИЌ

ШАХ-МАТ, ЉУБОВ МОЈА

Режија: Ивана АНГЕЛОВСКА

Краток драмски текст на Мила ЈОВАНОВИЌ студент по драматургија во класата на вонреден проф. Маја СТЕВАНОВИЌ

Продукција АУДЕНЦИЈА

Владимир ЃУРЃЕВИЌ

НЕ СЕ КЛАДИ НА ЕНГЛЕЗИ

Режија: Синиша ЕФТИМОВ

Австралиско-Македонски театар од Сиднеј

Душан РИСТЕВСКИ

БОРЕЊЕ СО МЕЧКА

Режија: Стефо НАНЦУ

НУЦК „Антон Панов“ - Народен театар – Струмица

Маргарит МИНКОВ

КАМИНОТ

Режија: Васил МИХАИЛ

Универзитет за аудиовизуелни уметности ЕСРА – Скопје

СТИЛ

Испит - АКТЕРСКА ИГРА V, класата ја води: Доц. М-р. Роберт ВЕЉАНОВСКИ

НУ Театар „Комедија“ – Скопје

Марк КАМОЛЕТИ

СТЈУАРДЕСИ

Режија: Синиша ЕФТИМОВ

(претстава по покана за свеченото затворање)

Настани во придружната програма

Изложба

Василие ПОПОВИЌ - Цицо (1914-1962)

Ретроспективна изложба на ликовната колонија „ДЕ НИРО“

Универзитет за аудиовизуелни уметности ЕСРА Париз-Скопје-Њујорк

Промоција на нови имиња во македонската драма

Промотори: дипл. драматург Василка АВРАМОВСКА и М-р по драматургија Маре РИСТЕВСКА

Промоција на театарска литература

Промоција на театарска литература

Трибина

Музиката во театарските претстави

Модератор: Дејан ПРОЈКОВСКИ

Доделени награди

НАГРАДА ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО на

 • Салаетин Билал,
 • Мустафа Јашар и
 • Снежана Стамеска.
 1. Награда за рекламен материјал на Владимир Ѓорѓијоски за рекламниот материјал од претставата „ШВЕЈК ВО ВТОРАТА СВЕТСКА ВОЈНА“ во изведба на Театар „Војдан Чернодрински“ – Прилеп,
 2. Награда за кореографија и сценски движења на Сташа Зуровац за кореографија и сценски движења во претставата „ВЕЧНАТА КУЌА“ во изведба на НУ Македонски народен театар – Скопје,
 3. Награда за музика на Горан Трајковски за музиката во претставата „ВЕЧНАТА КУЌА“ во изведба на НУ Македонски народен театар – Скопје,
 4. Награда за костимографија на Благој Мицевски за костимите во претставата „ВЕЧНАТА КУЌА“ во изведба на НУ Македонски народен театар – Скопје,
 5. Награда за сценографија на Валентин Светозарев за сценографијата во претставата „ВЕЧНАТА КУЌА“ во изведба на НУ Македонски народен театар – Скопје,
 6. Награда за современа сценска драматизација на Викторија Рангелова за драматизација и адаптација во претставата „1984“ во изведба на НУЦК „Антон Панов“ - Народен театар – Струмица,
 7. Награда за текст на Јордан Плевнеш за текстот во претставата „ВЕЧНАТА КУЌА“ во изведба на НУ Македонски народен театар – Скопје,
 8. Награда за млад актер „Трајко Чоревски“ на Атанас Атанасоваки за улогата Хамлет во претставата „ХАМЛЕТ ВО ПИКАНТЕН СОС“ во изведба на НУ Театар „Комедија“ – Скопје,
 9. Награда за млада актерка на Дарја Ризова за улогата Естел Бенвениста во претставата „ВЕЧНАТА КУЌА“ во изведба на НУ Македонски народен театар – Скопје,
 10. Награда за женска епизодна улога на Валентина Грамосли за улогата Госпоѓа Елвстед во претставата „ХЕДА ГАБЛЕР“ во изведба на НУ Народен театар – Битола,
 11. Награда за машка епизодна улога „Димче Трајковски“ на Андон Јованоски за улогата Бредшнајдер во претставата „ШВЕЈК ВО ВТОРАТА СВЕТСКА ВОЈНА“ во изведба на Театар „Војдан Чернодрински“ – Прилеп,
 12. Награда за главна женска улога на Искра Ветерова за улогата Стела Бенвениста во претставата „ВЕЧНАТА КУЌА“ во изведба на НУ Македонски народен театар – Скопје,
 13. Награда за главна машка улога на Тони Михајловски за улогата Ефрем Поплавски во претставата „ВЕЧНАТА КУЌА“ во изведба на НУ Македонски народен театар – Скопје,
 14. Награда за режија на Дејан Пројковски за претставата „ВЕЧНАТА КУЌА“ во изведба на НУ Македонски народен театар – Скопје,
 15. Награда за уметничко остварување на претстава во целина на претставата „ВЕЧНАТА КУЌА“ во изведба на НУ Македонски народен театар – Скопје.

Организациски одбор

Извршен одбор на МТФ:

Сенко ВЕЛИНОВ - претседател,
Јордан ВИТАНОВ,
Атила КЛИНЧЕ,
Валентин СВЕТОЗАРЕВ,
Тони ЧАТЛЕСКИ.

Собрание на МТФ:

Валмир АЗИРИ - Тетовски Театар Тетово,
Сенко ВЕЛИНОВ - МНТ Скопје,
Роберт ВЕЉАНОВСКИ - Драмски Театар Скопје,
Јордан ВИТАНОВ - Театар Велес,
Јелена ЖУГИЌ - Театар Комедија Скопје,
Адем КАРАГА - Албански Театар Скопје,
Трајче КАЦАРОВ - Театар Штип,
Атила КЛИНЧЕ - Турски Театар Скопје,
Драган МАЏИРОВ - Театар Струмица,
Роберт ПАВЛЕСКИ - Театар Куманово,
Валентин СВЕТОЗАРЕВ - Театар Битола,
Маја СТЕВАНОВИЌ - ФДУ Скопје,
Горан СТОЈАНОСКИ - Тетар Охрид,
Тони ЧАТЛЕСКИ - Театар Прилеп.

Секретар на МТФ: Стојан ДАМЧЕСКИ.

Технички секретар: Љупчо ТОДОРОВСКИ.

Документи за преземање:

48 МТФ плакат

48-от Македонски Театарски Фестивал „Војдан Чернодрински“ се одржа во периодот: 07.06.2013 - 14.06.2013.

На фестивалот беа прикажани вкупно:
 • 13 претстави во официјалната програма
 • 8 претстави во придружната програма и
 • се одржаа 7 настани во придружната програма.

Уметнички директор на фестивалот: Петар ТЕМЕЛКОВСКИ.

Жири: Васе МАНЧЕВ - претседател, Јани БОЈАЏИ, Мустафа ЈАШАР.

Претстави во официјална програма

НУ Драмски театар – Скопје

Јордан ПЛЕВНЕШ

АРХЕЛАОС ИЛИ ЕВРИПИД СЕ ВРАЌА НА БАЛКАНОТ

Режија: Владо ЦВЕТАНОВСКИ

Театар „Војдан Чернодрински“ – Прилеп

според Димитар Г. МОЛЕРОВ

ЗМЕЈОВАТА НЕВЕСТА

2

Режија: Нела ВИТОШЕВИЌ

НУЦК „Григор Прличев“ - Народен театар – Охрид

Бертолт БРЕХТ

МАЛОГРАЃАНСКА СВАДБА

Режија: Дејан ПРОЈКОВСКИ

НУЦК „Трајко Прокопиев“ - Театар Куманово

Горан СТЕФАНОВСКИ

ДУХОТ НА СЛОБОДАТА

Режија: Лука КОРТИНА

НУ Театар „Комедија“ – Скопје

Н.В. ГОГОЉ

ЖЕНИДБА

3

Режија: Дејан ПРОЈКОВСКИ

НУ Тетовски театар – Тетово

Иво БРЕШАН

ГНИДА

Режија: Сулејман РУШИТИ

НУЦК „Антон Панов“ - Народен театар – Струмица

Митко БОЈАЏИСКИ

НЕ ЧУКАЈ БЛИСКУ ДО СРЦЕТО

Режија: Синиша ЕВТИМОВ

НУЦК „Ацо Шопов“ - Театар Штип

Миро ГАВРАН

ПАРОВИ

Режија: Љупчо ЃОРГИЕВСКИ

НУ Македонски народен театар – Скопје

Дејан ДУКОВСКИ

ИЗГУБЕНИ ГЕРМАНЦИ

2

Режија: Слободан УНКОВСКИ

НУ Турски театар – Скопје

според Вилијам ШЕКСПИР

ШЕКСПИР ВО ПРИКАЗНИ

2

Режија: Кренаре НЕВЗАТИ - Кери

НУ Народен театар – Битола

Иво АНДРИЌ

ТРАВНИЧКА ХРОНИКА

2

Режија: Бранко БРЕЗОВЕЦ

НУ Албански театар – Скопје

Дорунтина БАША

ПРСТ

2

Режија: Агон МИФТАРИ

НУЦК „Ј.Х.К. Џинот“ - Театар Велес

Братислав ДИМИТРОВ

НОЌИТЕ ВО БЕЛ САТЕН

2

Режија: Ненад ВИТАНОВ

Претстави во придружна програма

Факултет за драмски уметности - Скопје

БАЛКАНОТ НЕ Е МРТОВ ИЛИ МАГИЈА ЕДЕЛВАЈС

Испит на студентите по актерска игра од III г. во класата на вон. проф. М-р Зоја БУЗАЛКОВСКА и дем. Александар СТЕПАНУЛЕСКИ

НУ Театар за деца и младинци – Скопје

Астрид ЛИНДГРЕН

ПИПИ ДОЛГИОТ ЧОРАП

Режија: Драгана МИЛОШЕВСКИ ПОПОВА

Факултет за драмски уметности - Скопје

ВО ПОТРАГА ПО ДАНИЛ ХАРМС

Испит на студентите по актерска игра од IV г. во класата на ред. проф. Владимир МИЛЧИН, вон. проф. Сузана КИРАНЏИСКА и асс. Кристина ЛЕЛОВАЦ

Културен Центар „Скрб и утеха – Тиха“

ПОСЛАНИЈА

Режија: Тихомир СТОЈАНОВСКИ

Универзитет за аудиовизуелни уметности ЕСРА – Скопје

СЦЕНИ ОД ШЕКСПИР

Испит на студентите по актерска игра од II г. во класата на доц. М-р Роберт ВЕЉАНОВСКИ

Субпродукција: Тихомир СПИРОВСКИ

Венко АНДОНОВСКИ

ПАДОТ НА МАСАДА

Режија: Димче НИКОЛОВСКИ

Универзитет за аудиовизуелни уметности ЕСРА – Скопје

Ежен ЈОНЕСКО

ДЕЛИРИУМ ЗА ДВАЈЦА

Режија: Андреј ЦВЕТАНОВСКИ

Дипломска претстава на студентите по актерска игра во класата на проф. Дејан ПРОЈКОВСКИ и дем. Андреј ЦВЕТАНОВСКИ

НУ Театар „Комедија“ – Скопје

Коле АНГЕЛОВСКИ

AХ, ЉУБОВ МОЈА… - ТУРСКА ПРИКАЗНА

Режија: Коле АНГЕЛОВСКИ

Претстава во чест на наградените

(претстава по покана за свеченото затворање)

Настани во придружната програма

Изложба

СКУЛПТУРИ од Никола СМИЛКОВ

Ретроспективна изложба на ликовната колонија „ДЕ НИРО“

Промоција на монографијата за КИРИЛ РИСТОСКИ

Промотор: Д-р Јелена ЛУЖИНА

Промоција на театарска литература

Промоција на театарска литература

Трибина

ТЕАТАРОТ МИТСКА МАТРИЦА НА МАКЕДОНИЈА

Модератор: Проф. Д-р Катица ЌУЛАВКОВА

Во чест на Љубиша ГЕОРГИЕВСКИ

Модератор: Д-р Јелена ЛУЖИНА

Доделени награди

НАГРАДА ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО на Љубиша Георгиевски.

 1. Награда за рекламен материјал на Сергеј Светозарев за рекламниот материјал од претставата „ТРАВНИЧКА ХРОНИКА“ во изведба на НУ Народен театар – Битола,
 2. Награда за кореографија и сценски движења на Кренаре Невзати за кореографија и сценски движења во претставата „ШЕКСПИР ВО ПРИКАЗНИ“ во изведба на НУ Турски театар – Скопје,
 3. Награда за музика на Горан Трајковски за музиката во претставата „ЖЕНИДБА“ во изведба на НУ Театар „Комедија“ – Скопје,
 4. Награда за костимографија на Благој Мицевски за костимите во претставата „ЖЕНИДБА“ во изведба на НУ Театар „Комедија“ – Скопје,
 5. Награда за сценографија на Валентин Светозарев за сценографијата во претставата „ТРАВНИЧКА ХРОНИКА“ во изведба на НУ Народен театар – Битола,
 6. Награда за современа сценска драматизација на Викторија Рангелова за драматизација и адаптација во претставата „ШЕКСПИР ВО ПРИКАЗНИ“ во изведба на НУ Турски театар – Скопје,
 7. Награда за текст на Братислав Димитров за текстот во претставата „НОЌИТЕ ВО БЕЛ САТЕН“ во изведба на НУЦК „Ј.Х.К. Џинот“ - Театар Велес,
 8. Награда за млад актер „Трајко Чоревски“ на Валентин Костадиновски за улогата Кочкарјов во претставата „ЖЕНИДБА“ во изведба на НУ Театар „Комедија“ – Скопје,
 9. Награда за млада актерка на Камка Тоциновски за улогата Лили Марија Марлен во претставата „ИЗГУБЕНИ ГЕРМАНЦИ“ во изведба на НУ Македонски народен театар – Скопје,
 10. Награда за женска епизодна улога на Зарије Јонузи за улогата Снаата во претставата „ПРСТ“ во изведба на НУ Албански театар – Скопје,
 11. Награда за машка епизодна улога „Димче Трајковски“ на Емил Рубен за улогата Куче во претставата „ИЗГУБЕНИ ГЕРМАНЦИ“ во изведба на НУ Македонски народен театар – Скопје,
 12. Награда за главна женска улога на Амернис Нокшиќи-Јовановска за улогата Зоја во претставата „ПРСТ“ во изведба на НУ Албански театар – Скопје,
 13. Награда за главна машка улога на Јордан Витанов за улогата Благој во претставата „НОЌИТЕ ВО БЕЛ САТЕН“ во изведба на НУЦК „Ј.Х.К. Џинот“ - Театар Велес,
 14. Награда за режија на Нела Витошевиќ за претставата „ЗМЕЈОВАТА НЕВЕСТА“ во изведба на Театар „Војдан Чернодрински“ – Прилеп,
 15. Награда за уметничко остварување на претстава во целина на претставата „ЗМЕЈОВАТА НЕВЕСТА“ во изведба на Театар „Војдан Чернодрински“ – Прилеп.

Организациски одбор

Извршен одбор на МТФ:

Сенко ВЕЛИНОВ - претседател,
Јордан ВИТАНОВ,
Атила КЛИНЧЕ,
Валентин СВЕТОЗАРЕВ,
Тони ЧАТЛЕСКИ.

Собрание на МТФ:

Валмир АЗИРИ - Тетовски Театар Тетово,
Сенко ВЕЛИНОВ - МНТ Скопје,
Јордан ВИТАНОВ - Театар Велес,
Јелена ЖУГИЌ - Театар Комедија Скопје,
Адем КАРАГА - Албански Театар Скопје,
Трајче КАЦАРОВ - Театар Штип,
Атила КЛИНЧЕ - Турски Театар Скопје,
Зоран ЉУТКОВ - Драмски Театар Скопје,
Драган МАЏИРОВ - Театар Струмица,
Маја МИЦЕВСКА - ФДУ Скопје,
Роберт ПАВЛЕВСКИ - Театар Куманово,
Валентин СВЕТОЗАРЕВ - Театар Битола,
Горан СТОЈАНОВСКИ - Театар Охрид,
Тони ЧАТЛЕСКИ - Театар Прилеп.

Секретар на МТФ: Стојан ДАМЧЕСКИ.

Технички секретар: Љупчо ТОДОРОВСКИ.

47 МТФ плакат

47-от Македонски Театарски Фестивал „Војдан Чернодрински“ се одржа во периодот: 01.06.2012 - 08.06.2012.

На фестивалот беа прикажани вкупно:
 • 13 претстави во официјалната програма
 • 7 претстави во придружната програма и
 • се одржаа 7 настани во придружната програма.

Уметнички директор на фестивалот: Петар ТЕМЕЛКОВСКИ.

Жири: Братислав ДИМИТРОВ - претседател, Веби КЕРИМИ, Златко СЛАВЕНСКИ.

Претстави во официјална програма

НУ Македонски народен театар – Скопје

Пјер - Огистен Карон де БОМАPШЕ

СВАДБАТА НА ФИГАРО

Режија: Леван ЦУЛАДЗЕ

НУ Тетовски театар – Тетово

Аугусто БОАЛ

СО ТУПАНИЦА НА НОЖОТ

Режија: Сулејман РУШИТИ

НУЦК „Марко Цепенков“ - Театар „Војдан Чернодрински“ - Прилеп

Албер КАМИ

КАЛИГУЛА

1

Режија: Зоја БУЗАЛКОВСКА

НУ Македонски народен театар – Скопје

Михаил БУЛГАКОВ

ЖИВОТОТ НА МОЛИЕР

1

Режија: Александар ПОПОВСКИ

НУЦК „Григор Прличев“ - Народен театар – Охрид

Славомир МРОЖЕК

ПОЛИЦАЈЦИ

1

Режија: Андреј ЦВЕТАНОВСКИ

НУЦК „Ацо Шопов“ - Театар Штип

Ристо КРЛЕ

ПАРИТЕ СЕ ОТЕПУВАЧКА

Режија: Александар ИВАНОВСКИ

НУ Народен театар – Битола

А.П. Чехов

ВИШНОВАТА ГРАДИНА

1

Режија: Ѕвездана АНГЕЛОВСКА

НУЦК „Антон Панов“ - Народен театар – Струмица

Лукас БЕРФУС

СЕКСУАЛНИТЕ НЕВРОЗИ НА НАШИТЕ РОДИТЕЛИ

Режија: Александра КАРДАЛЕВСКА

НУ Албански театар – Скопје

Евгениј ШВАРЦ

ЗМЕЈ

Режија: Шкипе Н. ДУКА

НУ Турски театар – Скопје

според приказните на 1001 ноќ

ПРИКАЗНАТА ЗА ШЕХЕРЕЗАДА И ШАХРИЈАР

4

Режија: Деан ДАМЈАНОВСКИ

НУЦК „Ј.Х.К. Џинот“ - Театар Велес

А.С. ПУШКИН

ОНЕГИН

Режија: Ѕвездана АНГЕЛОВСКА

НУ Драмски театар – Скопје

Венко АНДОНОВСКИ

ГЕНЕТИКА НА КУЧИЊАТА

5

Режија: Дејан ПРОЈКОВСКИ

НУЦК „Трајко Прокопиев“ - Театар Куманово

Христо БОЈЧЕВ

ОКОЛИСКА БОЛНИЦА

Режија: Јане СПАСИЌ

Претстави во придружна програма

Продукција: ТЕАТРА - Скопје

Сузан ЛЕБО

ЗВУКОТ НА КОСКИТЕ ШТО СЕ КРШАТ

Режија: Билјана РАДИНОСКА

НУ Театар за деца и младинци – Скопје

Лиман Френк БАУМ

ВОЛШЕБНИКОТ ОД ОЗ

Режија: Боњо ЛУНГОВ

Културен центар „Квартет“ во копродукција со МНТ - Скопје

Сара КЕЈН

4.48 ПСИХОЗА

Режија: Ѓорѓи ЈОЛЕВСКИ

НУЦК „Григор Прличев“ - Охрид и Продукција „Видик“ - Скопје

Бојан ТРИФУНОВСКИ, Симеон ДАМЕВСКИ и Љупчо ТОДОРОВСКИ

НИ ВАМУ, НИ ТАМУ

ЕСРА – Скопје

Харолд ПИНТЕР

ЉУБОВНИКОТ

Режија: Ирена СТЕРИЈОВСКА

дипломска претстава по актерска игра класата ја води проф. Дејан ПРОЈКОВСКИ

Културен Центар „Скрб и утеха – Тиха“

Тихомир СТОЈАНОВСКИ и други автори

ПЕАНИ

Режија: Страшко МИЛОШЕВСКИ

НУ Театар „Комедија“ – Скопје

Коле АНГЕЛОВСКИ

АХ, ЉУБОВ МОЈА

Режија: Коле АНГЕЛОВСКИ

Претстава во чест на наградените

(претстава по покана за свеченото затворање)

Настани во придружната програма

„ЧЕРНОДРИНСКИ“ за КИРИЛ РИСТОСКИ

чествување по повод наградата за животно дело

Изложба

ЦРТЕЖИ И ГРАФИКИ од Димитар МАЛИДАНОВ

Изложба

„MAINSTREAM“ од Христина ЗАФИРОВСКА

Изложба

Организација: Музеј на град Скопје

Филип Јовановски

THEATRE = THEATRE +/-

Македонски павилјон за квадриеналето за сценски дизајн и простор, Прага 2011.

Промоција на театарска литература

Промоција на театарска литература

Трибина

ТЕАТАРОТ И НОВИТЕ ФОРМИ

Модератор: Проф. Д-р Ана СТОЈАНОСКА

Доделени награди

НАГРАДА ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО на

 • Владимир Георгиевски,
 • Кирил Ристоски (постхумно),
 • Владимир Светиев и
 • Незакет Али.
 1. Награда за рекламен материјал на Владо Ѓоревски - Рафик за рекламниот материјал од претставата „ПОЛИЦАЈЦИ“ во изведба на НУЦК „Григор Прличев“ - Народен театар – Охрид,
 2. Награда за кореографија и сценски движења на Кренаре Невзати за кореографија и сценски движења во претставата „ПРИКАЗНАТА ЗА ШЕХЕРЕЗАДА И ШАХРИЈАР“ во изведба на НУ Турски театар – Скопје,
 3. Награда за музика на Марјан Неќак за музиката во претставата „ВИШНОВАТА ГРАДИНА“ во изведба на НУ Народен театар – Битола,
 4. Награда за костимографија на Елена Дончева за костимите во претставата „ПРИКАЗНАТА ЗА ШЕХЕРЕЗАДА И ШАХРИЈАР“ во изведба на НУ Турски театар – Скопје,
 5. Награда за сценографија на Кирил Василев за сценографијата во претставата „ПРИКАЗНАТА ЗА ШЕХЕРЕЗАДА И ШАХРИЈАР“ во изведба на НУ Турски театар – Скопје,
 6. Награда за современа сценска драматизација на Деан Дамјановски за драматизацијата на романот „1001 ноќ“ во претставата „ПРИКАЗНАТА ЗА ШЕХЕРЕЗАДА И ШАХРИЈАР“ во изведба на НУ Турски театар – Скопје,
 7. Награда за млад актер „Трајко Чоревски“ на Александар Степанулески за улогата Калигула во претставата „КАЛИГУЛА“ во изведба на НУЦК „Марко Цепенков“ - Театар „Војдан Чернодрински“ - Прилеп,
 8. Награда за женска епизодна улога на Јелена Жугиќ за улогата Г-ѓа Ренате во претставата „ГЕНЕТИКА НА КУЧИЊАТА“ во изведба на НУ Драмски театар – Скопје,
 9. Награда за машка епизодна улога „Димче Трајковски“ на Дејан Лилиќ за улогата Леоне во претставата „ГЕНЕТИКА НА КУЧИЊАТА“ во изведба на НУ Драмски театар – Скопје,
 10. Награда за главна женска улога на Билјана Беличанец-Алексиќ за улогата Сара во претставата „ГЕНЕТИКА НА КУЧИЊАТА“ во изведба на НУ Драмски театар – Скопје,
 11. Награда за главна машка улога на Никола Ристановски за улогата Молиер во претставата „ЖИВОТОТ НА МОЛИЕР“ во изведба на НУ Македонски народен театар – Скопје,
 12. Награда за режија на Дејан Пројковски за претставата „ГЕНЕТИКА НА КУЧИЊАТА“ во изведба на НУ Драмски театар – Скопје,
 13. Награда за уметничко остварување на претстава во целина на претставата „ГЕНЕТИКА НА КУЧИЊАТА“ во изведба на НУ Драмски театар – Скопје.

Организациски одбор

Извршен одбор на МТФ:

Сенко ВЕЛИНОВ - претседател,
Бранко ЃОРЧЕВ,
Адем КАРАГА,
Јордан ВИТАНОВ,
Валентин СВЕТОЗАРЕВ.

Собрание на МТФ:

Сенко ВЕЛИНОВ – МНТ Скопје,
Јордан ВИТАНОВ – Театар Велес,
Бранко ЃОРЧЕВ – Драмски театар Скопје,
Јелена ЖУГИЌ – Театар „Комедија“ Скопје,
Адем КАРАГА – Албански театар Скопје,
Трајче КАЦАРОВ – Театар Штип,
Атила КЛИНЧЕ – Турски театар Скопје,
Драган МАЏИРОВ – Театар Струмица,
Роберт ПАВЛЕСКИ – Театар Куманово,
Валентин СВЕТОЗАРЕВ – НТ Битола,
Горан СТОЈАНОВСКИ – Театар Охрид,
Валмир АЗИРИ – Тетовски театар Тетово,
Тони ЧАТЛЕСКИ – Театар Прилеп.

Секретар на МТФ: Стојан ДАМЧЕСКИ.

Технички секретар: Љупчо ТОДОРОВСКИ.

46 МТФ плакат

46-от Македонски Театарски Фестивал „Војдан Чернодрински“ се одржа во периодот: 10.06.2011 - 16.06.2011.

На фестивалот беа прикажани вкупно:
 • 11 претстави во официјалната програма
 • 8 претстави во придружната програма и
 • се одржаа 5 настани во придружната програма.

Уметнички директор на фестивалот: Петар ТЕМЕЛКОВСКИ.

Жири: Лилјана МАЗОВА - претседател, Веби КЕРИМИ, Петар МИРЧЕВСКИ.

Претстави во официјална програма

Драмски театар - Скопје

Вилијам ШЕКСПИР

ХАМЛЕТ

4

Режија: Дејан ПРОЈКОВСКИ

НУЦК „Марко Цепенков“ - Театар „Војдан Чернодрински“ - Прилеп

Ристо КРЛЕ

АНТИЦА

1

Режија: Бранко БРЕЗОВЕЦ

Народен театар - Битола

Марина ЛАДО

ОБИЧНА ПРИКАЗНА

3

Режија: Љупчо ЃОРЃИЕВСКИ

НУЦК „Ј.Х.К. Џинот“ - Театар Велес

Хенрик ИБЗЕН

НОРА

Режија: Никола РИСТОВ

Турски театар - Скопје

Роланд ШИМЕЛФЕНИГ

АРАПСКА НОЌ

1

Режија: Слободан УНКОВСКИ

Албански театар - Скопје

Жан АНУИ

ОРКЕСТАР

2

Режија: Наташа ПОПЛАВСКА

МАЛ ДРАМСКИ ТЕАТАР - Битола

Гоце СМИЛЕВСКИ

СПИНОЗА

1

Режија: Зоја БУЗАЛКОВСКА

НУЦК „Трајко Прокопиев“ - Театар Куманово

Алберт Рамсдел ГУРНЕЈ

СИЛВИЈА

Режија: Драгана МИЛОШЕВСКА

Македонски народен театар - Скопје

Ф.М. ДОСТОЕВСКИ

БЕСОВИ

1

Режија: Златко СЛАВЕНСКИ

Драмски театар - Скопје

Љубиша ГЕОРГИЕВСКИ

GENOCID 21

1

Режија: Владлен АЛЕКСАНДРОВ

НУЦК „Антон Панов“ - Театар Струмица

Григориј ГОРИН

ВИСТИНСКИОТ МИНХАУЗЕН

Режија: Ненад ВИТАНОВ

Претстави во придружна програма

Дом на култура „Григор Прличев“ - Театар - Охрид

Семјуел БЕКЕТ

СРЕЌНИ ДЕНОВИ

Режија: Градимир ГОЕР

НУЦК „Ацо Шопов“ - Театар Штип

група на автори

СВЕКРВА

Режија: Софија РИСТЕВСКА

Факултет за драмски уметности - Скопје

Еден Фон ХОРВАТ

ДОН ЖУАН СЕ ВРАЌА ОД ВОЈНА

дипломска претстава на студентите по актерска игра во класата на проф. Владо ЦВЕТАНОВСКИ и Мими ТАНЕВСКА

Културен Центар „Скрб и утеха – Тиха“

Тихомир СТОЈАНОВСКИ

ЏАМАЛАРИ - ДИОНИС

Режија: Страшко МИЛОШЕВСКИ

Факултет за драмски уметности - Скопје

Јуџин О’НИЛ

ДОЛГО ПАТУВАЊЕ ВО НОЌТА

дипломска претстава на студентите по актерска игра во класата на проф. Ељеса КАСО

ЕСРА – Скопје

Христо БОЈЧЕВ

ОРКЕСТАР ТИТАНИК

дипломска претстава на студентите по актерска игра во класата на Доц. М-р Роберт ВЕЉАНОВСКИ

Австралиско Македонски театар од Сиднеј - Австралија

Стефо НАНЦУ и Душан РИСТЕВСКИ

МР БАЛКАН

Режија: Стефо НАНЦУ

Македонски народен театар - Скопје

Вилијам ШЕКСПИР

РОМЕО И ЏУЛИЕТА

Режија: Лилиа АБАЏИЕВА

Претстава во чест на наградените

(претстава по покана за свеченото затворање)

Настани во придружната програма

Изложба

„060 Војдан Чернодрински“

Филмска проекција

„МАКЕДОНСКА КРВАВА СВАДБА“

ТЕАТАР БЕЗ ОСТАТОЦИ од Лилјана МАЗОВА

промоција на книга

Промоција на трите драмски текстови од конкурсот на МНТ

Научна трибина

СЕЛЕКТИРАНИ СЕЌАВАЊА - ЧЕРНОДРИНСКИ 60 ГОД. ОТПОСЛЕ

Модератор: Проф. Д-р Ана СТОЈАНОСКА

Доделени награди

НАГРАДА ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО на

 • Коле Ангеловски,
 • Трајче Иваноски и
 • Благоја Спиркоски - Џумерко.
 1. Награда за рекламен материјал на Владо Ѓоревски - Рафик за рекламниот материјал од претставата „ХАМЛЕТ“ во изведба на Драмски театар - Скопје,
 2. Награда за кореографија и сценски движења на Олга Панго за кореографија и сценски движења во претставата „ОРКЕСТАР“ во изведба на Албански театар - Скопје,
 3. Награда за музика на Марјан Неќак за музиката во претставата „АНТИЦА“ во изведба на НУЦК „Марко Цепенков“ - Театар „Војдан Чернодрински“ - Прилеп и претставата „ОБИЧНА ПРИКАЗНА“ во изведба на Народен театар - Битола,
 4. Награда за костимографија на Александар Ношпал за костимите во претставата „АРАПСКА НОЌ“ во изведба на Турски театар - Скопје,
 5. Награда за сценографија на Валентин Светозарев за сценографијата во претставата „ОБИЧНА ПРИКАЗНА“ во изведба на Народен театар - Битола,
 6. Награда за текст на Гоце Смилевски за текстот во претставата „СПИНОЗА“ во изведба на МАЛ ДРАМСКИ ТЕАТАР - Битола,
 7. Награда за млад актер „Трајко Чоревски“ на Никола Пројчевски за улогата Петелот во претставата „ОБИЧНА ПРИКАЗНА“ во изведба на Народен театар - Битола,
 8. Награда за женска епизодна улога на Амернис Нокшиќи-Јовановска за улогата Сузана Делиција во претставата „ОРКЕСТАР“ во изведба на Албански театар - Скопје,
 9. Награда за машка епизодна улога „Димче Трајковски“ на Владо Јовановски за улогата Верховенски во претставата „БЕСОВИ“ во изведба на Македонски народен театар - Скопје,
 10. Награда за главна женска улога на Јелена Жугиќ за улогата Хекуба во претставата „geNOcid 21“ во изведба на Драмски театар - Скопје,
 11. Награда за главна машка улога на Дејан Лилиќ за улогата Хамлет во претставата „ХАМЛЕТ“ во изведба на Драмски театар - Скопје,
 12. Награда за режија на Дејан Пројковски за претставата „ХАМЛЕТ“ во изведба на Драмски театар - Скопје,
 13. Награда за уметничко остварување на претстава во целина на претставата „ХАМЛЕТ“ во изведба на Драмски театар - Скопје.

Организациски одбор

Извршен одбор на МТФ:

Сенко ВЕЛИНОВ - претседател,
Бранко ЃОРЧЕВ,
Адем КАРАГА,
Јордан ВИТАНОВ,
Валентин СВЕТОЗАРЕВ.

Собрание на МТФ:

Сенко ВЕЛИНОВ – МНТ Скопје,
Јордан ВИТАНОВ – Театар Велес,
Бранко ЃОРЧЕВ – Драмски театар Скопје,
Адем КАРАГА – Албански театар Скопје,
Трајче КАЦАРОВ – Театар Штип,
Атила КЛИНЧЕ – Турски театар Скопје,
Драган МАЏИРОВ – Театар Струмица,
Роберт ПАВЛЕСКИ – Театар Куманово,
Кирил РИСТОСКИ – ФДУ Скопје,
Валентин СВЕТОЗАРЕВ – НТ Битола,
Артан СКЕНДЕРИ – Тетовски театар Тетово,
Тони ЧАТЛЕСКИ – Театар Прилеп.

Секретар на МТФ: Стојан ДАМЧЕСКИ.

Технички секретар: Љупчо ТОДОРОВСКИ.

45 МТФ плакат

45-от Македонски Театарски Фестивал „Војдан Чернодрински“ се одржа во периодот: 04.06.2010 - 10.06.2010.

На фестивалот беа прикажани вкупно:
 • 11 претстави во официјалната програма
 • 7 претстави во придружната програма и
 • се одржаа 6 настани во придружната програма.

Уметнички директор на фестивалот: Петар ТЕМЕЛКОВСКИ.

Жири: Мустафа ЈАШАР - претседател, Слободан ДЕСПОТОВСКИ, Братислав ДИМИТРОВ.

Претстави во официјална програма

Македонски народен театар - Скопје

Дејан ДУКОВСКИ

ТУПАНИЦА ПОЛНА СО ЉУБОВ

Режија: Санди ЛОПИЧИЌ

НУЦК „Антон Панов“ - Театар Струмица

Аугуст СТРИНДБЕРГ

СТРИНДБЕРГ ДОСИЕ

Режија: Владо ЦВЕТАНОВСКИ

НУЦК „Марко Цепенков“ - Театар „Војдан Чернодрински“ - Прилеп

Бертолт БРЕХТ

КАВКАСКИОТ КРУГ СО КРЕДА

5

Режија: Мартин КОЧОВСКИ

НУЦК „Трајко Прокопиев“ - Театар Куманово

Владимир ЃУРЃЕВИЌ

НЕ ИГРАЈ НА АНГЛИЧАНИ

Режија: Кирил ПЕТРЕСКИ

Албански театар - Скопје

Исмаил КАДАРЕ

ГЕНЕРАЛ НА МРТВАТА ВОЈСКА

2

Режија: Дино МУСТАФИЌ

Драмски театар - Скопје

Матеј ВИСНИЕК

ЖЕНАТА КАКО ВОЕНО ПОЛЕ

1

Режија: Владлен АЛЕКСАНДРОВ

НУЦК „Ј.Х.К. Џинот“ - Театар Велес

Горан СТЕФАНОВСКИ

БАХАНАЛИИ

1

Режија: Наташа ПОПЛАВСКА

Турски театар - Скопје

Аугуст СТРИНДБЕРГ

ГОСПОЃИЦА ЈУЛИЈА

2

Режија: Александар ПОПОСКИ

НУЦК „Ацо Шопов“ - Театар Штип

Дејан ДУКОВСКИ

БАЛКАНОТ НЕ Е МРТОВ

Режија: Стојан СТОЈАНОСКИ

Тетовски театар - Тетово

Славомир МРОЖЕК

КУЌА НА ГРАНИЦА

Режија: Арбен ТХАЧИ и Петрит НЕЗИРИ

Народен театар - Битола

Ф.М. ДОСТОЕВСКИ

БРАЌА КАРАМАЗОВИ

3

Режија: Дејан ПРОЈКОВСКИ

Претстави во придружна програма

МАЛ ДРАМСКИ ТЕАТАР - Битола

Венко АНДОНОВСКИ

ГРАНИЦА

Режија: Софија РИСТЕВСКА

Факултет за драмски уметности - Скопје

Стивен КИНГ

ГНЕВ

Дипломска претстава на студентите по актерска игра при ФДУ Скопје во класата на Проф. Кирил РИСТОСКИ и Доц. Зоја БУЗАЛКОВСКА

ЕСРА - Скопје

ПЛЕЈ БЕКЕТ

Дипломска претстава на студентите по актерска игра при ЕСРА - Скопје во класата на Ѓорѓи ЈОЛЕВСКИ

КУЛТУРЕН ЦЕНТАР СКРБ И УТЕХА

Тихомир СТОЈАНОВСКИ

БУДЕЊЕ НА АНГЕЛИТЕ

Режија: Слободанка ЧИЧЕВСКА

Драмско-куклен театар „Константин Величков“ - Пазарџик Р. Бугарија

Т. КАЦАРОВ

СО ВКУС НА ОВОШЕН СЛАДОЛЕД

Режија: Владлен АЛЕКСАНДРОВ

Албански театар - Скопје

Игор БАУЕРШИМА

WWW.NORVESKA.DENES.COM.MK

Режија: Зоја БУЗАЛКОВСКА

НУЦК „Марко Цепенков“ - Театар „Војдан Чернодрински“ - Прилеп

Стале ПОПОВ

КРПЕН ЖИВОТ

Режија: Владо ЦВЕТАНОВСКИ

ПРЕТСТАВА ПО ПОКАНА ЗА СВЕЧЕНОТО ЗАТВОРАЊЕ

(претстава по покана за свеченото затворање)

Настани во придружната програма

Автор: Жарко БАШЕСКИ

Изложба на скулптури „ЛИНК“ (поврзување)

Изложба „ДЕ НИРО“

Промоција

„ЖИВОТ СО ПАТРДИИ“ од Мирјанка Р. СЕЛЧАНЕЦ

Промотор: проф. Д-р Александар СТЕРЈОВСКИ

ТРИБИНА

Модератор: Ѓорѓи ЈОЛЕВСКИ

СТО И ПЕДЕСЕТ ГОДИНИ ОД РАЃАЊЕТО НА ЧЕХОВ

Модератор: Блаже МИНЕВСКИ

СУШТИНАТА НА ТЕАТАРОТ

Модератор: Бранко СТАВРЕВ

Доделени награди

НАГРАДА ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО на

 • Ратка Чоревска,
 • Мите Грозданов и
 • Чедо Христов.
 1. Награда за рекламен материјал на Владо Ѓоревски - Рафик за рекламниот материјал од претставата „БРАЌА КАРАМАЗОВИ“ во изведба на Народен театар - Битола,
 2. Награда за кореографија и сценски движења на Ансамблот на театарот „Војдан Чернодрински“ за кореографија и сценски движења во претставата „КАВКАСКИОТ КРУГ СО КРЕДА“ во изведба на НУЦК „Марко Цепенков“ - Театар „Војдан Чернодрински“ - Прилеп,
 3. Награда за музика на групата Фолтин за музиката во претставата „КАВКАСКИОТ КРУГ СО КРЕДА“ во изведба на НУЦК „Марко Цепенков“ - Театар „Војдан Чернодрински“ - Прилеп,
 4. Награда за костимографија на Благој Мицевски за костимите во претставата „ГЕНЕРАЛ НА МРТВАТА ВОЈСКА“ во изведба на Албански театар - Скопје,
 5. Награда за сценографија на Јулија Војкова-Најман и Филип Јованоски за сценографијата во претставата „КАВКАСКИОТ КРУГ СО КРЕДА“ во изведба на НУЦК „Марко Цепенков“ - Театар „Војдан Чернодрински“ - Прилеп,
 6. Награда за современа сценска драматизација на Андреј Хинг за драматизација и адаптација во претставата „БРАЌА КАРАМАЗОВИ“ во изведба на Народен театар - Битола,
 7. Награда за текст на Горан Стефановски за текстот во претставата „БАХАНАЛИИ“ во изведба на НУЦК „Ј.Х.К. Џинот“ - Театар Велес,
 8. Награда за млад актер „Трајко Чоревски“ на Осман Али за улогата Жан во претставата „ГОСПОЃИЦА ЈУЛИЈА“ во изведба на Турски театар - Скопје,
 9. Награда за женска епизодна улога на Несрин Таир за улогата Кристина во претставата „ГОСПОЃИЦА ЈУЛИЈА“ во изведба на Турски театар - Скопје,
 10. Награда за машка епизодна улога „Димче Трајковски“ на Адриан Азири за улогата Гробарот во претставата „ГЕНЕРАЛ НА МРТВАТА ВОЈСКА“ во изведба на Албански театар - Скопје,
 11. Награда за главна женска улога на Биљана Драгичевиќ-Пројковска за улогата Кејт во претставата „ЖЕНАТА КАКО ВОЕНО ПОЛЕ“ во изведба на Драмски театар - Скопје,
 12. Награда за главна машка улога на Огнен Дранговски за улогата Аљоша во претставата „БРАЌА КАРАМАЗОВИ“ во изведба на Народен театар - Битола,
 13. Награда за режија на Мартин Кочовски за претставата „КАВКАСКИОТ КРУГ СО КРЕДА“ во изведба на НУЦК „Марко Цепенков“ - Театар „Војдан Чернодрински“ - Прилеп,
 14. Награда за уметничко остварување на претстава во целина на претставата „КАВКАСКИОТ КРУГ СО КРЕДА“ во изведба на НУЦК „Марко Цепенков“ - Театар „Војдан Чернодрински“ - Прилеп.

Организациски одбор

Извршен одбор на МТФ:

Сенко ВЕЛИНОВ - претседател,
Бранко ЃОРЧЕВ,
Петар МИРЧЕВСКИ,
Роберт ПАВЛЕВСКИ,
Бесфорт ИДРИЗИ.

Собрание на МТФ:

Сенко ВЕЛИНОВ – МНТ Скопје,
Јордан ВИТАНОВ – Театар Велес,
Бранко ЃОРЧЕВ – Драмски театар Скопје,
Бесфорт ИДРИЗИ – Албански театар Скопје,
Трајче КАЦАРОВ – Театар Штип,
Атила КЛИНЧЕ – Турски театар Скопје,
Драган МАЏИРОВ – Театар Струмица,
Петар МИРЧЕВСКИ – Народен театар Битола,
Роберт ПАВЛЕСКИ – Театар Куманово,
Кирил РИСТОСКИ – Факултет за драмски уметности Скопје,
Артан СКЕНДЕРИ – Тетовски театар Тетово,
Љубомир ЧАДИКОВСКИ – Театар за деца и млади,
Тони ЧАТЛЕСКИ – Театар Прилеп.

Секретар на МТФ: Стојан ДАМЧЕСКИ.

Технички секретар: Љупчо ТОДОРОВСКИ.

44 МТФ плакат

44-от Македонски Театарски Фестивал „Војдан Чернодрински“ се одржа во периодот: 05.06.2009 - 11.06.2009.

На фестивалот беа прикажани вкупно:
 • 10 претстави во официјалната програма
 • 7 претстави во придружната програма и
 • се одржаа 4 настани во придружната програма.

Уметнички директор на фестивалот: Петар Темелковски.

Жири: Митко Маџунков - претседател, Ванчо Петрушевски, Зијадин Муртезовски.

Претстави во официјална програма

Македонски народен театар - Скопје

Љубиша ГЕОРГИЕВСКИ

СВЕТО СРЦЕ

1

Режија: Љубиша ГЕОРГИЕВСКИ

Драмски театар - Скопје

Венко АНДОНОВСКИ

КИНЕГОНДА ВО КАРЛАЛЕНД

4

Режија: Сашо МИЛЕНКОВСКИ

Н.Т. „Ј.Х.К. Џинот“ - Велес

Олег и Владимир ПРЕСНЈАКОВИ

ТЕРОРИЗАМ

Режија: Александар ИВАНОСКИ

Албански театар - Скопје

Митруш КУТЕЛИ, Фаик КОНИЦА и Антон ЧЕТТА

АЛБАНСКИ НОЌИ

1

Режија: Ентон КАЦА

Н.У. Турски театар - Скопје

Јордан ПЛЕВНЕШ и Илхами ЕМИН

СИЈАХ КАЛЕМ

1

Режија: Владо ЦВЕТАНОВСКИ

Ц.К. „Трајко Прокопиев“ - Н.Т. Куманово

Горан СТЕФАНОВСКИ

ТЕТОВИРАНИ ДУШИ

1

Режија: Јани БОЈАЏИ

Н.У.Н.Т. Битола

Владимир МИЛЧИН и Марјан НЕЌАК

ЦРНА СЕ ЧУМА ЗАДАДЕ

3

Режија: Владимир МИЛЧИН

Н.У.Ц.К. „Ацо Шопов“ - Н.Т. Штип

Братислав ДИМИТРОВ

ГЛОГОВИОТ ЏБУН

Режија: Стојан СТОЈАНОСКИ

Н.У.Ц.К. „Антон Панов“ - Н.Т. Струмица

Јордан ПЛЕВНЕШ

ПОСЛЕДНИОТ ДЕН НА МИСИРКОВ

1

Режија: Дејан ПРОЈКОВСКИ

Ц.К. „Марко Цепенков“ - Н.Т. „Војдан Чернодрински“ - Прилеп

Бертолт БРЕХТ

ТАПАНИ ВО НОЌТА

3

Режија: Мартин КОЧОВСКИ

Претстави во придружна програма

Ц.К. „Марко Цепенков“ - Н.Т. „Војдан Чернодрински“ - Прилеп

Жанина МИРЧЕВСКА

ТАМУ, КАДЕ ШТО НЕ СУМ БИЛ

Режија: Зоја БУЗАЛКОВСКА

Буден театар - Скопје во соработка со Драмски театар - Скопје

Дејвид ХАРОВЕР

ЦРНА ПТИЦА

Режија: Бојан ТРИФУНОВСКИ

Ц.К. „Трајко Прокопиев“ - Н.Т. Куманово

Дејвид МЕМЕТ

ДИВИ ПАЈКИ

Режија: Кирил ПЕТРЕСКИ

Македонски народен театар - Скопје

Загорка ПОП АНТОСКА-АНДОВСКА

ЛЕТ ВО ТРИ ГЛАВИ

Режија: Никола РИСТОВ

Копродукција: Културен центар СКРБ И УТЕХА и Н.Т. „Ј.Х.К. Џинот“ - Велес

Тихомир СТОЈАНОСКИ

ЧЕРНОДРИНСКИ ЕКСПРЕС

Режија: Јордан ВИТАНОВ

Факултет за драмски уметности - Скопје

ВАКА, ВАКА И ВАКА

Испитна претстава на студентите по актерска игра на 2-ра година во класата на Владо ЦВЕТАНОВСКИ и Мими ТАНЕВСКА

Н.У.Н.Т. Битола

Анджеј САРАМОНОВИЧ

ТЕСТОСТЕРОН

Режија: Ненад ВИТАНОВ

претстава по покана за свеченото затворање

(претстава по покана за свеченото затворање)

Настани во придружната програма

Изложба „ДЕ НИРО“

АВАНГАРДАТА ВО ТЕАТАРОТ ВО МАКЕДОНИЈА

Модератор: Братислав ДИМИТРОВ

ТЕАТАРОТ ВО СЛУЖБА НА ДРАМСКАТА УМЕТНОСТ ИЛИ НА ЕСТРАДАТА

Модератор: Трајче КАЦАРОВ

ЛИТЕРАТУРНИОТ ЈАЗИК И ТЕАТАРОТ

Модератор: Роберт ВЕЉАНОВСКИ

Доделени награди

НАГРАДА ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО на

 • Љубица Гојковиќ-Николовска и
 • Димитар Костов.
 1. Награда за рекламен материјал на Владо Ѓоревски - Рафик за рекламниот материјал од претставата „ПОСЛЕДНИОТ ДЕН НА МИСИРКОВ“ во изведба на Н.У.Ц.К. „Антон Панов“ - Н.Т. Струмица,
 2. Награда за кореографија и сценски движења на Ансамблот на Битолскиот Театар за кореографија и сценски движења во претставата „ЦРНА СЕ ЧУМА ЗАДАДЕ“ во изведба на Н.У.Н.Т. Битола,
 3. Награда за музика на Марјан Неќак за музиката во претставата „ЦРНА СЕ ЧУМА ЗАДАДЕ“ во изведба на Н.У.Н.Т. Битола,
 4. Награда за костимографија на Тихомир Спировски за костимите во претставата „КИНЕГОНДА ВО КАРЛАЛЕНД“ во изведба на Драмски театар - Скопје,
 5. Награда за сценографија на Тихомир Спировски за сценографијата во претставата „ТЕТОВИРАНИ ДУШИ“ во изведба на Ц.К. „Трајко Прокопиев“ - Н.Т. Куманово,
 6. Награда за современа сценска драматизација на Ентон Каца за драматизација и адаптација во претставата „АЛБАНСКИ НОЌИ“ во изведба на Албански театар - Скопје,
 7. Награда за текст на Венко Андоновски за текстот во претставата „КИНЕГОНДА ВО КАРЛАЛЕНД“ во изведба на Драмски театар - Скопје,
 8. Награда за млад актер „Трајко Чоревски“ на Филип Мирчевски за улогата во претставата „ЦРНА СЕ ЧУМА ЗАДАДЕ“ во изведба на Н.У.Н.Т. Битола,
 9. Награда за женска епизодна улога на Марија Спиркоска-Илиески за улогата Амалија Балике во претставата „ТАПАНИ ВО НОЌТА“ во изведба на Ц.К. „Марко Цепенков“ - Н.Т. „Војдан Чернодрински“ - Прилеп,
 10. Награда за машка епизодна улога „Димче Трајковски“ на Бранко Ѓорчев за улогата Кајафа во претставата „СВЕТО СРЦЕ“ во изведба на Македонски народен театар - Скопје и за улогата Гинекологот во претставата „КИНЕГОНДА ВО КАРЛАЛЕНД“ во изведба на Драмски театар - Скопје,
 11. Награда за главна женска улога на Билјана Беличанец-Алексиќ за улогата Кинегонда во претставата „КИНЕГОНДА ВО КАРЛАЛЕНД“ во изведба на Драмски театар - Скопје,
 12. Награда за главна машка улога на Елјеса Касо за улогата Сијах Калем во претставата „СИЈАХ КАЛЕМ“ во изведба на Н.У. Турски театар - Скопје,
 13. Награда за режија на Мартин Кочовски за претставата „ТАПАНИ ВО НОЌТА“ во изведба на Ц.К. „Марко Цепенков“ - Н.Т. „Војдан Чернодрински“ - Прилеп,
 14. Награда за уметничко остварување на претстава во целина на претставата „ТАПАНИ ВО НОЌТА“ во изведба на Ц.К. „Марко Цепенков“ - Н.Т. „Војдан Чернодрински“ - Прилеп.

Организациски одбор

Извршен одбор на МТФ:

Сенко Велинов - претседател,
Бранко Ѓорчев,
Сашо Огненовски,
Роберт Павлевски,
Бесфорт Идризи.

Собрание на МТФ:

Сенко Велинов - МНТ Скопје,
Јордан Витанов - НТ Велес,
Бранко Ѓорчев - Драмски театар Скопје,
Бесфорт Идризи – Албански театар Скопје,
Трајче Kацаров - НУЦК “Ацо Шопов” - НТ Штип,
Атила Клинче – НУ Турски театар Скопје,
Драган Маџиров – НУЦК “Антон Панов” - НТ Струмица,
Сашо Огненовски - НУ НТ Битола,
Роберт Павлевски – ЦК “Трајко Прокопиев” - НТ Куманово,
Кирил Ристоски - ФДУ Скопје,
Артан Скендери – Тетовски театар Тетово,
Љубомир Чадиковски - Театар за деца и млади,
Тони Чатлески - ЦК “Марко Цепенков” - НТ Прилеп.

Секретар на МТФ: Стојан Дамчески.

Технички секретар: Љупчо Тодоровски.

43 МТФ плакат

43-от Македонски Театарски Фестивал „Војдан Чернодрински“ се одржа во периодот: 06.06.2008 - 12.06.2008.

На фестивалот беа прикажани вкупно:
 • 10 претстави во официјалната програма
 • 6 претстави во придружната програма и
 • се одржаа 6 настани во придружната програма.

Уметнички директор на фестивалот: Петар Темелковски.

Жири: Љуран Ахмети, Васе Манчев, Благоја Чоревски.

Претстави во официјална програма

Народен театар - Битола

Љубиша ГЕОРГИЕВСКИ

ДАЛАЈ МАМА

1

Режија: Дејан ПРОЈКОВСКИ

Народен театар „Антон Панов“ - Струмица

Вилијам ШЕКСПИР

КОМЕДИЈА ОД ГРЕШКИ

Режија: Владлен АЛЕКСАНДРОВ

Народен театар „Војдан Чернодрински“ - Прилеп

Димитар ТАЛЕВ

СВЕТИЛНИКОТ

1

Режија: Владо ЦВЕТАНОВСКИ

Турски театар - Скопје

Тунџер ЏУЏЕНОГЛУ

ЖЕНИЧКИ

3

Режија: Наташа ПОПЛАВСКА

Народен театар - Велес

Григориј ГОРИН

ДА СЕ ЗАБОРАВИ ХЕРОСТРАТ

Режија: Зоја БУЗАЛКОВА

Тетовски театар - Тетово

Карло ГОЛДОНИ

ИМПРЕСАРИО ОД ИЗМИР

Режија: Ахмет ЈАКУПИ

Македонски народен театар - Скопје

Дејан ДУКОВСКИ

ДРАКУЛА

Режија: Срѓан ЈАНАЧИЕВИЌ

Албански театар - Скопје

Георг БИХНЕР

ВОЈЦЕК

1

Режија: Куштрим БЕКТЕШИ

Народен театар - Штип

Васил ИЉОСКИ

БЕГАЛКА

7

Режија: Дејан ПРОЈКОВСКИ

Драмски театар - Скопје

Лори АНДЕРСЕН

СУПЕРНОВА

Режија: Златко СЛАВЕНСКИ

Претстави во придружна програма

Копродукција: Културен центар „СКРБ И УТЕХА“ и Народен театар - Велес

според Григор ПРЛИЧЕВ и Тихомир СТОЈАНОСКИ

СЕРДАРОТ ЗАСЕКОГАШ ЉУБОВ

Режија: Тихомир СТОЈАНОСКИ

Народен театар - Куманово

Родриго ГАРСИЈА

ПРИКАЗНА ЗА РОНАЛД КЛОВНОТ ОД MC DONALD’S

Режија: Софија РИСТЕВСКА

Народен театар - Битола

Џон ОЗБОРН

ОБЅРНИСЕ ВО ГНЕВОТ

Режија: Јован РИСТОВСКИ

Продукција: Театар „КВАРТЕТ“ во копродукција со МНТ-Скопје

Ѓорѓи Јолевски

Е Е Г

Авторски проект на Ѓорѓи Јолевски

Факултет за драмски уметности - Скопје

ИСПИТНА ПРЕТСТАВА

на студентите од II година во класата на проф. Кирил РИСТОСКИ и доцент Зоја БУЗАЛКОВСКА

Драмски театар - Скопје

Нина МИТРОВИЌ

КОМШИЛУК НАОПАКУ

Режија: Нени ДЕЛМЕСТРЕ

претстава по покана за свеченото затворање

(претстава по покана за свеченото затворање)

Настани во придружната програма

ДРАМСКИ ТЕКСТ - ЧИТАЊЕ

Модератори: Трајче КАЦАРОВ и Братислав ДИМИТРОВ

Изложба на театарски плакати и скици на Крсте С. ЏИДРОВ (1982-2007)

ШМИЗЛА од Сашо ТАСЕВСКИ

Промотор: проф. д-р Венко АНДОНОВСКИ

промоција на драмски текстови

ТЕАТАРОТ ВО МАКЕДОНИЈА - подем на сценската уметност од Ристо СТЕФАНОВСКИ и
ТРАГИ ВО ВРЕМЕТО од Иван ИВАНОСКИ

промоција на книги

МАКЕДОНСКИТЕ ДРЕВНИ ТЕАТРИ

Модератор: Ангелина МАРКУС

УМРЕЖУВАЊЕ НА ТЕАТРИТЕ

Модератор: Сашо МИЛЕНКОВСКИ, режисер и директор на МНТ-Скопје

Доделени награди

НАГРАДА ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО на

 • Кирил Андоновски,
 • Лидија Иваноска и
 • Благоја Ивчески.
 1. Награда за рекламен материјал на Владо Ѓоревски - Рафик за рекламниот материјал од претставата „БЕГАЛКА“ во изведба на Народен театар - Штип,
 2. Награда за кореографија и сценски движења на Олга Панго за кореографија и сценски движења во претставата „ЖЕНИЧКИ“ во изведба на Турски театар - Скопје,
 3. Награда за музика на Горан Трајковски за музиката во претставата „БЕГАЛКА“ во изведба на Народен театар - Штип,
 4. Награда за костимографија на Мери Јовановска за костимите во претставата „ЖЕНИЧКИ“ во изведба на Турски театар - Скопје,
 5. Награда за сценографија на Владо Ѓоревски - Рафик за сценографијата во претставата „БЕГАЛКА“ во изведба на Народен театар - Штип,
 6. Награда за современа сценска драматизација на Трајче Крстески за драматизација на романот „Железниот светилник“ од Димитар Талев во претставата „СВЕТИЛНИКОТ“ во изведба на Народен театар „Војдан Чернодрински“ - Прилеп,
 7. Награда за млад актер „Трајко Чоревски“ на Соња Арсова за улогата Ленче во претставата „БЕГАЛКА“ во изведба на Народен театар - Штип,
 8. Награда за женска епизодна улога на Викторија Степановска за улогата Кети во претставата „ДАЛАЈ МАМА“ во изведба на Народен театар - Битола,
 9. Награда за машка епизодна улога „Димче Трајковски“ на Адриан Азири за улогата Капетан во претставата „ВОЈЦЕК“ во изведба на Албански театар - Скопје,
 10. Награда за главна женска улога на Руиш Беговска за улогата Мајката во претставата „БЕГАЛКА“ во изведба на Народен театар - Штип,
 11. Награда за главна машка улога на Џенат Самет за улогата Апо во претставата „ЖЕНИЧКИ“ во изведба на Турски театар - Скопје,
 12. Награда за режија на Дејан Пројковски за претставата „БЕГАЛКА“ во изведба на Народен театар - Штип,
 13. Награда за уметничко остварување на претстава во целина на претставата „БЕГАЛКА“ во изведба на Народен театар - Штип.

Организациски одбор

Извршен одбор на МТФ:

Сенко Велинов - претседател,
Осман Ахмети,
Бранко Ѓорчев,
Роберт Павлевски,
Сашо Огненовски.

Собрание на МТФ:

Осман Ахмети - Албански театар Скопје,
Сенко Велинов - МНТ Скопје,
Јордан Витанов - НТ Велес,
Бранко Ѓорчев - Драмски театар Скопје,
Трајче Kацаров - НТ Штип,
Драган Маџиров - НТ Струмица,
Сашо Огненовски - НТ Битола,
Кирил Ристоски - ФДУ Скопје,
Елмир Сејфулаи - Тетовски театар Тетово,
Љубомир Чадиковски - Театар за деца и млади,
Тони Чатлески - НТ Прилеп,
Наџи Шабан - Турски театар Скопје.

Секретар на МТФ: Стојан Дамчески.

Технички секретар: Љупчо Тодоровски.

42 МТФ плакат

42-от Македонски Театарски Фестивал „Војдан Чернодрински“ се одржа во периодот: 01.06.2007 - 07.06.2007.

На фестивалот беа прикажани вкупно:
 • 9 претстави во официјалната програма
 • 3 претстави во OFF програмата
 • 1 претстава во придружната програма и
 • се одржаа 6 настани во придружната програма.

Уметнички директор на фестивалот: Петар Темелковски.

Жири: Блаже Миневски, Бранко Ставрев, Елхаме Биљали.

Претстави во официјална програма

Македонски народен театар - Скопје

Николај Васиљевич ГОГОЉ

РЕВИЗОР

1

Режија: Владимир МИЛЧИН

Народен театар - Битола

Ежен ЈОНЕСКО

МАКБЕТТ

Режија: Јон КАРАМИТРУ

Народен театар - Велес

Сем ШЕПАРД

ПРОКЛЕТСТВОТО НА ИЗГЛАДНЕТАТА КЛАСА

1

Режија: Никола РИСТОВ

Народен театар - Штип

Андреј РОЗМАН

ТАРТИФ

2

Режија: Владо ЦВЕТАНОВСКИ

Народен театар - Куманово

Мартин КРИП

ОБИДИ

1

Режија: Роберт СИМОНОВСКИ

Турски театар - Скопје

Мајкл ФРЕИН

ЗАД КУЛИСИ

1

Режија: МИЛОШЕВСКИ – ПОПОВА

Албански театар - Скопје

Авни ХАЛИМИ

ЛАВИРИНТИТЕ НА СЕЌАВАЊЕТО

3

Режија: Куштрим БЕКТЕШИ

Народен театар „Војдан Чернодрински“ - Прилеп

Јануш ГЛОВАЦКИ

ЧЕТВРТАТА СЕСТРА

2

Режија: Кирил ПЕТРЕСКИ

Драмски театар - Скопје

Љубиша ГЕОРГИЕВСКИ

МАКЕДОНСКИ РУЛЕТ

4

Режија: Сашо МИЛЕНКОВСКИ

Претстави во OFF програма

Народен театар - Битола

Ирвин ВЕЛШ

СОСТОЈБА НА СВЕСТА

Режија: Софија РИСТЕВСКА

Факултет за драмски уметности - Скопје

ИСПИТНА ПРЕТСТАВА

на студентите од IV година во класата на проф. Владо ЦВЕТАНОВСКИ и доц. Мими ТАНЕВСКА

Факултет за драмски уметности - Скопје

ЧЕХОВСКИ ФРАГМЕНТИ

испит по актерска игра III семестар во класата на проф. Владимир МИЛЧИН и доц. Сузана КИРАНЏИСКА

Претстави во придружна програма

ГЛУМЦИТЕ ПЕАТ

претстава по покана за свеченото затворање

(претстава по покана за свеченото затворање)

Настани во придружната програма

Културен центар СКРБ И УТЕХА, едиција ЛИЦЕУМ

Промотори: Тихомир СТОЈАНОВСКИ и Игор СТОЈАНОВСКИ

промоција на театарски преводи

ДОЛНА ЗЕМЈА од Благоја РИСТЕСКИ - ПЛАТНАР

Промотор: проф. Д-р Ферид МУХИЌ

промоција на книга

СТРАВ И СРАМ од Душан РИСТЕВСКИ – Мелбурн, Австралија

Промотор: Трајче КАЦАРОВ

промоција на драмски текст

Трибина

Проектирање, планирање и менаџирање на театарски проект

Модератор: Сашо МИЛЕНКОВСКИ – режисер и директор на МНТ

Трибина

Домашен драмски текст, криза на институциите или на авторот

Модератор: проф. Д-р Венко АНДОНОВСКИ – драмски писател

Трибина

Нов македонски театар

Модератор: доц. Златко СЛАВЕНСКИ - режисер

Доделени награди

НАГРАДА ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО на Димче Мешковски.

 1. Награда за рекламен материјал на Владо Ѓоревски за рекламниот материјал од претставата „ТАРТИФ“ во изведба на Народен театар - Штип,
 2. Награда за кореографија и сценски движења на Александра Пешевска за кореографија и сценски движења во претставата „ОБИДИ“ во изведба на Народен театар - Куманово,
 3. Награда за музика на Горан Трајковски за музиката во претставата „МАКЕДОНСКИ РУЛЕТ“ во изведба на Драмски театар - Скопје,
 4. Награда за костимографија на Марија Пупучевска за костимите во претставата „РЕВИЗОР“ во изведба на Македонски народен театар - Скопје и претставата „ЛАВИРИНТИТЕ НА СЕЌАВАЊЕТО“ во изведба на Албански театар - Скопје,
 5. Награда за сценографија на Тихомир Спировски за сценографијата во претставата „МАКЕДОНСКИ РУЛЕТ“ во изведба на Драмски театар - Скопје,
 6. Награда за текст на Авни Халими за текстот во претставата „ЛАВИРИНТИТЕ НА СЕЌАВАЊЕТО“ во изведба на Албански театар - Скопје,
 7. Награда за млад актер „Трајко Чоревски“ на Викторија Степановска за улогата Тања во претставата „ЧЕТВРТАТА СЕСТРА“ во изведба на Народен театар „Војдан Чернодрински“ - Прилеп,
 8. Награда за женска епизодна улога на Филиз Ахмет за улогите Брук, Вики и Актер во претставата „ЗАД КУЛИСИ“ во изведба на Турски театар - Скопје,
 9. Награда за машка епизодна улога „Димче Трајковски“ на Игор Ангелов за улогата Весли во претставата „ПРОКЛЕТСТВОТО НА ИЗГЛАДНЕТАТА КЛАСА“ во изведба на Народен театар - Велес и за улогата Иван Павловиќ во претставата „ЧЕТВРТАТА СЕСТРА“ во изведба на Народен театар „Војдан Чернодрински“ - Прилеп,
 10. Награда за главна женска улога на Зорица Стојановска за улогата Елмира во претставата „ТАРТИФ“ во изведба на Народен театар - Штип,
 11. Награда за главна машка улога на Музбајдан Ќамили - Мучи за улогата Лирак во претставата „ЛАВИРИНТИТЕ НА СЕЌАВАЊЕТО“ во изведба на Албански театар - Скопје,
 12. Награда за режија на Сашо Миленковски за претставата „МАКЕДОНСКИ РУЛЕТ“ во изведба на Драмски театар - Скопје,
 13. Награда за уметничко остварување на претстава во целина на претставата „МАКЕДОНСКИ РУЛЕТ“ во изведба на Драмски театар - Скопје.

Организациски одбор

Извршен одбор на МТФ:

Сенко Велинов - претседател,
Бранко Ѓорѓев,
Горан Илиќ,
Осман Ахмети,
Сашо Огненовски.

Собрание на МТФ:

Бранко Ѓорѓев - Драмски театар,
Горан Илиќ - НТ Куманово,
Драган Маџиров - НТ Струмица,
Јордан Витанов - НТ Велес,
Кирил Ристоски - ФДУ,
Љубомир Чадиковски - театар за деца и млади,
Наџи Шабан - Турски театар Скопје,
Осман Ахмети - Албански театар Скопје,
Сашо Огненовски - НТ Битола,
Сенко Велинов - МНТ,
Тони Чатлески - НТ Прилеп,
Трајче Кацаров - НТ Штип.

Секретар на МТФ: Стојан Дамчески.

Технички секретар: Љупчо Тодоровски.

41 МТФ плакат

41-от Македонски Театарски Фестивал „Војдан Чернодрински“ се одржа во периодот: 02.06.2006 - 09.06.2006.

На фестивалот беа прикажани вкупно:
 • 7 претстави во официјалната програма
 • 4 претстави во OFF програмата
 • 4 претстави во придружната програма и
 • се одржаа 7 настани во придружната програма.

Уметнички директор на фестивалот: Ѓунер Исмаил.

Жири: Мето Јовановски, Иван Поповски, Братислав Димитров, Искра Гешоска, Тодор Кузманов.

Претстави во официјална програма

Македонски народен театар - Скопје

Коле ЧАШУЛЕ

ЦРНИЛА 005

2

Режија: Слободан УНКОВСКИ

Народен театар - Битола

Николај Васиљевич ГОГОЉ

ЖЕНИДБА

3

Режија: Лилија АБАЏИЕВА

Народен театар „Војдан Чернодрински“ - Прилеп

Бернар-Мари КОЛТЕС

РОБЕРТО ЗУКО

3

Режија: Кирил ПЕТРЕСКИ

Народен театар - Куманово

Христо БОЈЧЕВ

ОРКЕСТАР ТИТАНИК

Режија: Љубиша ГЕОРГИЕВСКИ

Продукција „ОДА“ -Тетово

Славомир МРОЖЕК

ЕМИГРАНТИ

1

Режија: Софија РИСТЕВСКА

Народен театар - Битола, Турски театар - Скопје, ЛАБOРАТОРИЈА НОВА, Фиренца - Италија

Вилијам ШЕКСПИР

ТИМОН ОД АТИНА

2

Режија: Бранко БРЕЗОВАЦ

Драмски театар - Скопје

Жан-Батист МОЛИЕР

ДОН ЖУАН

2

Режија: Александар ПОПОВСКИ

Претстави во OFF програма

Народен театар - Битола

Вилијам ШЕКСПИР

ХАМЛЕТ ЗА ПОЧЕТНИЦИ

Режија: Деан ДАМЈАНОВСКИ

Турски театар - Скопје

Жан-Батист МОЛИЕР

ТАРТИФ

Режија: Дејан ПРОЈКОВСКИ

Драмски театар - Скопје

Срѓан ЈАНИЌИЈЕВИЌ

КУПИДОНА

1

Режија: Срѓан ЈАНИЌИЈЕВИЌ

Народен театар - Штип

Мигуел Де СЕРВАНТЕС / Михаил БУЛГАКОВ

ДОН КИХОТ

Режија: Дејан ПРОЈКОВСКИ

Претстави во придружна програма

Факултет за драмски уметности - Скопје

Август СТРИНДБЕРГ

ГОСПОЃИЦА ЈУЛИЈА

Режија: Јован РИСТОВСКИ

испитна претстава од III година на ФДУ во копродукција со Штипски театар; класа на проф. Слободан Унковски

Градски театар - Охрид

Русомир БОГДАНОВСКИ

ФАРСА ЗА ХРАБРИОТ НАУМЕ

Режија: Благојче БОЖИНОВСКИ

Факултет за драмски уметности - Скопје

СЛУЧАЈОТ П.

колоквиум на III година во класа на проф. Владо Цветановски и асс. Мими Таневска

Народен театар - Велес

Благоја РИСТЕСКИ – Платнар

ЖЕЛЕЗНО ПИЛЕ

Режија: Јордан ВИТАНОВ

(претстава по покана за свеченото затворање)

Настани во придружната програма

Панел дискусија

Стапици за храбрите: новата генерација македонски режисери меѓу естетиката и политиката

Модератор: Иван Додовски

Панел дискусија

Македонскиот театар денес - дистопија или место на отпор?

Модератор: Иван Додовски

Затворена дискусија

Комуникација драматург - режисер - менаџер на институционален театар и драмски писател - режисер - менаџер на институционален театар

Отворање на изложба И актери и сликари

Промоција

Ненад Стојановски – споменар

промоција на монографија Зоја Бузалковска, Александра Бошковска, Викторија Рангелова

Превези, лица

Промотор и водител на разговорот: Иван Додовски

промоција на монографијата за Милица Стојанова и дијалог со актерката

Шашардисани времиња од Благоја Ристески - Платнар

Промотор: Ферид Мухиќ

промоција на книга

Доделени награди

НАГРАДА ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО на

 • Ленче Делова и
 • Бранко Ставрев.
 1. Награда за рекламен материјал на Филип Јовановски за рекламниот материјал од претставата „ДОН ЖУАН“ во изведба на Драмски театар - Скопје,
 2. Награда за кореографија и сценски движења на Жељка Санчанин за кореографија и сценски движења во претставата „ТИМОН ОД АТИНА“ во изведба на Народен театар - Битола, Турски театар - Скопје, ЛАБOРАТОРИЈА НОВА, Фиренца - Италија,
 3. Награда за музика на Марјан Неќак за музиката во претставата „ТИМОН ОД АТИНА“ во изведба на Народен театар - Битола, Турски театар - Скопје, ЛАБOРАТОРИЈА НОВА, Фиренца - Италија,
 4. Награда за костимографија на Јелена Проковиќ за костимите во претставата „ЦРНИЛА 005“ во изведба на Македонски народен театар - Скопје,
 5. Награда за сценографија на Владо Ѓоревски за сценографијата во претставата „РОБЕРТО ЗУКО“ во изведба на Народен театар „Војдан Чернодрински“ - Прилеп,
 6. Награда за млад актер „Трајко Чоревски“ на
  • Јасмина Мицовска за улогата Сестрата во претставата „РОБЕРТО ЗУКО“ во изведба на Народен театар „Војдан Чернодрински“ - Прилеп и
  • Марија Спиркоска за улогите Мајката и Госпоѓата во претставата „РОБЕРТО ЗУКО“ во изведба на Народен театар „Војдан Чернодрински“ - Прилеп,
 7. Награда за епизодна улога „Димче Трајковски“ на Николина Кујача за улогата Неда во претставата „ЦРНИЛА 005“ во изведба на Македонски народен театар - Скопје,
 8. Награда за актерско остварување на
  • Адриан Азири за улогата ХХ во претставата „ЕМИГРАНТИ“ во изведба на Продукција „ОДА“ -Тетово,
  • Габриела Петрушевска за улогата Арина Пантелејмоновна во претставата „ЖЕНИДБА“ во изведба на Народен театар - Битола и
  • Никола Ристановски за улогата Дон Жуан во претставата „ДОН ЖУАН“ во изведба на Драмски театар - Скопје,
 9. Награда за режија на Лилија Абаџиева за претставата „ЖЕНИДБА“ во изведба на Народен театар - Битола,
 10. Награда за уметничко остварување на претстава во целина на претставата „ЖЕНИДБА“ во изведба на Народен театар - Битола,
 11. Награда за уметничко остварување на претстава во целина во ОФФ-програма на претставата „КУПИДОНА“ во изведба на Драмски театар - Скопје.

Организациски одбор

Извршен одбор на МТФ:

Кирил Ристоски - претстедател,
Љупчо Ѓорѓиевски,
Трајче Кацаров,
Атила Клинче,
Силвија Стојановска.

Собрание на МТФ:

Кирил Ристоски - претседател,
Стојан Дамчески,
Љупчо Ѓорѓиевски,
Горан Илиќ,
Адем Карага,
Трајче Кацаров,
Атила Клинче,
Младен Крстевски,
Ванчо Мелев,
Љупчо Петрушевски,
Силвија Стојановска,
Љубомир Чадиковски.

Секретар на МТФ: Стојан Дамчески.

Технички секретар: Љупчо Тодоровски.

40 МТФ плакат

40-от Македонски Театарски Фестивал „Војдан Чернодрински“ се одржа во периодот: 03.06.2005 - 10.06.2005.

На фестивалот беа прикажани вкупно:
 • 11 претстави во официјалната програма
 • 11 претстави во OFF програмата
 • 2 претстави во придружната програма и
 • се одржаа 7 настани во придружната програма.

Уметнички директор на фестивалот: Ѓунер Исмаил.

Жири: М-р Русомир Богдановски, Љубиша Георгиевски, Бајруш Мјаку.

Претстави во официјална програма

Народен театар - Битола

Војдан ЧЕРНОДРИНСКИ, Горан СТЕФАНОВСКИ

ДУХОТ НА СЛОБОДАТА

1

Режија: Мартин КОЧОВСКИ, Дејан ПРОЈКОВСКИ, Деан ДАМЈАНОВСКИ

Народен театар „Антон Панов“ - Струмица

Николај Васиљевич ГОГОЉ

ЖЕНИДБА

Режија: Гаро АШИКЈАН

Народен театар - Куманово

Алексеј СЛАПОВСКИ

ВИШНОВАТА ГРАДИНКА

2

Режија: Владимир МИЛЧИН

Турски театар - Скопје

Азиз НЕСИН

АЗИЗНАМЕ

2

Режија: Јуџел ЕРТЕН

Македонски народен театар - Драма

Овен МЕК КАФЕРТИ

СЦЕНИ ОД ЖИВОТОТ

Режија: Филип ЛЕ МОАН

Албански театар - Скопје

Ресул ШАБАНИ

ФАНИ ДОАЃА САМ

Режија: Адонис ФИЛИПИ

ФУТУРА 2/2 и Драмски театар - Скопје

Дејан ДУКОВСКИ

ДРУГА СТРАНА

3

Режија: Слободан УНКОВСКИ

Народен театар - Штип

Коле ЧАШУЛЕ

ЦРНИЛА

1

Режија: Дејан ПРОЈКОВСКИ

Народен театар „Ј.Х.К. Џинот“ - Велес

АРИСТОФАН

ЖЕНИ ВО НАРОДНОТО СОБРАНИЕ

Режија: Петрос ПАНАМАС

Народен театар „Војдан Чернодрински“ - Прилеп

Карло ГОЛДОНИ

РИБАРСКИ КАРАНИЦИ

1

Режија: Коле АНГЕЛОВСКИ

Драмски театар - Скопје

Горан СТЕФАНОВСКИ

ЛЕТ ВО МЕСТО

3

Режија: Љупчо ЃОРГИЕВСКИ

Претстави во OFF програма

Детски театарски центар - Скопје

Селвиназе АБАЗИ

ФОТОГРАФИИ

Режија: Владимир МИЛЧИН

Театар „Солза и смеа“ Софија, Р.Бугарија

Љубиша ГЕОРГИЕВСКИ

ФИЛОКТЕТ

Режија: Љубиша ГЕОРГИЕВСКИ

Театар за деца и младинци – Скопје

Васил ПУЈОВСКИ

КРАЛОТ КУСКУЛЕ ПРВИ

Режија: Коле АНГЕЛОВСКИ

Турски театар - Скопје

Вилијам ШЕКСПИР

БУРА

1

Режија: Александар ПОПОВСКИ

Народен театар - Битола

Милорад ПАВИЌ

ЗАСЕКОГАШ И ДЕН ПОВЕЌЕ

Режија: Мартин КОЧОВСКИ

Народен театар - Куманово

Ежен ЈОНЕСКО

КРАЛОТ УМИРА

Режија: Дејан ПРОЈКОВСКИ

Факултет за драмски уметности - Скопје

ИСПИТНА ПРЕТСТАВА

Албански театар - Скопје

Хенри АДАМС

СОСЕДИТЕ

Режија: Срѓан ЈАНИЌИЈЕВИЌ

Народен театар „Тоша Јовановиќ“ - Зрењанин, Р.Србија и Црна Гора

Ненад ВУЈАДИНОВИЌ

LOOPING

Режија: Драган ОСТОЈИЌ

Драмски театар - Скопје

Горан СТЕФАНОВСКИ

ЖИВ ЧОЕК (EVERYMAN)

Режија: Деан ДАМЈАНОВСКИ

Копродукција: Театар „Ефемерид“ - Роан, Р.Франција и Театарска група „Планета“ - Скопје

Јордан ПЛЕВНЕШ

ПОСЛЕДНИОТ МАЖ ПОСЛЕДНАТА ЖЕНА

Режија: Димитар СТАНКОСКИ

Претстави во придружна програма

Народен театар „Војдан Чернодрински“ - Прилеп

Блаже МИНЕВСКИ

СОВРШЕНСТВО ИЛИ СМРТ

Режија: Владо ЦВЕТАНОВСКИ

Универзална сала - Скопје

Сашко НАСЕВ

ЧИЈА СИ

Режија: Виолета ЏОЛЕВА

(претстава по покана за свеченото затворање)

Настани во придружната програма

КОНФЕРЕНЦИЈА ЗА МЕДИУМИ

Перформанс

Денови на Македонска музика и „Локомотива“ - Скопје

OUCH-COUCH

Koреографија: Искра Шукарова,
Музика: Дарија Андовска

Промоција на театролошка литература објавена меѓу двата фестивали

Промоција на театролошка литература објавена меѓу двата фестивали

Промоција на театролошка литература објавена меѓу двата фестивали

ДЕН ПОСВЕТЕН НА ТВОРЕШТВОТО НА БЛАГОЈА РИСТЕСКИ-ПЛАТНАР

ТОЧНО НА ПЛАДНЕ, СО МАЈСТОРОТ: ЈОРДАН ПЛЕВНЕШ

Модератор: Лилјана Мазова

Доделени награди

НАГРАДА ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО на

 • Вера Вучкова,
 • Душан Наумовски и
 • Елена Дончева.
 1. Награда за рекламен материјал на Владимир Ѓорѓијоски и Игор Ѓорѓијоски за рекламниот материјал од претставата „РИБАРСКИ КАРАНИЦИ“ во изведба на Народен театар „Војдан Чернодрински“ - Прилеп,
 2. Награда за кореографија и сценски движења на Александра Хонг за кореографија и сценски движења во претставата „ЦРНИЛА“ во изведба на Народен театар - Штип,
 3. Награда за музика на Тургај Ерденер за музиката во претставата „АЗИЗНАМЕ“ во изведба на Турски театар - Скопје,
 4. Награда за костимографија на Благој Мицевски за костимите во претставата „ЛЕТ ВО МЕСТО“ во изведба на Драмски театар - Скопје,
 5. Награда за сценографија на Крсте С. Џидров за сценографијата во претставата „ВИШНОВАТА ГРАДИНКА“ во изведба на Народен театар - Куманово,
 6. Награда за текст на Дејан Дуковски за текстот во претставата „ДРУГА СТРАНА“ во изведба на ФУТУРА 2/2 и Драмски театар - Скопје,
 7. Награда за млад актер „Трајко Чоревски“ на Камка Тоциновски за улогата Мала во претставата „ДРУГА СТРАНА“ во изведба на ФУТУРА 2/2 и Драмски театар - Скопје,
 8. Награда за епизодна улога „Димче Трајковски“ на Мустафа Јашар за улогата во претставата „АЗИЗНАМЕ“ во изведба на Турски театар - Скопје,
 9. Награда за актерско остварување на
  • Ирена Ристиќ за улогата Лили во претставата „ДРУГА СТРАНА“ во изведба на ФУТУРА 2/2 и Драмски театар - Скопје,
  • Габриела Петрушевска за улогата Слободата во претставата „ДУХОТ НА СЛОБОДАТА“ во изведба на Народен театар - Битола и
  • Рефет Абази за улогата Азалканов во претставата „ВИШНОВАТА ГРАДИНКА“ во изведба на Народен театар - Куманово,
 10. Награда за режија на Љупчо Ѓоргиевски за претставата „ЛЕТ ВО МЕСТО“ во изведба на Драмски театар - Скопје,
 11. Награда за уметничко остварување на претстава во целина на претставата „ЛЕТ ВО МЕСТО“ во изведба на Драмски театар - Скопје,
 12. Награда за уметничко остварување на претстава во целина во ОФФ-програма на претставата „БУРА“ во изведба на Турски театар - Скопје.

Организациски одбор

Извршен одбор на МТФ:

Кирил Ристоски - претстедател,
Љупчо Ѓорѓиевски,
Трајче Кацаров,
Атила Клинче,
Силвија Стојановска.

Собрание на МТФ:

Кирил Ристоски - претседател,
Стојан Дамчески,
Љупчо Ѓорѓиевски,
Горан Илиќ,
Адем Карага,
Трајче Кацаров,
Атила Клинче,
Младен Крстевски,
Ванчо Мелев,
Бајруш Мјаку,
Љупчо Петрушевски,
Силвија Стојановска,
Љубомир Чадиковски.

Секретар на МТФ: Стојан Дамчески.

Технички секретар: Љупчо Тодоровски.

39 МТФ плакат

39-от Македонски Театарски Фестивал „Војдан Чернодрински“ се одржа во периодот: 04.06.2004 - 11.06.2004.

На фестивалот беа прикажани вкупно:
 • 48 претстави во официјалната програма
 • 28 претстави во OFF програмата
 • 8 претстави во придружната програма и
 • се одржаа 4 настани во придружната програма.

Уметнички директор на фестивалот: Д-р Сашко Насев.

Жири: М-р Русомир Богдановски, Д-р Љупчо Печијаревски, Иван Попоски, Благоја Чоревски, Д-р Иван Џепароски.

Претстави во официјална програма

Независен проект на Бајруш Мјаку, Скопје

Аугуст Стриндберг

ТАТКО

5

Режија: Слободан Унковски

Народен театар „Војдан Чернодрински“, Прилеп

Благоја Ристески – Платнар

ЛЕТНИ СИЛЈАНЕ

1

Режија: Љупчо Ѓоргиевски

Македонски народен театар, Скопје

Венко Андоновски

ПАПОКОТ НА СВЕТОТ

1

Режија: Златко Славенски

Драмски театар, Скопје

Хозе Ривера

МАРИСОЛ

4

Режија: Владимир Милчин

Албански театар - Скопје

Меша Селимовиќ

ДЕРВИШОТ И СМРТТА

1

Режија: Владимир Милчин

Турски театар, Скопје

ГИЛГАМЕШ

1

Режија: Дејан Пројковски

Народен театар, Битола

Антон Павлович Чехов

ТРИ СЕСТРИ

2

Режија: Александар Поповски

Народен театар, Куманово

Антон Павлович Чехов

ГАЛЕБ

1

Режија: Дејан Пројковски

Народен театар, Штип

Жолт Пожгај

БЕШЕ ЕДНАШ ВО МАЈ

Режија: Горан Булајиќ

Народен театар „Јордан Хаџи Константинов – Џинот“, Велес

Трајче Кацаров

БУДЕЊЕ

Режија: Владимир Талески

Македонски народен театар, Скопје

(непознат автор)

ДОЛЕ ВЛАДА

Режија: Сашо Миленковски

Народен театар „Антон Панов“ Струмица

Петер Вајс

МАРА ДЕ САД

Режија: Јани Бојаџи

Претстави во OFF програма

Црногорско народно позориште, Подгорица, Србија и Црна Гора

Едвард Бонд

НИКАДЕ НИКОГО НЕМАМ

1

Режија: Егон Савин

Драмски театар и Здружение на артисти „Адаптација“, Пловдив, Република Бугарија

Љубиша Георгиевски

ФИЛОКТЕТ

Режија: Борислав Чакринов

Народен театар, Битола

Софокле

АНТИГОНА

Режија: Никита Миливојевиќ

Народен театар, Куманово

Венко Андоновски

АДСКА МАШИНА

Режија: Димитар Станковски

Tеатар „Meланж“ Лондон, Велика Британија

Горан Стефановски

ЕVERYMAN / СЕКОЈ

Режија: Сенди Маберли

Прикажувањето на претставата е овозможено во партнерство со Британскиот совет во Македонија.

Универзална сала, Скопје

Маја Мицевска

ДЕЦАТА НА ЛИЛИТ

Режија: Ѓорѓи Јолевски

Народен театар „Војдан Чернодрински“ Прилеп

Блаже Миневски

СЛУЧАЈОТ М ДЕ САД ИЛИ ЗА ГОСТУВАЊЕТО НА ТЕАТАРСКАТА ТРУПА „ЈУКИО МИШИМА“ ВО МАРОКО

Режија: Владо Цветановски

Претстави во придружна програма

Факултет за драмски уметности, Скопје

ПЕТ МАЛИ ДРАМИ – НАСТАП НА СТУДЕНТИТЕ

Ателје 212 Белград, Србија и Црна Гора

Горан Стефановски

ЕVERYMAN / СЕКОЈ

Режија: Ѓурѓа Тешиќ

(претстава по покана за свеченото затворање)

Настани во придружната програма

Симпозиум

Чехов и ние

Модератор: Јелена Лужина

Доделени награди

НАГРАДА ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО на

 • Мара Исаја (актерка) и
 • Благоја Иванов (театарски критичар, театролог, педагог).
 1. Награда за дизајн на пропаганден материјал на Филип Јовановски и Иван Јерчиќ за дизајнот од претставата „ТРИ СЕСТРИ“ во изведба на Народен театар, Битола,
 2. Награда за кореографија и сценски движења на Кренаре Невзати-Кери и Александра Хонг за кореографија и сценски движења во претставата „ГИЛГАМЕШ“ во изведба на Турски театар, Скопје,
 3. Награда за музика на Марјан Неќак за музиката во претставата „МАРИСОЛ“ во изведба на Драмски театар, Скопје и претставата „ДЕРВИШОТ И СМРТТА“ во изведба на Албански театар - Скопје,
 4. Награда за костимографија на Марија Пупучевска за костимите во претставата „МАРИСОЛ“ во изведба на Драмски театар, Скопје,
 5. Награда за сценографија на Благој Мицевски за сценографијата во претставата „ТАТКО“ во изведба на Независен проект на Бајруш Мјаку, Скопје,
 6. Награда за сценска адаптација на Венко Андоновски за драматизација на романот „Папокот на светот“ во претставата „ПАПОКОТ НА СВЕТОТ“ во изведба на Македонски народен театар, Скопје,
 7. Награда за текст на современа домашна драма на Благоја Ристески — Платнар за текстот во претставата „ЛЕТНИ СИЛЈАНЕ“ во изведба на Народен театар „Војдан Чернодрински“, Прилеп,
 8. Награда за млад актер „Трајко Чоревски“ на Јасмина Василева за улогата Нина Заречнаја во претставата „ГАЛЕБ“ во изведба на Народен театар, Куманово,
 9. Награда за епизодна улога „Димче Трајковски“ на Михајло Петровски-Џими за улогата Ферапонт во претставата „ТРИ СЕСТРИ“ во изведба на Народен театар, Битола,
 10. Награда за актерско остварување на
  • Дејан Лилиќ за улогите Човекот со палка и Лени во претставата „МАРИСОЛ“ во изведба на Драмски театар, Скопје,
  • Арта Мучај за улогата Лаура во претставата „ТАТКО“ во изведба на Независен проект на Бајруш Мјаку, Скопје и
  • Бајруш Мјаку за улогата Капетанот во претставата „ТАТКО“ во изведба на Независен проект на Бајруш Мјаку, Скопје,
 11. Награда за режија на Слободан Унковски за претставата „ТАТКО“ во изведба на Независен проект на Бајруш Мјаку, Скопје,
 12. Награда за уметничко остварување на претстава во целина на претставата „ТАТКО“ во изведба на Независен проект на Бајруш Мјаку, Скопје,
 13. Награда за уметничко остварување на претстава во целина во ОФФ-програма на претставата „Никаде никого немам“ во изведба на Црногорско народно позориште, Подгорица, Србија и Црна Гора.

Организациски одбор

Извршен одбор на МТФ:

Кирил Ристоски - претседател,
Лилјана Велјанова,
Љупчо Ѓорѓиевски,
Трајче Кацаров,
Снежана Коневска-Руси.

Собрание на МТФ:

Кирил Ристоски - претседател,
Лилјана Велјанова,
Стојан Дамчески,
Љупчо Ѓорѓиевски,
Горан Илиќ,
Трајче Кацаров,
Атила Клинче,
Младен Крстевски,
Снежана Коневска-Руси,
Ванчо Мелев,
Бајруш Мјаку,
Љубомир Чадиковски.

Секретар на МТФ: Стојан Дамчески.

Технички секретар: Љупчо Тодоровски.

Жири на ОФФ програма:

Зоја Бузалковска (претседателка),
Искра Гешоска,
Лилјана Мазова.

Совет на МТФ:

Кирил Ристоски - претседател,
Лилјана Велјанова - Стојан Дамчески - Љупчо Ѓоргиевски - Трајче Кацаров - Атила Клинче - Младен Крстевски - Снежана Конеска-Руси - Ванчо Мелев - Бајруш Мјаку - Љубомир Чадиковски.

38 МТФ плакат

38-от Македонски Театарски Фестивал „Војдан Чернодрински“ се одржа во периодот: 13.06.2003 - 20.06.2003.

На фестивалот беа прикажани вкупно:
 • 12 претстави во официјалната програма и
 • 8 претстави во придружната програма.

Селектор на фестивалот: Сашко Насев.

Жири: Искра Гешоска, Никола Ристановски, Благоја Спиркоски-ЏумеркоЏумерко,Снежана Стамеска, Иван Џепароски.

Претстави во официјална програма

Театар на народностите — Турска драма, Скопје

Славомир Мрожек

КУЌА НА ГРАНИЦА

4

Режија: Јуџел Ертен

Народен театар, Битола

Петре М. Андреевски

КОЛКУ ПАТИ ЌЕ УМИРАМЕ

4

Режија: Владимир Милчин

Народен театар „Јордан Хаџи Константинов – Џинот“, Велес

Федерико Гарсија Лорка

ДОМОТ НА БЕРНАРДА АЛБА

2

Режија: Стојан Стојановски

Народен театар, Битола

Максим Горки

НА ДНОТО

1

Режија: Боро Драшковиќ

Драмски театар, Скопје

Тенеси Вилијамс

МАЧКА НА ВЖЕШТЕН ЛИМЕН ПОКРИВ

Режија: Красимир Спасов

Театар на народностите — Албанска драма, Скопје

Теки Дервиши

РЕПРИЗА НА СЛОБОДАТА

Режија: Есат Брајшори

Театар за деца и младинци, Скопје

Боњо Лунгов

ЅВЕЗДЕН КОКТЕЛ

Режија: Боњо Лунгов

Народен театар „Антон Панов“ Струмица

Јани Бојаџи

PLAY STATION

Режија: Јани Бојаџи

Народен театар, Штип

Мариос Пондиикас

ТРОМБОНОТ

Режија: Петрос Панамас

Македонски народен театар, Скопје

Горан Стефановски

ЦРНА ДУПКА

Режија: Сашо Миленковски

Народен театар, Куманово

Душан Ковачевиќ

БАЛКАНСКИ ШПИОН

Режија: Владимир Талески

Народен театар „Војдан Чернодрински“ Прилеп

Христо Бојчев

ЖЕНА ЗА ПОЛКОВНИКОТ

Режија: Владо Цветановски

Претстави во придружна програма

Народен театар, Суботица, Република Србија

Горан Стефановски

БАХАНАЛИИ

1

Режија: Кокан Младеновиќ

Театар на народностите — Турска драма, Скопје

Сема Али

МАЛЕЧКАТА

Режија: Димитар Станкоски

О-продукција, Скопје

Викторија Рангелова

SLIPPERY PEOPLE

Режија: Стефан Џепароски

Дом на културата, Битола

Марина Цветаева

ПОВЕСТ ЗА СОЊЕЧКА

Режија: Благој Мицевски

Народен театар „Јордан Хаџи Константинов – Џинот“, Велес

Џес Боргесон, Адам Лонг, Даниел Сингер

СТРИП ШЕКСПИР

Режија: Коле Ангеловски

Народен театар „Јордан Хаџи Константинов – Џинот“, Велес

Бернар-Мари Колтес

ВО САМОТИЈАТА НА ПАМУЧНИТЕ ПОЛИЊА

Режија: Деан Дамјановски

Црногорско народно позориште, Подгорица, Црна Гора

Максим Горки

МАЛОГРАЃАНИ

Режија: Паоло Маѓели

Драмско-куклен театар „Константин Величков“ Пазарџик, Република Бугарија

Горан Стефановски

ТЕТОВИРАНИ ДУШИ

Режија: Љупчо Ѓоргиевски

Доделени награди

НАГРАДА ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО на

 • Рада Петрова-Малкиќ (костимографка) и
 • Ацо Алексов (режисер).
 1. Награда за дизајн на пропаганден материјал на Христо Бојаџиев и Владо Ѓоревски за дизајнот од претставата „НА ДНОТО“ во изведба на Народен театар, Битола,
 2. Награда за кореографија и сценски движења на Александар Илиев за кореографија и сценски движења во претставата „ДОМОТ НА БЕРНАРДА АЛБА“ во изведба на Народен театар „Јордан Хаџи Константинов – Џинот“, Велес,
 3. Награда за музика на Марјан Неќак за музиката во претставата „КОЛКУ ПАТИ ЌЕ УМИРАМЕ“ во изведба на Народен театар, Битола,
 4. Награда за костимографија не е доделена.
 5. Награда за сценографија на Крсте С. Џидров за сценографијата во претставата „КОЛКУ ПАТИ ЌЕ УМИРАМЕ“ во изведба на Народен театар, Битола,
 6. Награда за сценска адаптација не е доделена.
 7. Награда за текст на современа домашна драма не е доделена.
 8. Награда за млад актер „Трајко Чоревски“ на Филиз Ахмет за улогата Девојчето во претставата „КУЌА НА ГРАНИЦА“ во изведба на Театар на народностите — Турска драма, Скопје,
 9. Награда за епизодна улога „Димче Трајковски“ на Зорица Панчиќ за улогата Мартирио во претставата „ДОМОТ НА БЕРНАРДА АЛБА“ во изведба на Народен театар „Јордан Хаџи Константинов – Џинот“, Велес,
 10. Награда за актерско остварување на
  • Атила Клинче за улогата Човекот во претставата „КУЌА НА ГРАНИЦА“ во изведба на Театар на народностите — Турска драма, Скопје,
  • Бедија Беговска за улогата Свекрвата во претставата „КУЌА НА ГРАНИЦА“ во изведба на Театар на народностите — Турска драма, Скопје и
  • Верица Недеска за улогата Небеска Тимјанова во претставата „КОЛКУ ПАТИ ЌЕ УМИРАМЕ“ во изведба на Народен театар, Битола,
 11. Награда за режија на Владимир Милчин за претставата „КОЛКУ ПАТИ ЌЕ УМИРАМЕ“ во изведба на Народен театар, Битола,
 12. Награда за уметничко остварување на претстава во целина на претставата „КУЌА НА ГРАНИЦА“ во изведба на Театар на народностите — Турска драма, Скопје,
 13. Златна плакета за севкупен уметнички резултат (доделена од весникот „Нова Македонија“) на претставата „Баханалии“ во изведба на Народен театар, Суботица, Република Србија.

Организациски одбор

Совет на МТФ:

Кирил Ристоски (претседател),
Лилјана Велјановска,
Петар Величковски,
Снежана Конеска-Руси,
Атила Клинче,
Трајче Кацаров,
Ванчо Мелев,
Младен Крстевски,
Стојан Дамчески,
Љупчо Ѓоргиевски,
Љубомир Чадиковски,
Бајруш Мјаку.

Извршен одбор на МТФ:

Кирил Ристоски (претседател),
Лилјана Велјанова,
Снежана Конеска-Руси,
Љупчо Ѓоргиевски,
Трајче Кацаров.

37 МТФ плакат

37-от Македонски Театарски Фестивал „Војдан Чернодрински“ се одржа во периодот: 07.06.2002 - 14.06.2002.

На фестивалот беа прикажани вкупно:
 • 12 претстави во официјалната програма
 • 2 претстави во придружната програма и
 • се одржаа 3 настани во придружната програма.

Селектор на фестивалот: Лилјана Велјанова.

Жири: Петар Мирчевски, Драги Михајловски, Благоја Ристески — Платнар, Стојан Стојановски, Александар Чамински.

Претстави во официјална програма

Народен театар, Битола

Ристо Крле

ПАРИТЕ СЕ ОТЕПУВАЧКА

5

Режија: Љупчо Ѓоргиевски

Народен театар „Антон Панов“ Струмица

Владимир Плавевски

ОПЕРАЦИЈА ЛИР

1

Режија: Владимир Талески

Македонски народен театар, Скопје

Живко Чинго

ПИСАНИЕ

3

Режија: Бранко Ставрев

Група независни автори, Скопје

Венко Андоновски

ЦРНИ КУКЛИЧКИ

1

Режија: Димитар Станкоски

Драмски театар, Скопје

Горан Стефановски

ТЕТОВИРАНИ ДУШИ

2

Режија: Сашо Миленковски

Театар Нова сцена, Скопје

Горан Стефановски

СИНДРОМ ЧЕРНОДРИНСКИ

1

Режија: Дејан Дамјановски

Македонски народен театар, Скопје

Дејан Дуковски

БАЛКАНОТ НЕ Е МРТОВ

Режија: Александар Поповски

Народен театар, Штип

Трајче Кацаров

ДОЛГО ДОАЃАЊЕ НА ПЕТЛИТЕ

Режија: Симеон Гаврилов

Народен театар „Јордан Хаџи Константинов – Џинот“, Велес

Горан Стефановски

ДУПЛО ДНО

Режија: Благојче Божиновски

Народен театар „Војдан Чернодрински“ Прилеп

Петар Петрески

НА ТРЕТА МАЈКА

Режија: Кирил Петрески

Театар на народностите — Турска драма Скопје

Владимир Плавевски

МИНИСТЕРОТ И ЈАС

Режија: Душан Наумовски

Народен театар, Куманово

Коле Чашуле

СУД

Режија: Љубиша Георгиевски

Претстави во придружна програма

Алесандро Барико

ПИЈАНИСТ

авторски проект на Васил Зафирчев

Народен театар „Војдан Чернодрински“ Прилеп

Н.В. Гогољ

ДНЕВНИКОТ НА ЛУДИОТ

авторски проект на Игор Трпчески

Настани во придружната програма

Изложба Плакат: Христо Бојаџиев, Владо Ѓоревски, Т. Богоевски

ГЛУМЦИТЕ ПЕАТ

музичка вечер во чест на наградените

Омаж за Илија Милчин

Доделени награди

НАГРАДА ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО на

 • Миле Попоски (драмски писател),
 • Добрила Пуцкова (актерка) и
 • Шерафетин Неби (актер).
 1. Награда за дизајн на пропаганден материјал на Сашо и Валентин Светозареви за дизајнот од претставата „ПИСАНИЕ“ во изведба на Македонски народен театар, Скопје,
 2. Награда за кореографија и сценски движења не е доделена.
 3. Награда за музика на Оливер Јосифовски, Александар Секуловски, Благој Петровски и Вера Милошевска за музиката во претставата „ПАРИТЕ СЕ ОТЕПУВАЧКА“ во изведба на Народен театар, Битола,
 4. Награда за костимографија на Благој Мицевски за костимите во претставата „ПАРИТЕ СЕ ОТЕПУВАЧКА“ во изведба на Народен театар, Битола,
 5. Награда за сценографија на Елена Иванова за сценографијата во претставата „ОПЕРАЦИЈА ЛИР“ во изведба на Народен театар „Антон Панов“ Струмица,
 6. Награда за сценска адаптација не е доделена.
 7. Награда за текст на современа домашна драма не е доделена.
 8. Награда за млад актер „Трајко Чоревски“ на Актерскиот ансамбл на претставата Синдром Чернодрински, Нова за улогата во претставата „СИНДРОМ ЧЕРНОДРИНСКИ“ во изведба на Театар Нова сцена, Скопје,
 9. Награда за епизодна улога „Димче Трајковски“ на Маја Вељковиќ за улогата Маре во претставата „ТЕТОВИРАНИ ДУШИ“ во изведба на Драмски театар, Скопје,
 10. Награда за актерско остварување на
  • Јелена Жугиќ за улогата Лора во претставата „ЦРНИ КУКЛИЧКИ“ во изведба на Група независни автори, Скопје,
  • Владимир Светиев за улогата Ристо во претставата „ПИСАНИЕ“ во изведба на Македонски народен театар, Скопје,
  • Сашо Тасевски за улогата Цибра во претставата „ТЕТОВИРАНИ ДУШИ“ во изведба на Драмски театар, Скопје,
  • Мето Јовановски за улогата Арсе во претставата „ПИСАНИЕ“ во изведба на Македонски народен театар, Скопје и
  • Ѓорѓи Јолевски за улогата Митре во претставата „ПАРИТЕ СЕ ОТЕПУВАЧКА“ во изведба на Народен театар, Битола,
 11. Награда за режија на Љупчо Ѓоргиевски за претставата „ПАРИТЕ СЕ ОТЕПУВАЧКА“ во изведба на Народен театар, Битола,
 12. Награда за уметничко остварување на претстава во целина на претставата „ПАРИТЕ СЕ ОТЕПУВАЧКА“ во изведба на Народен театар, Битола.

Организациски одбор

Совет на МТФ:

Кирил Ристоски,
Крсте Јовановски,
Марјан Чакмакоски,
Симеон Гаврилов,
Предраг Павловски,
Бранко Ѓорчев,
Афродита Кирјаковска,
Беди Ибрахим,
Јордан Витанов,
Борис Чоревски,
Џевад Лимани,
Горан Илиќ.

Извршен одбор на МТФ:

Кирил Ристоски (претседател),
Петар Мирчевски,
Беди Ибрахим,
Бранко Ѓорчев,
Јордан Витанов.

36 МТФ плакат

36-от Македонски Театарски Фестивал „Војдан Чернодрински“ се одржа во периодот: 08.06.2001 - 14.06.2001.

На фестивалот беа прикажани вкупно:
 • 10 претстави во официјалната програма и
 • 4 претстави во придружната програма.

Селектор на фестивалот: Благој Чоревски.

Жири: Мето Јовановски, Мими Таневска, Лилјана Мазова.

Претстави во официјална програма

Драмски театар, Скопје

Горан Стефановски

ДИВО МЕСО

7

Режија: Александар Поповски

Драмски театар, Скопје

Венко Андоновски

КАНДИД ВО ЗЕМЈАТА НА ЧУДАТА

1

Режија: Димитар Станкоски

Народен театар, Битола

Владимир Костов – Љупчо Ѓоргиевски

ЦРКВИЧЕТО 40 МАЧЕНИЦИ ВО БИТОЛА

2

Режија: Љупчо Ѓоргиевски

Народен театар „Војдан Чернодрински“ Прилеп

Антон Павлович Чехов

КРЧМА КРАЈ ПАТОТ

2

Режија: Бранко Ставрев

Народен театар „Антон Панов“ Струмица

Вилијам Шекспир

СОН НА ЛЕТНАТА НОЌ

3

Режија: Владлен Александров

Македонски народен театар, Скопје

Блаже Миневски

НЕМУШТ ЈАЗИК

Режија: Бранко Ставрев

Народен театар, Штип

Душан Ковачевиќ

ЛАРИ ТОМПСОН, ТРАГЕДИЈА НА ЕДНА МЛАДОСТ

Режија: Енчо Фалачев

Народен театар, Куманово

Бертолт Брехт

МАЛОГРАЃАНСКА СВАДБА

Режија: Владимир Талески

Театар на народностите — Турска драма, Скопје

Молиер

ДОН ЖУАН

Режија: Димитар Станкоски

Народен театар „Јордан Хаџи Константинов – Џинот“, Велес

Николај Кољада

БАЈКА ЗА МРТВАТА ЦАРСКА ЌЕРКА

Режија: Љупчо Ѓоргиевски

Претстави во придружна програма

Театар за деца и младинци, Скопје

Дејан Дуковски

СИЛЈАН ШТРКОТ ШАНЦА

Режија: Димитар Станкоски

Народен театар, Битола

дневничките записи на Едит Пјаф

COMME MOI LE PIAF

Режија: Наташа Поплавска

монодрама на Елена Моше (според дневничките записи на Едит Пјаф)

ПИЕСА NO. 27

испитна претстава на студентите на ФДУ, Скопје, класата на проф. Кирил Ристоски

Народен театар, Битола

Антон Павлович Чехов

ТРЕТИОТ ЧИН

Режија: Владо Цветановски

во чест на наградените

(претстава по покана за свеченото затворање)

Доделени награди

НАГРАДА ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО на

 • Томе Арсовски (драмски писател),
 • Зора Георгиева (актерка) и
 • Стево Спасовски (актер).
 1. Награда за дизајн на пропаганден материјал на Сашо и Валентин Светозареви за дизајнот од претставата „КРЧМА КРАЈ ПАТОТ“ во изведба на Народен театар „Војдан Чернодрински“ Прилеп,
 2. Награда за музика на Кирил Џајковски за музиката во претставата „ДИВО МЕСО“ во изведба на Драмски театар, Скопје,
 3. Награда за костимографија на Ангелина Атлагиќ за костимите во претставата „ДИВО МЕСО“ во изведба на Драмски театар, Скопје,
 4. Награда за сценска адаптација на Владимир Костов и Љупчо Ѓоргиевски за сценска адаптација во претставата „ЦРКВИЧЕТО 40 МАЧЕНИЦИ ВО БИТОЛА“ во изведба на Народен театар, Битола,
 5. Награда за текст на современа домашна драма на Венко Андоновски за текстот во претставата „КАНДИД ВО ЗЕМЈАТА НА ЧУДАТА“ во изведба на Драмски театар, Скопје,
 6. Награда за млад актер „Трајко Чоревски“ на
  • Кристина Атанасова за улогата Хермија во претставата „СОН НА ЛЕТНАТА НОЌ“ во изведба на Народен театар „Антон Панов“ Струмица и
  • Филарета Атанасова за улогата Елена во претставата „СОН НА ЛЕТНАТА НОЌ“ во изведба на Народен театар „Антон Панов“ Струмица,
 7. Награда за епизодна улога „Димче Трајковски“ на Борис Чоревски за улогата во претставата „ЦРКВИЧЕТО 40 МАЧЕНИЦИ ВО БИТОЛА“ во изведба на Народен театар, Битола,
 8. Награда за актерско остварување на
  • Дејан Лилиќ за улогата Стефан Андреевиќ во претставата „ДИВО МЕСО“ во изведба на Драмски театар, Скопје,
  • Васил Зафирчев за улогата Деметриус во претставата „СОН НА ЛЕТНАТА НОЌ“ во изведба на Народен театар „Антон Панов“ Струмица,
  • Ирена Ристиќ за улогата Херман Клаус во претставата „ДИВО МЕСО“ во изведба на Драмски театар, Скопје,
  • Лилјана Велјанова за улогата Попова во претставата „КРЧМА КРАЈ ПАТОТ“ во изведба на Народен театар „Војдан Чернодрински“ Прилеп и
  • Драган Спасов за улогата Симон Андреевиќ во претставата „ДИВО МЕСО“ во изведба на Драмски театар, Скопје,
 9. Награда за режија на Александар Поповски за претставата „ДИВО МЕСО“ во изведба на Драмски театар, Скопје,
 10. Награда за уметничко остварување на претстава во целина на претставата „ДИВО МЕСО“ во изведба на Драмски театар, Скопје.

Организациски одбор

Совет на МТФ:

Кирил Ристоски,
Крсте Јовановски,
Марјан Чакмакоски,
Симеон Гаврилов,
Предраг Павловски,
Бранко Ѓорчев,
Афродита Кирјаковска,
Беди Ибрахим,
Јордан Витанов,
Борис Чоревски,
Џевад Лимани,
Горан Илиќ.

Извршен одбор на МТФ:

Кирил Ристоски (претседател),
Петар Мирчевски,
Беди Ибрахим,
Јордан Витанов,
Бранко Ѓорчев.

35 МТФ плакат

35-от Македонски Театарски Фестивал „Војдан Чернодрински“ се одржа во периодот: 06.06.2000 - 12.06.2000.

На фестивалот беа прикажани вкупно:
 • 7 претстави во официјалната програма
 • 5 претстави во придружната програма и
 • се одржаа 2 настани во придружната програма.

Селектор на фестивалот: Блаже Миневски.

Жири: Јордан Плевнеш, Димитрие Османли, Бедија Беговска, Иван Додовски, Рефет Абази.

Претстави во официјална програма

Народен театар, Битола

Војдан Чернодрински

МАКЕДОНСКА КРВАВА СВАДБА

5

Режија: Љупчо Ѓоргиевски

Народен театар „Јордан Хаџи Константинов – Џинот“, Велес

Југослав Петровски

ЕЛЕШНИК

3

Режија: Димитар Станкоски

Народен театар, Битола

Антон Панов

ПЕЧАЛБАРИ

3

Режија: Бранко Брезовец

Народен театар „Војдан Чернодрински“ Прилеп

Коле Чашуле

ГРАДСКИОТ СААТ

1

Режија: Бранко Ставрев

Македонски народен театар, Скопје

Златко Славенски / Огнен Георгиевски

БУДЕЊЕ НА ПРОЛЕТТА 2000

2

Режија: Златко Славенски

Драмски театар, Скопје

Љубиша Георгиевски

ФИЛОКТЕТ

1

Режија: Љубиша Георгиевски

Народен театар „Антон Панов“ Струмица

Васе Манчев

ТЕГМОТА

Режија: Стојан Стојановски

Претстави во придружна програма

Театар за деца и младинци, Скопје

Братислав Димитров

МАРКО КРАЛЕ

Режија: Димитар Станкоски

Театар за деца и младинци, Скопје

Коле Ангеловски

УЧИЛИШТЕ ЗА КОЛОВНОВИ

Режија: Коле Ангеловски

Драмски театар „Константин Величков“, Пазарџик, Република Бугарија

Горан Стефановски

ДИВО МЕСО

Режија: Љупчо Ѓоргиевски

Народен театар „Антон Панов“ Струмица

Трајче Кацаров

НОЌТА ВО КОЈА СВЕТИЛКАТА НЕ ТРЕБА ДА ЗГАСНЕ

Режија: Симеон Гаврилов

Драмски театар, Скопје

Венко Андоновски

СЛОВЕНСКИ КОВЧЕГ

Режија: Димитар Станкоски

во чест на наградените

(претстава по покана за свеченото затворање)

Настани во придружната програма

Изложба

Сценографски презентации на Валентин Светозарев

Симпозиум

Прилози за историјата на македонскиот театар

Модератор: Јелена Лужина

(5 и 6 јуни)

Доделени награди

НАГРАДА ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО на

 • Александар Алексиев (театролог),
 • Љупка Џундева (актерка),
 • Антоанета Ковачевиќ (актерка) и
 • Алеко Протогеров (актер).
 1. Награда за музика на групата Фолтин за музиката во претставата „МАКЕДОНСКА КРВАВА СВАДБА“ во изведба на Народен театар, Битола,
 2. Награда за костимографија на Благој Мицевски за костимите во претставата „МАКЕДОНСКА КРВАВА СВАДБА“ во изведба на Народен театар, Битола,
 3. Награда за сценографија на Владимир Ризев за сценографијата во претставата „ПЕЧАЛБАРИ“ во изведба на Народен театар, Битола,
 4. Награда за сценска адаптација на Бранко Брезовец за сценска адаптација во претставата „ПЕЧАЛБАРИ“ во изведба на Народен театар, Битола,
 5. Награда за текст на современа домашна драма на Југослав Петровски за текстот во претставата „ЕЛЕШНИК“ во изведба на Народен театар „Јордан Хаџи Константинов – Џинот“, Велес,
 6. Награда за млад актер „Трајко Чоревски“ на Васил Зафирчев за улогата Јанко во претставата „ЕЛЕШНИК“ во изведба на Народен театар „Јордан Хаџи Константинов – Џинот“, Велес,
 7. Награда за епизодна улога „Димче Трајковски“ на Благоја Спиркоски-Џумерко за улогата Јонче во претставата „ГРАДСКИОТ СААТ“ во изведба на Народен театар „Војдан Чернодрински“ Прилеп,
 8. Награда за актерско остварување на
  • Тони Михајловски за улогата Петер во претставата „БУДЕЊЕ НА ПРОЛЕТТА 2000“ во изведба на Македонски народен театар, Скопје,
  • Сашка Димитровска за улогата Милка во претставата „ЕЛЕШНИК“ во изведба на Народен театар „Јордан Хаџи Константинов – Џинот“, Велес,
  • Петре Темелковски за улогата Филоктет во претставата „ФИЛОКТЕТ“ во изведба на Драмски театар, Скопје,
  • Габриела Петрушевска за улогата Цвета во претставата „МАКЕДОНСКА КРВАВА СВАДБА“ во изведба на Народен театар, Битола и
  • Сузана Живорадиќ за улогата Симка во претставата „ПЕЧАЛБАРИ“ во изведба на Народен театар, Битола,
 9. Награда за режија на Љупчо Ѓоргиевски за претставата „МАКЕДОНСКА КРВАВА СВАДБА“ во изведба на Народен театар, Битола,
 10. Награда за уметничко остварување на претстава во целина на претставата „МАКЕДОНСКА КРВАВА СВАДБА“ во изведба на Народен театар, Битола,
 11. Златна плакета за севкупен уметнички резултат (доделена од весникот „Нова Македонија“) на претставата „БУДЕЊЕ НА ПРОЛЕТТА 2000“ во изведба на Македонски народен театар, Скопје.

Организациски одбор

Совет на МТФ:

Кирил Ристоски (претседател),
Глигур Ивановски,
Крсте Јовановски,
Марјан Чакмакоски,
Симеон Гаврилов,
Предраг Павловски,
Бранко Ѓорчев,
Афродита Кирјаковска,
Беди Ибрахим,
Борис Чоревски,
Џебад Лимани,
Горан Илиќ.

Извршен одбор на МТФ:

Кирил Ристоски (претседател),
Борис Чоревски,
Беди Ибрахим,
Бранко Ѓорчев,
Јордан Витанов.

34 МТФ плакат

34-от Македонски Театарски Фестивал „Војдан Чернодрински“ се одржа во периодот: 04.06.1999 - 10.06.1999.

На фестивалот беа прикажани вкупно:
 • 8 претстави во официјалната програма
 • 4 претстави во придружната програма и
 • се одржаа 3 настани во придружната програма.

Селектор на фестивалот: Мето Јовановски.

Жири: Иван Ивановски, Јадранка Владова, Бајруш Мјаку, Љупчо Тозија, Јордан Витанов.

Претстави во официјална програма

Театар на народностите — Турска драма, Скопје

Ахмед Туран Офлазоглу

ЛУДИОТ ИБРАХИМ

4

Режија: Владимир Милчин

Драмски театар, Скопје

Вилијам Шекспир

ХАМЛЕТ

4

Режија: Владо Цветановски

Народен театар, Битола

Петре М. Андреевски—Бранко Ставрев

ПОСЛЕДНИТЕ СЕЛАНИ

2

Режија: Бранко Ставрев

Народен театар, Битола

Тенеси Вилијамс

МАЧКА НА ВЖЕШТЕНИОТ ЛИМЕН ПОКРИВ

3

Режија: Љупчо Ѓоргиевски

Народен театар, Куманово

Владимир Плавевски

РАСКОЛ

1

Режија: Бранко Брезовец

Народен театар „Антон Панов“ Струмица

Билјана Гарванлиева

ДУХОТ НА ЛИМЕНКАТА

1

Режија: Горан Тренчовски

Театар на народностите — Албанска драма, Скопје

Антон Пашку — Еврипид

Г`ОФ

Режија: Сулејман Рушити

Македонски народен театар, Скопје

Николај Кољада

МУРЛИН МУРЛО

Режија: Владимир Милчин

Претстави во придружна програма

Театар за деца и младинци,Скопје

Братислав Димитров

ПУПИ ПАФ

Режија: Димитар Станкоски

Театар за деца и младинци,Скопје

Радјард Киплинг

МОГЛИ

Режија: Боњо Лунгов

ИСПИТНА ПРЕТСТАВА

Испитната претстава на студентите од II година на Факултетот за драмски уметности во Скопје, класа на проф. Владимир Милчин

Воениот театар, Софија, Република Бугарија

Дејан Дуковски

БУРЕ БАРУТ

Режија: Крикор Азарјан

во чест на наградените

(претстава по покана за свеченото затворање)

Настани во придружната програма

Изложба на костимите и костимографските скици на Благој Мицевски

Концерт на групата Фолтин

Симпозиум

Актерството и режисерта во македонскиот театар

Модератор: Јелена Лужина

(3 и 4 јуни)

Доделени награди

НАГРАДА ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО на

 • Вукан Диневски (актер, режисер и педагог),
 • Димитрие Османли (режисер и педагог) и
 • Јоана Поповска (актерка).
 1. Награда за дизајн на пропаганден материјал на Сашо и Валентин Светозарев за дизајнот од претставата „ПОСЛЕДНИТЕ СЕЛАНИ“ во изведба на Народен театар, Битола,
 2. Награда за музика на за музиката во претставата „ХАМЛЕТ“ во изведба на Драмски театар, Скопје,
 3. Награда за костимографија на Благој Мицевски за костимите во претставата „ЛУДИОТ ИБРАХИМ“ во изведба на Театар на народностите — Турска драма, Скопје и претставата „ХАМЛЕТ“ во изведба на Драмски театар, Скопје,
 4. Награда за сценографија на Валентин Светозарев за сценографијата во претставата „МАЧКА НА ВЖЕШТЕНИОТ ЛИМЕН ПОКРИВ“ во изведба на Народен театар, Битола,
 5. Награда за сценска адаптација на Бранко Ставрев за сценска адаптација во претставата „ПОСЛЕДНИТЕ СЕЛАНИ“ во изведба на Народен театар, Битола,
 6. Награда за млад актер „Трајко Чоревски“ на Маја Вељковиќ за улогата Жената во претставата „ДУХОТ НА ЛИМЕНКАТА“ во изведба на Народен театар „Антон Панов“ Струмица,
 7. Награда за епизодна улога „Димче Трајковски“ на Соња Ошавкова за улогата Меј во претставата „МАЧКА НА ВЖЕШТЕНИОТ ЛИМЕН ПОКРИВ“ во изведба на Народен театар, Битола,
 8. Награда за актерско остварување на
  • Елјеса Касо за улогата Ибраим во претставата „ЛУДИОТ ИБРАХИМ“ во изведба на Театар на народностите — Турска драма, Скопје,
  • Ѓорѓи Јолевски за улогата Хамлет во претставата „ХАМЛЕТ“ во изведба на Драмски театар, Скопје,
  • Драгиша Димитријевски за улогата Професорот во претставата „РАСКОЛ“ во изведба на Народен театар, Куманово,
  • Бедија Беговска за улогата Ќосем султана во претставата „ЛУДИОТ ИБРАХИМ“ во изведба на Театар на народностите — Турска драма, Скопје и
  • Борис Чоревски за улогата Таткото во претставата „МАЧКА НА ВЖЕШТЕНИОТ ЛИМЕН ПОКРИВ“ во изведба на Народен театар, Битола,
 9. Награда за режија на Владо Цветановски за претставата „ХАМЛЕТ“ во изведба на Драмски театар, Скопје,
 10. Награда за уметничко остварување на претстава во целина на претставата „ЛУДИОТ ИБРАХИМ“ во изведба на Театар на народностите — Турска драма, Скопје.

Организациски одбор

Совет на МТФ:

Кирил Ристоски (претседател),
Стојан Дамчески (секретар),
Глигур Ивановски,
Веби Керими,
Елјеса Касо,
Мими Таневска,
Ѓорги Јолевски,
Владимир Талески,
Горан Илиќ,
Јордан Витанов,
Љупчо Бреслиски,
Крсте Јовановски,
Билјана Беличанец,
Владо Цветановски,
Предраг Павловски.

33 МТФ плакат

33-от Македонски Театарски Фестивал „Војдан Чернодрински“ се одржа во периодот: 05.06.1998 - 11.06.1998.

На фестивалот беа прикажани вкупно:
 • 9 претстави во официјалната програма
 • 3 претстави во придружната програма и
 • се одржаа 1 настан во придружната програма.

Селектор на фестивалот: Иван Додовски, театарски критичар.

Жири: Лилјана Велјанова, Владимир Талески, Рахим Бурхан, Русомир Богдановски, Љупчо Печијарески.

Претстави во официјална програма

Народен театар „Војдан Чернодрински“ Прилеп

Христо Бојчев

ПОЛКОВНИКОТ ПТИЦА

5

Режија: Владо Цветановски

Театар на народностите — Албанска драма, Скопје

Теки Дервиши

КОСКИТЕ ШТО ДОАЃААТ ДОЦНА

4

Режија: Владимир Милчин

Народен театар, Битола

Горан Стефановски

КАЗАБАЛКАН

2

Режија: Златко Славенски

Македонски народен театар, Скопје

Антон Павлович Чехов

ВИШНОВАТА ГРАДИНА

1

Режија: Љубиша Георгиевски

Драмски театар, Скопје

Антон Павлович Чехов

ВУЈКО ВАЊА

1

Режија: Димитар Станкоски

Театар на народностите — Турска драма, Скопје

Ф.М. Достоевски

ИДИОТ

2

Режија: Бранко Ставрев

Народен театар, Штип

Антон Павлович Чехов

ТАНЦ СО БРАКОТ

Режија: Евгениј Кумран

Народен театар „Јордан Хаџи Константинов – Џинот“, Велес

Артур Шницлер

ЉУБОВНА ВРТЕЛЕШКА

Режија: Љубиша Георгиевски

Народен театар, Битола

Николај Василевич Гогољ

ЖЕНИДБА

Режија: Лилјана Абаџиева

Претстави во придружна програма

Драмски театар, Скопје

Харолд Пинтер

ТХЕ ЛОВЕР

Режија: Зоја Бузалковска

Николај Василевич Гогољ

ИСПОВЕД НА ЛУДИОТ

Режија: Иван Поповски

независен проект на Бајруш Мјаку

Културен центар „Квартет” Скопје

Гете, Марлоу, Ман, Достоевски, Лохер

ФАУСТ

Режија: Ѓорѓи Јолевски

Настани во придружната програма

Симпозиум

Македонска театарска критика

Модератор: Јелена Лужина

(4 – 5 јуни)

Доделени награди

НАГРАДА ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО на

 • Ристо Стефановски (театарски деец),
 • Блаже Алексоски (драмски писател) и
 • Мушареф Лозана (актерка).
 1. Награда за дизајн на пропаганден материјал на за дизајнот од претставата „ПОЛКОВНИКОТ ПТИЦА“ во изведба на Народен театар „Војдан Чернодрински“ Прилеп,
 2. Награда за музика на Башким Шеху за музиката во претставата „КОСКИТЕ ШТО ДОАЃААТ ДОЦНА“ во изведба на Театар на народностите — Албанска драма, Скопје,
 3. Награда за костимографија на Благој Мицевски за костимите во претставата „ПОЛКОВНИКОТ ПТИЦА“ во изведба на Народен театар „Војдан Чернодрински“ Прилеп и претставата „КОСКИТЕ ШТО ДОАЃААТ ДОЦНА“ во изведба на Театар на народностите — Албанска драма, Скопје,
 4. Награда за сценографија на
  • Владо Ѓоревски за сценографијата во претставата „ПОЛКОВНИКОТ ПТИЦА“ во изведба на Народен театар „Војдан Чернодрински“ Прилеп и
  • Валентин Светозарев за сценографијата во претставата „КАЗАБАЛКАН“ во изведба на Народен театар, Битола,
 5. Награда за сценска адаптација не е доделена.
 6. Награда за текст на современа домашна драма не е доделена.
 7. Награда за епизодна улога „Димче Трајковски“ на Петар Мирчевски за улогата Гавро во претставата „КАЗАБАЛКАН“ во изведба на Народен театар, Битола,
 8. Награда за актерско остварување на
  • Мето Јовановски за улогата Вујко Вања во претставата „ВУЈКО ВАЊА“ во изведба на Драмски театар, Скопје,
  • Сузан Акбелге за улогата Аглаја во претставата „ИДИОТ“ во изведба на Театар на народностите — Турска драма, Скопје,
  • Мими Таневска за улогата Пепа во претставата „ПОЛКОВНИКОТ ПТИЦА“ во изведба на Народен театар „Војдан Чернодрински“ Прилеп,
  • Елјеса Касо за улогата Мишкин во претставата „ИДИОТ“ во изведба на Театар на народностите — Турска драма, Скопје,
  • Никола Ристановски за улогата Лопахин во претставата „ВИШНОВАТА ГРАДИНА“ во изведба на Македонски народен театар, Скопје и
  • Рефет Абази за улогата Марк Алем во претставата „КОСКИТЕ ШТО ДОАЃААТ ДОЦНА“ во изведба на Театар на народностите — Албанска драма, Скопје,
 9. Награда за режија на Владимир Милчин за претставата „КОСКИТЕ ШТО ДОАЃААТ ДОЦНА“ во изведба на Театар на народностите — Албанска драма, Скопје,
 10. Награда за уметничко остварување на претстава во целина на претставата „ПОЛКОВНИКОТ ПТИЦА“ во изведба на Народен театар „Војдан Чернодрински“ Прилеп.

Организациски одбор

Совет на МТФ:

Кирил Ристоски (претседател),
Стојан Дамчевски (секретар),
Глигур Ивановски,
Веби Керими,
Елјеса Касо,
Мими Таневска,
Ѓорги Јолевски,
Владимир Талески,
Горан Илиќ,
Јордан Витанов,
Љупчо Бреслиски,
Крсте Јовановски,
Билјана Беличанец,
Владо Цветановски,
Предраг Павловски.

32 МТФ плакат

32-от Македонски Театарски Фестивал „Војдан Чернодрински“ се одржа во периодот: 30.05.1997 - 05.06.1997.

На фестивалот беа прикажани вкупно:
 • 7 претстави во официјалната програма
 • 4 претстави во придружната програма и
 • се одржаа 1 настан во придружната програма.

Селектор на фестивалот: Мими Таневска, Ненад Стојановски, Љупчо Ѓоргиевски.

Жири: Борислав Павловски, Жанина Мирчевска, Иван Поповски, Владимир Светиев, Веби Керими.

Претстави во официјална програма

Македонски народен театар, Скопје

Дејан Дуковски

М.М.Е. КОЈ ПРВ ПОЧНА

7

Режија: Александар Поповски

Драмски театар, Скопје

Јордан Плевнеш

СРЕЌАТА Е НОВА ИДЕЈА ВО ЕВРОПА

3

Режија: Владо Цветановски

Народен театар, Куманово

Живко Чинго – Љубиша Георгиевски

ЛАЗАРЕВОТО ПИСМО

2

Режија: Љубиша Георгиевски

Народен театар „Антон Панов“ Струмица

Антон Панов

ПИЛИКАТНИК

2

Режија: Бранко Ставрев

Неформална група „Позитивно мислење” и Универзална сала, Скопје

Сашко Насев

ПОЗИТИВНО МИСЛЕЊЕ

2

Режија: Димитар Станкоски

Народен театар „Војдан Чернодрински“ Прилеп

Југослав Петровски

ЕЛЕШНИК

Режија: Горан Тренчовски

Народен театар, Битола

Горан Стефановски

ТЕТОВИРАНИ ДУШИ СЕ ВРАЌААТ ДОМА

Режија: Дарко Митревски

Претстави во придружна програма

Народен театар, Штип

Братислав Димитров

КОШМАР

Режија: Владлен Александров

Народен театар „Јордан Хаџи Константинов – Џинот“, Велес

Југослав Петровски

СОНАТА ВО А-МОЛ

Режија: Димитар Станкоски

Национален театар, Тирана, Република Албанија

Георг Бихнер

СМРТТА НА ДАНТОН

Режија: Владимир Милчин

Младински културен центар

Горан Стефановски

БАХАНАЛИИ

Режија: Бранко Брезовец

во чест на наградените

(претстава по покана за свеченото затворање)

Настани во придружната програма

Симпозиум

Македонската драматика помеѓу традицијата и современоста

Модератор: Јелена Лужина

Доделени награди

НАГРАДА ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО на

 • Петар Стојковски – Бабец (актер),
 • Коле Чашуле (драмски писател) и
 • Иван Ивановски (театарски критичар).
 1. Награда за дизајн на пропаганден материјал на за дизајнот од претставата „ПИЛИКАТНИК“ во изведба на Народен театар „Антон Панов“ Струмица,
 2. Награда за музика на Љупчо Константинов за музиката во претставата „СРЕЌАТА Е НОВА ИДЕЈА ВО ЕВРОПА“ во изведба на Драмски театар, Скопје,
 3. Награда за костимографија на Ангелина Атлагиќ за костимите во претставата „М.М.Е. КОЈ ПРВ ПОЧНА“ во изведба на Македонски народен театар, Скопје,
 4. Награда за сценографија на Ангелина Атлагиќ за сценографијата во претставата „М.М.Е. КОЈ ПРВ ПОЧНА“ во изведба на Македонски народен театар, Скопје,
 5. Награда за сценска адаптација на Љубиша Георгиевски и Томислав Спасовски за сценската адаптација на мотивите од расказите на Живко Чинго во претставата „ЛАЗАРЕВОТО ПИСМО“ во изведба на Народен театар, Куманово,
 6. Награда за текст на современа домашна драма на Јордан Плевнеш за текстот во претставата „СРЕЌАТА Е НОВА ИДЕЈА ВО ЕВРОПА“ во изведба на Драмски театар, Скопје,
 7. Награда за млад актер „Трајко Чоревски“ на
  • Арна Шијак за улогата Европа во претставата „СРЕЌАТА Е НОВА ИДЕЈА ВО ЕВРОПА“ во изведба на Драмски театар, Скопје и
  • Николина Кујача за улогата Сестрата во претставата „М.М.Е. КОЈ ПРВ ПОЧНА“ во изведба на Македонски народен театар, Скопје,
 8. Награда за епизодна улога „Димче Трајковски“ на Бранко Бенинов за улогата во претставата „ПИЛИКАТНИК“ во изведба на Народен театар „Антон Панов“ Струмица,
 9. Награда за актерско остварување на
  • Тони Михајловски за улогите Кловнот и Црна Арапина во претставата „М.М.Е. КОЈ ПРВ ПОЧНА“ во изведба на Македонски народен театар, Скопје,
  • Рефет Абази за улогата Цане во претставата „ПОЗИТИВНО МИСЛЕЊЕ“ во изведба на Неформална група „Позитивно мислење” и Универзална сала, Скопје,
  • Горан Илиќ за улогата Момир Крстановски во претставата „ЛАЗАРЕВОТО ПИСМО“ во изведба на Народен театар, Куманово,
  • Никола Ристановски за улогите Доктор Фалус и Шејтанот во претставата „М.М.Е. КОЈ ПРВ ПОЧНА“ во изведба на Македонски народен театар, Скопје и
  • Јелена Жугиќ за улогата Ида во претставата „ПОЗИТИВНО МИСЛЕЊЕ“ во изведба на Неформална група „Позитивно мислење” и Универзална сала, Скопје,
 10. Награда за режија на Александар Поповски за претставата „М.М.Е. КОЈ ПРВ ПОЧНА“ во изведба на Македонски народен театар, Скопје,
 11. Награда за уметничко остварување на претстава во целина на претставата „М.М.Е. КОЈ ПРВ ПОЧНА“ во изведба на Македонски народен театар, Скопје.

Организациски одбор

Совет на МТФ:

Кирил Ристоски (претседател),
Стојан Дамчески (секретар),
Глигур Ивановски,
Веби Керими,
Елјеса Касо,
Мими Таневска,
Ѓорги Јолевски,
Владимир Талевски,
Горан Илиќ,
Јордан Витанов,
Љупчо Бреслиски,
Крсте Јовановски,
Билјана Беличанец,
Владо Цветановски,
Предраг Павловски.

31 МТФ плакат

31-те Театарски Игри „Војдан Чернодрински“ се одржа во периодот: 02.06.1996 - 09.06.1996.

На театарските игри беа прикажани вкупно:
 • 6 претстави во официјалната програма и
 • 8 претстави во придружната програма.

Селектор на театарските игри: Љубиша Георгиевски.

Жири: Венко Андоновски, Ѓорѓи Јолевски, Салаетин Билал.

Претстави во официјална програма

Народен театар, Битола

Михаил Булгаков

МАЈСТОРОТ И МАРГАРИТА

8

Режија: Владо Цветановски

драматизација и режија: Владо Цветановски

Македонски народен театар, Скопје

Благоја Ристески – Платнар

ЛЕПА АНГЕЛИНА

2

Режија: Владимир Милчин

Драмски театар, Скопје

Братислав Димитров

НИ ЌАР НИ ЗИЈАН

4

Режија: Димитар Станкоски

Народен театар, Прилеп

Еврипид

МЕДЕЈА

2

Режија: Стојан Стојановски

Народен театар, Штип

Антон Панов

ПЕЧАЛБАРИ

Режија: Бранко Ставрев

Народен театар „Јордан Хаџи Константинов – Џинот“, Велес

Јиржи Гловацки

ФОРТИНБРАС Е ПИЈАН

Режија: Коле Ангеловски

Претстави во придружна програма

Народен театар „Антон Панов“ Струмица

Борисав Станковиќ

КОШТАНА

Режија: Душан Наумовски

Милош Мацоурек

ТОНКИН ИЗБОР

Режија: Зоран Мужиќ

монодрама на Вида Јерман

Родопски драмски театар Смолен, Бугарија

Сашо Миленковски

КОЛЕДЕ

Режија: Сашо Миленковски

Народен театар, Куманово

Вилијам Шекспир

СОН НА ЛЕТНАТА НОЌ

Режија: Сашо Миленковски

Драмска група при МПЦ Торонто, Канада

Васил Иљоски

ЧЕСТ

Народен театар, Битола

Жан Жене

СЛУГИНСКИ

Режија: Александра Ковачевиќ

Драмски театар, Скопје

Хајнер Милер

КВАРТЕТ

Режија: Ѓорѓи Јолевски

Македонски народен театар, Скопје

Мирослав Крлежа

ГЛЕМБАЕВИ

Режија: Љубиша Георгиевски

во чест на наградените

(претстава по покана за свеченото затворање)

Доделени награди

НАГРАДА ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО на

 • Љутви Сејфула (актер),
 • Кирил Ќортошев (актер) и
 • Нада Гешоска (актерка).
 1. Награда за дизајн на пропаганден материјал на за дизајнот од претставата „ЛЕПА АНГЕЛИНА“ во изведба на Македонски народен театар, Скопје (наградата е одбиена),
 2. Награда за музика на Група Анастасија за музиката во претставата „НИ ЌАР НИ ЗИЈАН“ во изведба на Драмски театар, Скопје,
 3. Награда за костимографија на Благој Мицевски за костимите во претставата „МАЈСТОРОТ И МАРГАРИТА“ во изведба на Народен театар, Битола,
 4. Награда за сценографија на Владо Ѓоревски и Валентин Светозарев за сценографијата во претставата „МАЈСТОРОТ И МАРГАРИТА“ во изведба на Народен театар, Битола,
 5. Награда за сценска адаптација на Владо Цветановски за сценска адаптација на романот „Мајстор и Маргарита“ од Михаил Булгаков во претставата „МАЈСТОРОТ И МАРГАРИТА“ во изведба на Народен театар, Битола,
 6. Награда за текст на современа домашна драма на Благоја Ристески – Платнар за текстот во претставата „ЛЕПА АНГЕЛИНА“ во изведба на Македонски народен театар, Скопје,
 7. Награда за млад актер „Трајко Чоревски“ на Билјана Беличанец за улогата Медеја во претставата „МЕДЕЈА“ во изведба на Народен театар, Прилеп,
 8. Награда за епизодна улога „Димче Трајковски“ на Драган Спасов за улогата Тимчо во претставата „НИ ЌАР НИ ЗИЈАН“ во изведба на Драмски театар, Скопје (наградата е одбиена),
 9. Награда за актерско остварување на
  • Дона Димовска за улогата Маргарита во претставата „МАЈСТОРОТ И МАРГАРИТА“ во изведба на Народен театар, Битола,
  • Ленче Делова за улогата Трајанка во претставата „НИ ЌАР НИ ЗИЈАН“ во изведба на Драмски театар, Скопје (наградата е одбиена),
  • Петар Мирчевски за улогата Воланд во претставата „МАЈСТОРОТ И МАРГАРИТА“ во изведба на Народен театар, Битола,
  • Владимир Талески за улогата Мајсторот во претставата „МАЈСТОРОТ И МАРГАРИТА“ во изведба на Народен театар, Битола и
  • Благој Чоревски за улогата Трајче во претставата „НИ ЌАР НИ ЗИЈАН“ во изведба на Драмски театар, Скопје (наградата е одбиена),
 10. Награда за режија на Владо Цветановски за претставата „МАЈСТОРОТ И МАРГАРИТА“ во изведба на Народен театар, Битола,
 11. Награда за уметничко остварување на претстава во целина на претставата „МАЈСТОРОТ И МАРГАРИТА“ во изведба на Народен театар, Битола,
 12. Златна плакета за севкупен уметнички резултат (доделена од весникот „Нова Македонија“) на претставата „МЕДЕЈА“ во изведба на Народен театар, Прилеп.

Организациски одбор

Совет на ТИ:

Ристо Стефановски (претседател),
Стојан Дамчески (секретар),
Билјана Шендова,
Љупчо Петрушевски,
Александар Георгиев,
Ѓорѓи Устапетров,
Љубица Гојковиќ,
Бранко Бенинов,
Владимир Талески,
Благој Чоревски,
Љубомир Чадиковски,
Мустафа Јашар,
Џевад Лимани,
Ратко Андреевски,
Борче Конески,
Кирил Ристоски.

30 МТФ плакат

30-те Театарски Игри „Војдан Чернодрински“ се одржа во периодот: 02.06.1995 - 09.06.1995.

На театарските игри беа прикажани вкупно:
 • 7 претстави во официјалната програма
 • 4 претстави во придружната програма и
 • се одржаа 1 настан во придружната програма.

Селектор на театарските игри: Лилјана Мазова.

Жири: Ненад Стојановски (претседател), Џевад Лимани, Владо Цветаноски.

Претстави во официјална програма

Драмски театар, Скопје

Том Стопард

РОЗЕНКРАНЦ И ГИЛДЕНСТЕРН СЕ МРТВИ

7

Режија: Златко Славенски

Македонски народен театар, Скопје

Дејан Дуковски

БУРЕ БАРУТ

1

Режија: Сашо Миленковски

Народен театар, Битола

Васил Иљоски

БЕГАЛКА

5

Режија: Љупчо Ѓогиевски

Театар на народностите — Албанска драма, Скопје

Бертолт Брехт

БААЛ

2

Режија: Бранко Брезовец

Театар на народностите — Турска драма, Скопје

Станислав Виткјевич / Владимир Плавевски

КРАЛОТ ХАМЛЕТ

1

Режија: Бранко Брезовец

Народен театар „Војдан Чернодрински“ Прилеп

Бранислав Јаковљевиќ

ВО СИНО

Режија: Сашо Миленковски

Народен театар, Куманово

Коле Чашуле

ВИТЕЛ

Режија: Љубиша Георгиевски

Претстави во придружна програма

Драмски театар, Скопје и ФДУ, Скопје

Џ.О. Кесерлинг

АРСЕНИК И СТАРА ТАНТЕЛА

Режија: Љубиша Георгиевски

Македонски народен театар, Скопје

Ф.М. Достоевски

ЗЛОСТОРСТВО И КАЗНА

Режија: Егон Савин

Југословенско драмско позориште Белград, СР Југославија

Дејан Дуковски

БУРЕ БАРУТ

Режија: Слободан Унковски

КЦ Мала станица, Скопје

Авторски проект на Дарко Митревски и Александар Поповски

ТУКУ ТАКА ПОД ОБЛАКА

Настани во придружната програма

Александар Алексиев

Изложба во чест на Војдан Чернодрински

Доделени награди

НАГРАДА ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО на

 • Димитар Ќостаров (режисер),
 • Васил Иљоски (драмски писател) и
 • Олга Наумовска (актерка).
 1. Награда за дизајн на пропаганден материјал на Наташа Милованчев за дизајнот од претставата „РОЗЕНКРАНЦ И ГИЛДЕНСТЕРН СЕ МРТВИ“ во изведба на Драмски театар, Скопје,
 2. Награда за музика на Марјан Неќак за музиката во претставата „БЕГАЛКА“ во изведба на Народен театар, Битола,
 3. Награда за костимографија на Елена Дончева за костимите во претставата „РОЗЕНКРАНЦ И ГИЛДЕНСТЕРН СЕ МРТВИ“ во изведба на Драмски театар, Скопје и претставата „КРАЛОТ ХАМЛЕТ“ во изведба на Театар на народностите — Турска драма, Скопје,
 4. Награда за сценографија на Владимир Георгиевски за сценографијата во претставата „РОЗЕНКРАНЦ И ГИЛДЕНСТЕРН СЕ МРТВИ“ во изведба на Драмски театар, Скопје,
 5. Награда за сценска адаптација на Бранко Брезовец за сценска адаптација во претставата „БААЛ“ во изведба на Театар на народностите — Албанска драма, Скопје,
 6. Награда за текст на современа домашна драма на Дејан Дуковски за текстот во претставата „БУРЕ БАРУТ“ во изведба на Македонски народен театар, Скопје,
 7. Награда за млад актер „Трајко Чоревски“ на Дона Димовска за улогата Ленче во претставата „БЕГАЛКА“ во изведба на Народен театар, Битола,
 8. Награда за епизодна улога „Димче Трајковски“ на Соња Михајлова за улогата Мирса во претставата „БЕГАЛКА“ во изведба на Народен театар, Битола,
 9. Награда за актерско остварување на
  • Бајруш Мјаку за улогата Баал во претставата „БААЛ“ во изведба на Театар на народностите — Албанска драма, Скопје,
  • Сенко Велинов за улогата Гилдестерн во претставата „РОЗЕНКРАНЦ И ГИЛДЕНСТЕРН СЕ МРТВИ“ во изведба на Драмски театар, Скопје,
  • Илко Стефановски за улогата Аџи Трајко во претставата „БЕГАЛКА“ во изведба на Народен театар, Битола,
  • Драган Спасов за улогата Розенкранц во претставата „РОЗЕНКРАНЦ И ГИЛДЕНСТЕРН СЕ МРТВИ“ во изведба на Драмски театар, Скопје и
  • Мето Јовановски за улогата Актерот во претставата „РОЗЕНКРАНЦ И ГИЛДЕНСТЕРН СЕ МРТВИ“ во изведба на Драмски театар, Скопје,
 10. Награда за режија на Љупчо Ѓоргиевски за претставата „БЕГАЛКА“ во изведба на Народен театар, Битола,
 11. Награда за уметничко остварување на претстава во целина на претставата „РОЗЕНКРАНЦ И ГИЛДЕНСТЕРН СЕ МРТВИ“ во изведба на Драмски театар, Скопје.

Организациски одбор

Совет на ТИ:

Ристо Стефановски (претседател),
Стојан Дамчески (секретар),
Сузана Киранџиска,
Стојан Арев,
Ванчо Мелев,
Благој Стефановски,
Благој Чоревски,
Горан Илиќ,
Елјеса Касо,
Џевад Лимани,
Љубомир Чадиковски,
Борис Коневски,
Димко Димкоски,
Јордан Витанов,
Емил Рубен,
Билјана Шендова.

29 МТФ плакат

29-те Театарски Игри „Војдан Чернодрински“ се одржа во периодот: 03.06.1994 - 10.06.1994.

На театарските игри беа прикажани вкупно:
 • 9 претстави во официјалната програма и
 • 12 претстави во придружната програма.

Селектор на театарските игри: Иван Ивановски.

Жири: Мери Бошкова (претседателка), Лилјана Мазова, Ристо Стефановски.

Претстави во официјална програма

Народен театар, Битола

Јордан Плевнеш

NOTRE FEMME DE PARIS

6

Режија: Владо Цветановски

Македонски народен театар, Скопје

Венко Андоновски

БУНТ ВО ДОМОТ ЗА СТАРЦИ

3

Режија: Бранко Ставрев

Народен театар, Куманово

Коле Чашуле

ЦРНИЛА РИВАЈВЛ

3

Режија: Љубиша Георгиевски

Народен театар „Јордан Хаџи Константинов – Џинот“, Велес

Југослав Петровски

ЗМЕЈОВИТЕ ЗАМИНУВААТ

1

Режија: Виолета Џолева

Народен театар „Војдан Чернодрински“ Прилеп

Благоја Ристески – Платнар

АРСЕНИЈ

1

Режија: Владимир Милчин

Театар на народностите — Турска драма, Скопје

Братислав Димитров

ДАС КАПИТАЛ

1

Режија: Сашо Миленковски

Народен театар „Антон Панов“, Струмица

Венко Андоновски

АДСКА МАШИНА

Режија: Горан Тренчовски

Народен театар, Штип

Миле Попоски

ТЕРОРИСТИ

Режија: Димитар Станкоски

Драмски театар, Скопје

Сашко Насев

ХАРЕМ

Режија: Димитар Станкоски

Претстави во придружна програма

Бертолт Брехт

ОПЕРА ЗА ТРИ ГРОША

испитна претстава на студентите по актерска игра од III година на ФДУ, Скопје класата на проф. Кирил Ристоски

Народен театар, Битола

Владимир Набоков

ЛОЛИТА

Режија: Александар Товстоногов

монодрама на Владимир Талески, драматизација и режија: Александар Товстоногов

Македонски театар „Бумеранг“, Мелбурн, Австралија

Мише Автаровски – Јован Наумовски

КЕНГУРИТЕ ДОАЃААТ

Режија: М. Автаровски – Ј. Наумовски

Драмски театар, Скопје

Рејмон Кус

ДЕТСКИ РАБОТИ

Режија: Коле Ангеловски

проект на Игор Џамбазов

Народен театар, Битола

Благоја (Бил) Нешковски

FULL HOUSE

Режија: Љупчо Ѓоргиевски

Благоја Ристески – Платнар

ИБРО ЈАРАНЕ

Режија: Коле Ангеловски

Антонио Амури

КАКО ДА ЈА УБИЕШ СОПРУГАТА И ЗОШТО

Режија: Ненад Стојановски

Театар при Домот на културата „Иван Мазов – Климе“ Кавадарци

Самоил Дуковски

МИЛИ СПАЈКИ

Режија: Душан Наумовски

Театар на народностите — Турска драма, Скопје

Владимир Плавевски

БАЛЕРИНАТА

Режија: Бранко Брезовец

Нов драматически театар „С’лза и смјах“ Софија, Република Бугарија

Венко Андоновски

БУНТ ВО ДОМОТ ЗА СТАРЦИ

Режија: Владлен Александров

МАК-реклам продукција и МКЦ, Скопје

Братислав Димитров

ПОСЛЕДНА ИГРА

Режија: Братислав Димитров

Театар за деца и младинци, Скопје – Театар „13“ Софија

Боњо Лунгов

СПОМЕНИ ВО НОЌТА

Режија: Боњо Лунгов

Доделени награди

НАГРАДА ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО на

 • Милица Стојанова (актерка) и
 • Ацо Јовановски (актер).
 1. Награда за дизајн на пропаганден материјал на Димитар Кочовски за дизајнот од претставата „NOTRE FEMME DE PARIS“ во изведба на Народен театар, Битола,
 2. Награда за музика на Никола Димушевски за музиката во претставата „ЗМЕЈОВИТЕ ЗАМИНУВААТ“ во изведба на Народен театар „Јордан Хаџи Константинов – Џинот“, Велес,
 3. Награда за костимографија на Благој Мицевски за костимите во претставата „NOTRE FEMME DE PARIS“ во изведба на Народен театар, Битола,
 4. Награда за сценографија на
  • Владо Ѓоревски и Валентин Светозарев за сценографијата во претставата „NOTRE FEMME DE PARIS“ во изведба на Народен театар, Битола и
  • Љупчо Хаџи Стојанов за сценографијата во претставата „ЦРНИЛА РИВАЈВЛ“ во изведба на Народен театар, Куманово,
 5. Награда за сценска адаптација не е доделена.
 6. Награда за текст на современа домашна драма на Венко Андоновски за текстот во претставата „БУНТ ВО ДОМОТ ЗА СТАРЦИ“ во изведба на Македонски народен театар, Скопје,
 7. Награда за млад актер „Трајко Чоревски“ на Тони Михајловски за улогата Стево во претставата „БУНТ ВО ДОМОТ ЗА СТАРЦИ“ во изведба на Македонски народен театар, Скопје,
 8. Награда за епизодна улога „Димче Трајковски“ на Методија Марковски за улогата Папа во претставата „NOTRE FEMME DE PARIS“ во изведба на Народен театар, Битола,
 9. Награда за актерско остварување на
  • Билјана Таневска за улогата Марија во претставата „NOTRE FEMME DE PARIS“ во изведба на Народен театар, Битола,
  • Никола Ристановски за улогата Управникот во претставата „БУНТ ВО ДОМОТ ЗА СТАРЦИ“ во изведба на Македонски народен театар, Скопје,
  • Кирил Ристоски за улогата Арсениј во претставата „АРСЕНИЈ“ во изведба на Народен театар „Војдан Чернодрински“ Прилеп,
  • Мехди Бајрактари за улогата Таткото Мехди во претставата „ДАС КАПИТАЛ“ во изведба на Театар на народностите — Турска драма, Скопје и
  • Митко С. Апостоловски за улогата Фезлиев во претставата „ЦРНИЛА РИВАЈВЛ“ во изведба на Народен театар, Куманово,
 10. Награда за режија на Љубиша Георгиевски за претставата „ЦРНИЛА РИВАЈВЛ“ во изведба на Народен театар, Куманово,
 11. Награда за уметничко остварување на претстава во целина на претставата „NOTRE FEMME DE PARIS“ во изведба на Народен театар, Битола.

Организациски одбор

Совет на ТИ:

Благоја Стефановски (претседател),
Жикица Петрески (секретар).

28 МТФ плакат

28-те Театарски Игри „Војдан Чернодрински“ се одржа во периодот: 07.05.1993 - 14.05.1993.

На театарските игри беа прикажани вкупно:
 • 7 претстави во официјалната програма
 • 9 претстави во придружната програма и
 • се одржаа 1 настан во придружната програма.

Селектор на театарските игри: Иван Ивановски.

Жири: Лилјана Мазова (претседателка), Љубиша Георгиевски, Ристо Стефановски.

Претстави во официјална програма

Народен театар, Куманово

Сашо Миленковски

GAME OVER/ ГЕЈМ ОВЕР

4

Режија: Сашо Миленковски

Народен театар, Битола

Дејан Дуковски

БАЛКАНОТ НЕ Е МРТОВ

4

Режија: Сашо Миленковски

Македонски народен театар, Скопје

Блаже Миневски

ЖЕНСКИ ПРИЛОГ ЗА НОЌТА

4

Режија: Владимир Милчин

Драмски театар, Скопје

Сашко Насев

ГРЕВ ИЛИ ШПРИЦЕР

3

Режија: Димитар Станкоски

Народен театар „Војдан Чернодрински“ Прилеп

Блаже Миневски

ЛУЛКА

Режија: Владимир Милчин

Народен театар, Штип

Васе Манчев

ГОЛЕМИОТ ЧИЧО

Режија: Бранко Ставрев

Театар на народностите — Турска драма, Скопје

Маја Стевановиќ, според новелата на Фридрих Диренмат

СМРТТА НА ПИТИЈА

Режија: Доминик Мејер

Претстави во придружна програма

Иван Карадак – Љупчо Силјановски

ПОСЛЕДНА ШАНСА

Режија: Димитар Станкоски

Блаже Конески

МАРКО КРАЛЕ И БОЛЕН ДОЈЧИН

поетски рецитал на Нада Гешоска

Театар при НАТФИЗ „Крсто Сарафов“, Софија

Горан Стефановски

ЦРНА ДУПКА

Режија: Недјалко Делчев

Театар за деца и младинци, Скопје

Драган Бошковиќ

БЕШЕ ЕДНАШ НА ДИВИОТ ЗАПАД

Режија: Димитрие Османли

Молиер

ТАРТИФ – ФРАГМЕНТИ

студентите од III година на ФДУ, Скопје класата на проф. Кирил Ристоски

авторски проект, Младинско-културен центар – МОТ, Скопје

Владо Цветановски

ОКОТО НА МАЈКАТА

Поетски театар „Скрб и утеха“ Скопје

Ежен Јонеско

ЌЕЛАВАТА П...

Режија: Владо Денчов

Народен театар „Антон Панов“ Струмица

Југослав Петровски

ЕВАНГЕЛИЕ ПО ЈУДА

Режија: Горан Тренчовски

Народен театар „Јордан Хаџи Константинов – Џинот“, Велес

Чернодрински, Панов, Крле, Стефановски

ВРЕМЕ ЗА СОНУВАЊЕ

Режија: Златко Славенски

Настани во придружната програма

Бебули

поетско-музичка вечер на Марин Бабиќ и Џон Илија Апелгрин

Доделени награди

НАГРАДА ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО на Јосиф Јосифовски (актер).

 1. Награда за дизајн на пропаганден материјал на Крсте С. Џидров за дизајнот од претставата „ГРЕВ ИЛИ ШПРИЦЕР“ во изведба на Драмски театар, Скопје,
 2. Награда за музика на Венко Серафимов за музиката во претставата „БАЛКАНОТ НЕ Е МРТОВ“ во изведба на Народен театар, Битола,
 3. Награда за костимографија на Благој Мицевски за костимите во претставата „ЖЕНСКИ ПРИЛОГ ЗА НОЌТА“ во изведба на Македонски народен театар, Скопје,
 4. Награда за сценографија на Крсте С. Џидров за сценографијата во претставата „ЖЕНСКИ ПРИЛОГ ЗА НОЌТА“ во изведба на Македонски народен театар, Скопје,
 5. Награда за сценска адаптација не е доделена.
 6. Награда за текст на современа домашна драма на Дејан Дуковски за текстот во претставата „БАЛКАНОТ НЕ Е МРТОВ“ во изведба на Народен театар, Битола,
 7. Награда за млад актер „Трајко Чоревски“ на Тони Михајловски за улогата Крали Марко во претставата „ЖЕНСКИ ПРИЛОГ ЗА НОЌТА“ во изведба на Македонски народен театар, Скопје,
 8. Награда за епизодна улога „Димче Трајковски“ на Магдалена Ризова за улогата Мими во претставата „ГРЕВ ИЛИ ШПРИЦЕР“ во изведба на Драмски театар, Скопје,
 9. Награда за актерско остварување на
  • Соња Михајлова за улогата Цвета во претставата „БАЛКАНОТ НЕ Е МРТОВ“ во изведба на Народен театар, Битола,
  • Драган Спасов за улогата Џанго во претставата „ГРЕВ ИЛИ ШПРИЦЕР“ во изведба на Драмски театар, Скопје,
  • Илко Стефановски за улогата Осман во претставата „БАЛКАНОТ НЕ Е МРТОВ“ во изведба на Народен театар, Битола,
  • Горан Илиќ за улогата Ангеле Велевски во претставата „GAME OVER/ ГЕЈМ ОВЕР“ во изведба на Народен театар, Куманово и
  • Мими Таневска за улогата Невена Поп-Петрова во претставата „ЖЕНСКИ ПРИЛОГ ЗА НОЌТА“ во изведба на Македонски народен театар, Скопје,
 10. Награда за режија на Сашо Миленковски за претставата „GAME OVER/ ГЕЈМ ОВЕР“ во изведба на Народен театар, Куманово,
 11. Награда за уметничко остварување на претстава во целина на претставата „GAME OVER/ ГЕЈМ ОВЕР“ во изведба на Народен театар, Куманово,
 12. Златна плакета за севкупен уметнички резултат (доделена од весникот „Нова Македонија“) на претставата „GAME OVER/ ГЕЈМ ОВЕР“ во изведба на Народен театар, Куманово.

Организациски одбор

Совет на ТИ:

Благој Стефановски (претседател),
Жикица Петрески (секретар).

27-те Театарски Игри „Војдан Чернодрински“ се одржа во периодот: 08.05.1992 - 14.05.1992.

На театарските игри беа прикажани вкупно:
 • 10 претстави во официјалната програма и
 • 8 претстави во придружната програма.

Жири: Јосиф Јосифовски (претседател), Мушареф Лозана, Лилјана Богојевиќ Јовановски, Ѓокица Лукаревски, Младен Крстевски.

Претстави во официјална програма

Драмски театар, Скопје

Горан Стефановски

ЧЕРНОДРИНСКИ СЕ ВРАЌА ДОМА

2

Режија: Слободан Унковски

Народен театар „Војдан Чернодрински“ Прилеп

Блаже Алексоски

КОЛОБАН

1

Режија: Љубиша Георгиевски

Народен театар „Антон Панов“ Струмица

Горан Тренчовски

ЗВУЧНИ СЛИКИ

1

Режија: Горан Тренчовски

Театар на народностите, Турска драма Скопје

Динчер Сумер

СТАРИ ФОТОГРАФИИ

5

Режија: Душан Наумовск

Народен театар „Јордан Хаџи Константинов – Џинот“, Велес

Бранислав Нушиќ

НАЖАЛЕНА ФАМИЛИЈА

2

Режија: Димитар Станкоски

Народен театар, Битола

Едмонд Ростан

СИРАНО ДЕ БЕРЖЕРАК

2

Режија: Љубиша Георгиевски

Македонски народен театар, Скопје

Блаже Миневски

КРИК

1

Режија: Владимир Милчин

Тетар на народностите – Албанска драма Скопје

Агим Мала

ТЕАТАР ОПСКУРД

Режија: Ахмед Јакупи

Народен театар, Штип

Леонид Андреев

ТИПОТ ШТО ДОБИВА ШЛАКАНИЦИ

Режија: Васил Христов

Народен театар, Куманово

Братислав Димитров

БИСЕРИ И СВИЊИ

Режија: Љубиша Георгиевски

Претстави во придружна програма

Драмски театар, Скопје

Славомир Мрожек

ЕМИГРАНТИ

авторски проект на Ѓорѓи Јолевски и Сенко Велинов

Народен театар „Војдан Чернодрински“ Прилеп

Славомир Виткјевич

ВОДЕНА КОКОШКА

Режија: Горан Тренчовски

Народен театар „Јордан Хаџи Константинов – Џинот“, Велес

Младен Крстевски

ВЕЧЕР НА ЧЕХОВ

Поетски театар „Скрб и утеха“, Скопје

Коста Солев Рацин

РАСКРИЛУВАЊЕ

Режија: Владо Денчов

Театар за деца и младинци, Скопје

Васил Пујовски

КРАЛОТ КУСКУЛЕ ПРВИ

Режија: Душан Наумовски

Марк Камолети

СТЈУАРДЕСИ

Режија: Димитрие Османли

испитна претстава од III година на студентите од ФДУ, класата на проф. Димитрие Османли

Театар „Чекори“, Скопје

Хајнер Милер

ЗАПОВЕД ИЛИ, СЕЌАВАЊЕ НА ЕДНА РЕВОЛУЦИЈА

Режија: Боре Ангелевски

ПИНК ФЛОЈД

Режија: Драгутин Болдвин

претстава по покана, во чест на наградените

(претстава по покана за свеченото затворање)

Доделени награди

НАГРАДА ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО на Тодорка Кондова-Зафировска (актерка, режисерка, педагог).

 1. Награда за дизајн на пропаганден материјал на Асим Мустафа за дизајнот од претставата „СТАРИ ФОТОГРАФИИ“ во изведба на Театар на народностите, Турска драма Скопје,
 2. Награда за музика на Љупчо Константинов за музиката во претставата „СТАРИ ФОТОГРАФИИ“ во изведба на Театар на народностите, Турска драма Скопје,
 3. Награда за костимографија на Елена Дончева за костимите во претставата „НАЖАЛЕНА ФАМИЛИЈА“ во изведба на Народен театар „Јордан Хаџи Константинов – Џинот“, Велес,
 4. Награда за сценографија на Владимир Георгиевски за сценографијата во претставата „СТАРИ ФОТОГРАФИИ“ во изведба на Театар на народностите, Турска драма Скопје,
 5. Награда за сценска адаптација на Горан Тренчовски за сценска адаптација во претставата „ЗВУЧНИ СЛИКИ“ во изведба на Народен театар „Антон Панов“ Струмица,
 6. Награда за текст на современа домашна драма на Блаже Алексоски за текстот во претставата „КОЛОБАН“ во изведба на Народен театар „Војдан Чернодрински“ Прилеп,
 7. Награда за млад актер „Трајко Чоревски“ на Петар Горко за улогата Кристијан де Невиет во претставата „СИРАНО ДЕ БЕРЖЕРАК“ во изведба на Народен театар, Битола,
 8. Награда за епизодна улога „Димче Трајковски“ на Салаетин Билал за улогата во претставата „СТАРИ ФОТОГРАФИИ“ во изведба на Театар на народностите, Турска драма Скопје,
 9. Награда за актерско остварување на
  • Бедија Беговска за улогата во претставата „СТАРИ ФОТОГРАФИИ“ во изведба на Театар на народностите, Турска драма Скопје,
  • Благој Чоревски за улогата Агатон во претставата „НАЖАЛЕНА ФАМИЛИЈА“ во изведба на Народен театар „Јордан Хаџи Константинов – Џинот“, Велес,
  • Петар Мирчевски за улогата Сирано во претставата „СИРАНО ДЕ БЕРЖЕРАК“ во изведба на Народен театар, Битола,
  • Кирил Ристоски за улогата Колобан во и
  • Мето Јовановски за улогата Војдан Развигоров во претставата „КРИК“ во изведба на Македонски народен театар, Скопје,
 10. Награда за режија на Слободан Унковски за претставата „ЧЕРНОДРИНСКИ СЕ ВРАЌА ДОМА“ во изведба на Драмски театар, Скопје,
 11. Награда за уметничко остварување на претстава во целина на претставата „ЧЕРНОДРИНСКИ СЕ ВРАЌА ДОМА“ во изведба на Драмски театар, Скопје.

Организациски одбор

Совет на ТИ:

Благоја Брсакоски (претседател),
Тачко Локвенец,
Илија Милчин,
Томе Момировски,
Коле Гарбески,
Цветанка Бардакоска,
Владимир Милчи,
Благоја Спиркоски-Џумерко,
Божо Василески,
Методија Маркоски,
Ванчо Мелев,
Стојан Арев,
Љубица Гојковиќ,
Благој Чоревски,
Братислав Димитров,
Зекир Сипахи,
Ахмет Јакупи,
Александар Горгиев,
Васе Манчев,
Данчо Чеврески,
Иван Ивановски,
Љубиша Никодиновски,
Борче Конески.

26 МТФ плакат

26-те Театарски Игри „Војдан Чернодрински“ се одржа во периодот: 10.05.1991 - 19.05.1991.

На театарските игри беа прикажани вкупно:
 • 9 претстави во официјалната програма
 • 8 претстави во придружната програма и
 • се одржаа 1 настан во придружната програма.

Жири: Владимир Гергиевски (претседател), Крум Стојанов, Кирил Ристески, Братислав Димитров, Лидија Ивановска.

Претстави во официјална програма

Народен театар, Битола

Јордан Плевнеш

ПОДЗЕМНА РЕПУБЛИКА

6

Режија: Владо Цветановски

Театар на народностите — Турска драма, Скопје

Ирфан Бељур

КАРТОНСКА КУТИЈА

4

Режија: Бранко Брезовец

Македонски народен театар, Скопје

Вилијам Шекспир

РИЧАРД ТРЕТИ

5

Режија: Рахим Бурхан

Театар на народностите - Албанска драма, Скопје

Есхил – Лучиани

ПРОМЕТЕЈ

1

Режија: Џеват Лимани

Народен театар „Јордан Хаџи Константинов – Џинот“, Велес

Жанина Мирчевска

КРЧМА НА ПАТОТ ЗА ЈЕВРОПА

1

Режија: Коле Ангеловски

Народен театар, Куманово

Русомир Богдановски

НИШТО БЕЗ ТРИФОЛИО

Режија: Коле Ангеловски

Народен театар „Антон Панов“ Струмица

Томислав Османли

БОМБИТЕ ВО САЛОНОТ ШУ-ШУ

Режија: Стојан Стојановски

Драмски театар, Скопје

Сашко Насев

ЧИЈА СИ

Режија: Димитар Станкоски

Театар за деца и младинци, Скопје

Дејан Дуковски

СИЛЈАН ШТРКОТ ШАНЦА

Режија: Драгослав Тодоровиќ

Претстави во придружна програма

Народен театар „Антон Панов“, Струмица

Василе Димески

КОЖА

Режија: Блаже Алексоски

Театар на Ромите „Пралипе“, Скопје

Федерико Гарсија Лорка

КРВАВИ СВАДБИ

Режија: Рахим Бурхан

Театар на народностите – Турска драма, Скопје

Атол Фугарт

ОСТРОВ

Режија: Јуџел Ертен

Театар „Чекори“, Скопје

Леонид Андреев

ЖИВОТОТ НА ЧОВЕКОТ

Режија: Боре Ангеловски

Димитар Христов

Александар Поповиќ

ЦРВЕНКАПА

Режија: Театар за деца и младинци Скопје

Антон Павлович Чехов

ИВАНОВ

студенти од III година глума на ФДУ Скопје, класата на проф. Кирил Ристоски

Поетски театар „Скрб и утеха“, Скопје

Никола Јонков Вапцаров

РАСТРЕЛ

Народен театар, Битола

Горан Стефановски

ЛОНГ ПЛЕЈ

Режија: Владимир Милчин

во чест на наградените

(претстава по покана за свеченото затворање)

Настани во придружната програма

Чествување: Војдан Чернодрински

воведен збор: проф. Александар Алексиев

Доделени награди

НАГРАДА ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО на Крум Стојанов (актер и режисер).

 1. Награда за дизајн на пропаганден материјал на Мустафа Асим за дизајнот од претставата „КАРТОНСКА КУТИЈА“ во изведба на Театар на народностите — Турска драма, Скопје,
 2. Награда за музика на Христо Бојаџиев за музиката во претставата „ПОДЗЕМНА РЕПУБЛИКА“ во изведба на Народен театар, Битола,
 3. Награда за костимографија на Елена Дончева за костимите во претставата „РИЧАРД ТРЕТИ“ во изведба на Македонски народен театар, Скопје,
 4. Награда за сценографија на Валентин Светозарев и Владимир Ѓоревски за сценографијата во претставата „ПОДЗЕМНА РЕПУБЛИКА“ во изведба на Народен театар, Битола,
 5. Награда за сценска адаптација не е доделена.
 6. Награда за текст на современа домашна драма на Јордан Плевнеш за текстот во претставата „ПОДЗЕМНА РЕПУБЛИКА“ во изведба на Народен театар, Битола,
 7. Награда за млад актер „Трајко Чоревски“ на Елјеса Касо за улогата Дервиш во претставата „КАРТОНСКА КУТИЈА“ во изведба на Театар на народностите — Турска драма, Скопје,
 8. Награда за епизодна улога „Димче Трајковски“ на Синоличка Трпкова за улогата Леди Ана во претставата „РИЧАРД ТРЕТИ“ во изведба на Македонски народен театар, Скопје,
 9. Награда за актерско остварување на
  • Сефедин Нуредини за улогата Прометеј во претставата „ПРОМЕТЕЈ“ во изведба на Театар на народностите - Албанска драма, Скопје,
  • Ѓорѓи Јолевски за улогата Ангел од Курбиново во претставата „ПОДЗЕМНА РЕПУБЛИКА“ во изведба на Народен театар, Битола,
  • Јордан Витанов за улогата Содо Арамијатам во претставата „КРЧМА НА ПАТОТ ЗА ЈЕВРОПА“ во изведба на Народен театар „Јордан Хаџи Константинов – Џинот“, Велес,
  • Владимир Светиев за улогата Ричард Трети во претставата „РИЧАРД ТРЕТИ“ во изведба на Македонски народен театар, Скопје и
  • Снежана Коневска-Руси за улогата Маргарита во претставата „РИЧАРД ТРЕТИ“ во изведба на Македонски народен театар, Скопје,
 10. Награда за режија на Владо Цветановски за претставата „ПОДЗЕМНА РЕПУБЛИКА“ во изведба на Народен театар, Битола,
 11. специјална награда за режија на Рахим Бурхан за претставата „РИЧАРД ТРЕТИ“ во изведба на Македонски народен театар, Скопје,
 12. Награда за уметничко остварување на претстава во целина на претставата „ПОДЗЕМНА РЕПУБЛИКА“ во изведба на Народен театар, Битола,
 13. специјална награда за претстава во целина на претставата „КАРТОНСКА КУТИЈА“ во изведба на Театар на народностите — Турска драма, Скопје,
 14. Златна плакета за севкупен уметнички резултат (доделена од весникот „Нова Македонија“) на претставата „КАРТОНСКА КУТИЈА“ во изведба на Театар на народностите — Турска драма, Скопје.

Организациски одбор

Совет на ТИ:

Благоја Брсакоски (претседател),
Тачко Локвенец,
Илија Милчин,
Томе Момировски,
Коле Гарбески,
Цветанка Бардакоска,
Владимир Милчин,
Благоја Спиркоски-Џумерко,
Божо Василески,
Методија Маркоски,
Ванчо Мелев,
Стојан Арев,
Љубица Гојковиќ,
Благој Чоревски,
Братислав Димитров,
Зекир Сипахи,
Ахмет Јакупи,
Александар Горгиев,
Васе Манчев,
Данчо Чеврески,
Иван Ивановски,
Љубиша Никодиновски,
Борче Конески.

25 МТФ плакат

25-те Театарски Игри „Војдан Чернодрински“ се одржа во периодот: 05.05.1990 - 14.05.1990.

На театарските игри беа прикажани вкупно:
 • 10 претстави во официјалната програма
 • 7 претстави во придружната програма и
 • се одржаа 3 настани во придружната програма.

Жири: Крум Стојанов (претседател), Ристо Стефановски, Иван Ивановски, Нада Гешовска, Благоја Ристески - Платнар.

Претстави во официјална програма

Драмски театар, Скопје

Горан Стефановски

КУЛА ВАВИЛОНСКА

3

Режија: Слободан Унковски

Народен театар, Битола

Вилијам Шекспир

ХАМЛЕТ

6

Режија: Љубиша Георгиевски

Театар на народностите — Турска драма, Скопје

Азис Несин

ЖИВКО ЖИВЕЕ НЕ ЖИВЕЕ

1

Режија: Кенан Ишик

Театар на народностите — Албанска драма, Скопје

Никола Шоп

ТАИНСТВЕНИ СЕДЕНКИ

1

Режија: Бранко Брезовец

Театар за деца и младинци, Скопје

Русомир Богдановски

ЧУДОВИШТАТА ОД НАШИОТ ГРАД

1

Режија: Коле Ангеловски

Народен театар, Куманово

Љубиша Георгиевски – Богомил Ѓузел

ЦРНА

2

Режија: Љубиша Георгиевски

Народен театар „Јордан Хаџи Константинов – Џинот“, Велес

Сашко Насев

ПРЕЧИСТУВАЊЕ

1

Режија: Златко Славенски

Македонски народен театар, Скопје

Фридрих Диренмат

ПОСЕТА НА СТАРАТА ДАМА

1

Режија: Бранко Ставрев

Народен театар, Штип

Благој Самоников

ОБИЧНА ПРЕТСТАВА

Режија: Симеон Гаврилов

Драмски театар, Скопје

Зафир Хаџиманов

АЛО БУДЕЊЕ

Режија: Коле Ангеловски

Претстави во придружна програма

Народен театар, Битола

Маја Стефановиќ

НА ТРЕТА ВЕЧЕР

Режија: Љупчо Ѓоргиевски

Драмски театар, Скопје

Коле Чашуле

ВЕЈКА

Режија: Мето Јовановски

Народен театар, Штип

Мјуриел Шизгал

ЉУБОВ

Режија: Ѓорѓи Трајановски

Драмски театар, Скопје

Жанина Мирчевска

ШУАБИ АП

Режија: Димитар Станкоски

Македонски театар од Илавара, Австралија

Душан Ристевски

МАЈКА

монодрама во изведба на Олга Николовска

Македонски театар од Илавара, Австралија

Благоја Нешковски

И ЦОЛЕ ПРАЈ КОМПО

Режија: Душан Ристевски

Народен театар „Војдан Чернодрински“ Прилеп

Драго Јанчар

ГОЛЕМИОТ БРИЛИЈАНТЕН ВАЛЦЕР

1

Режија: Стојан Стојановски

во чест на наградените

(претстава по покана за свеченото затворање)

Настани во придружната програма

Чествување: Портрет на актерот Димче Трајковски

Изложба

Скици од сценографиите на Крсте С. Џидров

Изложба

Фотографии од театарските претстави на Роберт С. Јаки

Доделени награди

НАГРАДА ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО на Илија Џувалековски (актер и педагог).

 1. Награда за музика на Димитрие Бужаровски за музиката во претставата „ЧУДОВИШТАТА ОД НАШИОТ ГРАД“ во изведба на Театар за деца и младинци, Скопје,
 2. Награда за костимографија на Мери Георгиевска-Јовановска за костимите во претставата „ХАМЛЕТ“ во изведба на Народен театар, Битола,
 3. Награда за сценографија на Тихомир Миловац за сценографијата во претставата „ТАИНСТВЕНИ СЕДЕНКИ“ во изведба на Театар на народностите — Албанска драма, Скопје,
 4. Награда за сценска адаптација на Љубиша Георгиевски за сценска адаптација во претставата „ХАМЛЕТ“ во изведба на Народен театар, Битола,
 5. Награда за текст на современа домашна драма на Горан Стефановски за текстот во претставата „КУЛА ВАВИЛОНСКА“ во изведба на Драмски театар, Скопје,
 6. Награда за млад актер „Трајко Чоревски“ на Виолета Лазароска за улогата Љубица во претставата „ГОЛЕМИОТ БРИЛИЈАНТЕН ВАЛЦЕР“ во изведба на Народен театар „Војдан Чернодрински“ Прилеп,
 7. Награда за епизодна улога „Димче Трајковски“ на Владимир Светиев за улогата Професорот во претставата „ПОСЕТА НА СТАРАТА ДАМА“ во изведба на Македонски народен театар, Скопје,
 8. Награда за актерско остварување на
  • Лилјана Богојевиќ-Јовановски за улогата Рина во претставата „КУЛА ВАВИЛОНСКА“ во изведба на Драмски театар, Скопје,
  • Игор Џамбазов за улогата Капетанот Тоза во претставата „ЦРНА“ во изведба на Народен театар, Куманово,
  • Владимир Талески за улогата Хамлет во претставата „ХАМЛЕТ“ во изведба на Народен театар, Битола,
  • Младен Крстевски за улогата Склавин во претставата „ПРЕЧИСТУВАЊЕ“ во изведба на Народен театар „Јордан Хаџи Константинов – Џинот“, Велес и
  • Петре Темелковски за улогата Мустаќот во претставата „ЦРНА“ во изведба на Народен театар, Куманово,
 9. Награда за режија на Љубиша Георгиевски за претставата „ХАМЛЕТ“ во изведба на Народен театар, Битола,
 10. Награда за уметничко остварување на претстава во целина на претставата „КУЛА ВАВИЛОНСКА“ во изведба на Драмски театар, Скопје,
 11. специјална награда за претстава во целина на
  • претставата „ХАМЛЕТ“ во изведба на Народен театар, Битола и
  • претставата „ЖИВКО ЖИВЕЕ НЕ ЖИВЕЕ“ во изведба на Театар на народностите — Турска драма, Скопје,
 12. Златна плакета за севкупен уметнички резултат (доделена од весникот „Нова Македонија“) на претставата „ХАМЛЕТ“ во изведба на Народен театар, Битола.

Организациски одбор

Совет на ТИ:

Благоја Брсакоски (претседател),
Иван Ивановски,
Благој Чоревски,
Ацо Ѓеоргиев,
Муарем Шерифи,
Славко Нинов,
Благоја Спиркоски-Џумерко,
Ѓунер Исмаил,
Благоја Стефановски,
Владимир Милчин,
Љубиша Никодиновски,
Коле Ангеловски.

24-те Театарски Игри „Војдан Чернодрински“ се одржа во периодот: 06.05.1989 - 16.05.1989.

На театарските игри беа прикажани вкупно:
 • 9 претстави во официјалната програма
 • 8 претстави во придружната програма и
 • се одржаа 4 настани во придружната програма.

Жири: Благоја Иванов (претседател), Васе Манчев, Кирил Темков, Љупчо Печијарески, Димитар Станкоски.

Претстави во официјална програма

Театар на народностите — Турска драма, Скопје

Бертолт Брехт

КАВКАСКИ КРУГ СО КРЕДА

5

Режија: Јуџел Ертен

Народен театар „Војдан Чернодрински“ Прилеп

Благоја Ристески – Платнар

СПИРО ЦРНЕ

5

Режија: Владимир Милчин

Македонски народен театар, Скопје

Вилијам Шекспир

ЗАБУНИ

2

Режија: Димирие Османли

Драмски театар, Скопје

Душан Ковачевиќ

СОБИРЕН ЦЕНТАР

2

Режија: Коле Ангеловски

Народен театар, Штип

Горан Стефановски

ЦРНА ДУПКА

1

Режија: Стојан Стојановски

Народен театар „Антон Панов“, Струмица

Митко Маџунков

ПУСТА ЗЕМЈА

Режија: Бранко Ставрев

Театар на народностите — Албанска драма, Скопје

Ресул Шабани

ФАНИ ДОАЃА САМ

Режија: Димитар Станкоски

Народен театар „Јордан Хаџи Константинов – Џинот“, Велес

Бранко Варошлија

НА СЕЧИЛО

Режија: Душан Наумовски

Народен театар, Куманово

Горан Стефановски

ДИВО МЕСО

Режија: Ацо Алексов

Претстави во придружна програма

Народен театар, Битола

Коле Чашуле

РОДНОКРАЈЦИ

Режија: Рахим Бурхан

Македонски народен театар – Мала сцена, Скопје

Вацлав Хавел

АУДИЕНЦИЈА – ПОД НОВ ПОКРИВ

Режија: Душан Наумовски

Ацо Караманов

ЕТИДИ ВО А-МОЛ

Театар на народностите– Турска драма, Скопје

Горан Стефановски

КЛИЧ

Режија: Сухад Мустафа

Театар на народностите - Турска драма, Скопје

Жан Жене

СЛУГИНКИ

Режија: Александра Ковачевиќ

Народен театар, Битола

Русомир Богдановски

РЕКЛАМНА БАЈКА

Режија: Коле Ангеловски

Народен театар „Јордан Хаџи Константинов – Џинот“, Велес

Дејан Дуковски

ПОСЛЕДНИОТ БАЛКАНСКИ ВАМПИР

Режија: Димитар Станкоски

Антон Павлович Чехов

ПРОСИДБА

Режија: Кристијан Ристевски

Настани во придружната програма

Изложба на костимографските скици и костими на Елена Дончева

Изложба на театарски плакати на Љубомир Чадиковски

Петре Прличко: Боемска вечер

Трибина

Актуелните прашања на театар за деца во Македонија

Доделени награди

НАГРАДА ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО на Мери Бошкова (актерка).

 1. Награда за музика на Златко Ориѓански и Мирослав Спасов за музиката во претставата „СПИРО ЦРНЕ“ во изведба на Народен театар „Војдан Чернодрински“ Прилеп,
 2. Награда за костимографија на Елена Дончева за костимите во претставата „ЗАБУНИ“ во изведба на Македонски народен театар, Скопје,
 3. Награда за сценографија на Крсте С. Џидров за сценографијата во претставата „СПИРО ЦРНЕ“ во изведба на Народен театар „Војдан Чернодрински“ Прилеп,
 4. Награда за текст на современа домашна драма на Благоја Ристески — Платнар за текстот во претставата „СПИРО ЦРНЕ“ во изведба на Народен театар „Војдан Чернодрински“ Прилеп,
 5. Награда за млад актер „Трајко Чоревски“ на Игор Џамбазов за улогата Антифол од Ефез / Антифол од Сиракуза во претставата „ЗАБУНИ“ во изведба на Македонски народен театар, Скопје,
 6. Награда за епизодна улога „Димче Трајковски“ на Снежана Михајловиќ за улогата Лепосава во претставата „СОБИРЕН ЦЕНТАР“ во изведба на Драмски театар, Скопје,
 7. Награда за актерско остварување на
  • Кирил Ристоски за улогата Спиро Црне во претставата „СПИРО ЦРНЕ“ во изведба на Народен театар „Војдан Чернодрински“ Прилеп,
  • Салаетин Билал за улогата Аздак во претставата „КАВКАСКИ КРУГ СО КРЕДА“ во изведба на Театар на народностите — Турска драма, Скопје,
  • Ванчо Петрушевски за улогата Покојниот Јанко Савски во претставата „СОБИРЕН ЦЕНТАР“ во изведба на Драмски театар, Скопје,
  • Мушареф Лозана за улогата Капларот во претставата „КАВКАСКИ КРУГ СО КРЕДА“ во изведба на Театар на народностите — Турска драма, Скопје,
  • Бедија Бејоглу за улогата Груша во претставата „КАВКАСКИ КРУГ СО КРЕДА“ во изведба на Театар на народностите — Турска драма, Скопје и
  • Елица Арева за улогата Цвета во претставата „ЦРНА ДУПКА“ во изведба на Народен театар, Штип,
 8. Награда за режија на Владимир Милчин за претставата „СПИРО ЦРНЕ“ во изведба на Народен театар „Војдан Чернодрински“ Прилеп,
 9. Награда за уметничко остварување на претстава во целина на претставата „КАВКАСКИ КРУГ СО КРЕДА“ во изведба на Театар на народностите — Турска драма, Скопје,
 10. Златна плакета за севкупен уметнички резултат (доделена од весникот „Нова Македонија“) на претставата „КАВКАСКИ КРУГ СО КРЕДА“ во изведба на Театар на народностите — Турска драма, Скопје.

Организациски одбор

Совет на ТИ:

Благоја Брсакоски (претседател),
Тачко Локвенец,
Коле Габрески,
Љубиша Никодимовски,
Иван Ивановски,
Митко Апостоловски,
Борис Чоревски,
Благој Чоревски,
Илија Милчин,
Сефедин Нуредини,
Џемаил Максут.

23-те Театарски Игри „Војдан Чернодрински“ се одржа во периодот: 06.05.1988 - 16.05.1988.

На театарските игри беа прикажани вкупно:
 • 10 претстави во официјалната програма
 • 5 претстави во придружната програма и
 • се одржаа 5 настани во придружната програма.

Жири: Иван Ивановски (претседател), Ацо Алексиев, Бранко Гапо, Борис Ноневски, Тачко Локвенец.

Претстави во официјална програма

Народен театар, Битола

Горан Стефановски

ЦРНА ДУПКА

6

Режија: Бранко Брезовец

Народен театар „Антон Панов“ Струмица

Митко Маџунков

СЕНКАТА

3

Режија: Бранко Ставрев

Драмски театар, Скопје

Душан Ковачевиќ

КЛАУСТРОФОБИЧНА КОМЕДИЈА

1

Режија: Димитар Станкоски

Македонски народен театар, Скопје

Бертолт Брехт

БААЛ

1

Режија: Владимир Милчин

Театар на народностите — Албанска драма, Скопје

Фернандо Арабал

ГРОБИШТА НА АВТОМОБИЛИ

1

Режија: Богдан Поп-Ѓорчев

Народен театар, Прилеп

Душан Ковачевиќ

КЛАУСТРОФОБИЧНА КОМЕДИЈА

1

Режија: Стојан Стојановски

Театар на народностите — Турска драма, Скопје

Жан Клод ван Итали

ПРИКАЗНА ШТО ЗБОРУВА ЗА ПАТУВАЊЕТО

Режија: Наум Пановски

Народен театар, Штип

Горан Стефановски

ЛЕТ ВО МЕСТО

Режија: Слободан Деспотовски

Народен театар, Куманово

Васе Манчев

К’НЕ

Режија: Љупчо Тозија

Народен театар „Јордан Хаџи Константинов – Џинот“, Велес

Александар Василевич Сухово Кобилин

СМРТТА НА ТАРЕЛКИН

Режија: Стојан Стојановски

Претстави во придружна програма

Македонски народен театар - Скопје

Марија Форнес

КАЛ

Режија: Наум Пановски

Македонски народен театар, Скопје

Сем Шепард

ЛУДИ ЗА ЉУБОВ

Режија: Даниел Тавчиовски

Народен театар, Битола

Петер Турину

ВИЕНСКОТО ТАНГО

Режија: Градимир Гојер

Народен театар, Битола

Александар Дима

ТРИ МУСКЕТАРИ

Режија: Димитар Станкоски

Дом на младите „25 мај“ Скопје

Сашко Насев

ТРИЛОГИЈА

Режија: Златко Славенски

Настани во придружната програма

Изложба и портрет на актерот Трајко Чоревски

Изложба на театарската фотографија и плакат од битолските автори Димитар Кочовски-Ничо и Атанас Нашоку

Поетска вечер на Блаже Конески

Поетска вечер на Блаже Конески во изведба на Цветанка Трпкова, со придружба на пијано на Љубомир Бранѓолица

Вечер посветена на Ристо Крле, по повод 50-годишнината од праизведбата на „Парите се отепувачка“

(праизведена на 27 декември 1938 г. под насловот Новац је убиство, режисер: Јосиф Срдановиќ, продукција: Народно позориште „Краљ Александар I“ Скопје)

Симпозиум

Театарот во Македонија денес

Модератор: проф. Александар Алексиев

Доделени награди

НАГРАДА ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО на

 • Петре Прличко (актер) и
 • Тодор Николовски (актер).
 1. Награда за дизајн на пропаганден материјал на
  • Љубомир Чадиковски за дизајнот од претставата „Слободен лов“ во изведба на Драмски театар, Скопје (по конкурс) и
  • Димитар Кочоски за дизајнот од претставата „ЦРНА ДУПКА“ во изведба на Народен театар, Битола,
 2. Награда за костимографија не е доделена.
 3. Награда за сценографија на Валентин Светозарев за сценографијата во претставата „ЦРНА ДУПКА“ во изведба на Народен театар, Битола,
 4. Награда за сценска адаптација не е доделена.
 5. Награда за текст на современа домашна драма на Митко Маџунков за текстот во претставата „СЕНКАТА“ во изведба на Народен театар „Антон Панов“ Струмица,
 6. Награда за млад актер „Трајко Чоревски“ на
  • Сашо Огненовски за улогата Магда во претставата „ЦРНА ДУПКА“ во изведба на Народен театар, Битола и
  • Најдо Тодески за улогата Тејо во претставата „КЛАУСТРОФОБИЧНА КОМЕДИЈА“ во изведба на Народен театар, Прилеп,
 7. Награда за епизодна улога „Димче Трајковски“ на Александар Думов за улогата Даскалот во претставата „СЕНКАТА“ во изведба на Народен театар „Антон Панов“ Струмица,
 8. Награда за актерско остварување на
  • Стево Спасовски за улогата Саво во претставата „КЛАУСТРОФОБИЧНА КОМЕДИЈА“ во изведба на Драмски театар, Скопје,
  • Владимир Талески за улогата Силјан во претставата „ЦРНА ДУПКА“ во изведба на Народен театар, Битола,
  • Владимир Светиев за улогата Баал во претставата „БААЛ“ во изведба на Македонски народен театар, Скопје,
  • Мите Грозданов за улогата Иљо M. во претставата „СЕНКАТА“ во изведба на Народен театар „Антон Панов“ Струмица и
  • Теута Ајдини за улогата во претставата „ГРОБИШТА НА АВТОМОБИЛИ“ во изведба на Театар на народностите — Албанска драма, Скопје,
 9. Награда за режија на Бранко Брезовец за претставата „ЦРНА ДУПКА“ во изведба на Народен театар, Битола,
 10. Награда за уметничко остварување на претстава во целина на претставата „ЦРНА ДУПКА“ во изведба на Народен театар, Битола.

Организациски одбор

Совет на ТИ:

Благоја Брсакоски (претседател),
Тачко Локвенец,
Коле Габрески,
Љубиша Никодимовски,
Иван Ивановски,
Митко Апостоловски,
Борис Чоревски,
Благој Чоревски,
Илија Милчин,
Сефедин Нуредини,
Џемаил Максут.

22-те Театарски Игри „Војдан Чернодрински“ се одржа во периодот: 05.05.1987 - 14.05.1987.

На театарските игри беа прикажани вкупно:
 • 10 претстави во официјалната програма
 • 6 претстави во придружната програма и
 • се одржаа 1 настан во придружната програма.

Жири: Ферид Мухиќ (претседател), Атанас Вангелов, Томислав Османли, Љубиша Никодиновски, Јосиф Јосифовски.

Претстави во официјална програма

Народен театар, Битола

Слободан Шнајдер

КАЛУЃЕРИЧКИ ТИШИНИ

7

Режија: Владимир Милчин

Драмски театар, Скопје

Горан Стефановски

ТЕТОВИРАНИ ДУШИ

3

Режија: Паоло Маѓели

Народен театар „Антон Панов“ Струмица

Митко Маџунков

ГОЛЕМИОТ СМОК

2

Режија: Бранко Ставрев

Македонски народен театар, Скопје

Русомир Богдановски

НИШТО БЕЗ ТРИФОЛИО

4

Режија: Слободан Унковски

Театар на народностите - Турска драма, Скопје

Бранислав Нушиќ

ПРОТЕКЦИЈА

2

Режија: Бранко Ставрев

Народен театар, Штип

Јован Стерија Поповиќ

РОДОЉУПЦИ

Режија: Душан Наумовски

Народен театар, Куманово

Џевад Карахасан

СТРАШНО Е НАДВОР

Режија: Наум Пановски

Народен театар „Војдан Чернодрински“ Прилеп

Ласло Вегел

ШОФЕРИ

Режија: Владо Цветановски

Театар на народностите - Албанска драма, Скопје

Руди Шелиго

САУНАСАУНА

Режија: Рахим Бурхан

Народен театар „Јордан Хаџи Константинов – Џинот“, Титов Велес

Молиер

ДОН ЖУАН

Режија: Коле Ангеловски

Претстави во придружна програма

Драмски театар, Скопје

Марша Норман

ДОБРА НОЌ, МАЈКО

Режија: Мето Јовановски

Драмски театар, Скопје

Џон Марел

САРА БЕРНАР

Режија: Димитар Станкоски

Македонски народен театар, Скопје

Бертолт Брехт

МАЛОГРАЃАНСКА СВАДБА

Режија: Владо Цветановски

Славомир Мрожек

ЧЕТВОРКА

испитна претстава од III година на студентите од ФДУ, класа на проф. Вукан Диневски

Жига Аслам

ТРАЈАН ЧАТАЛОТ ОД БУЧИМ

монодрама во изведба на Душко Ѓорѓиевски

Македонски народен театар, Скопје

Васил Иљоски

ЧОРБАЏИ ТЕОДОС

Режија: Петре Прличко и Тодор Николовски

во чест на наградените

(претстава по покана за свеченото затворање)

Настани во придружната програма

Вечер посветена на Љутви Сејфула, по повод 35-годишнината од уметничката дејност

Доделени награди

НАГРАДА ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО на Илија Милчин (актер, режисер, преведувач, педагог).

 1. Награда за дизајн на пропаганден материјал на Илија Бојаџиев за дизајнот од претставата „КАЛУЃЕРИЧКИ ТИШИНИ“ во изведба на Народен театар, Битола,
 2. Награда за музика на Љупчо Константинов за музиката во претставата „ПРОТЕКЦИЈА“ во изведба на Театар на народностите - Турска драма, Скопје,
 3. Награда за костимографија на Ѓорѓи Здравев за костимите во претставата „НИШТО БЕЗ ТРИФОЛИО“ во изведба на Македонски народен театар, Скопје,
 4. Награда за сценографија на Крсте С. Џидров за сценографијата во претставата „КАЛУЃЕРИЧКИ ТИШИНИ“ во изведба на Народен театар, Битола,
 5. Награда за сценска адаптација на Митко Маџунков за адаптација на мотивите од неговата книга раскази „Убиј го зборливото куче“ во претставата „ГОЛЕМИОТ СМОК“ во изведба на Народен театар „Антон Панов“ Струмица,
 6. Награда за текст на современа домашна драма на Горан Стефановски за текстот во претставата „ТЕТОВИРАНИ ДУШИ“ во изведба на Драмски театар, Скопје,
 7. Награда за млад актер „Трајко Чоревски“ на
  • Синоличка Трпкова за улогата Петунија во претставата „НИШТО БЕЗ ТРИФОЛИО“ во изведба на Македонски народен театар, Скопје и
  • Ѓорѓи Јолевски за улогата Пинус во претставата „НИШТО БЕЗ ТРИФОЛИО“ во изведба на Македонски народен театар, Скопје,
 8. Награда за епизодна улога „Димче Трајковски“ на Стево Спасовски за улогата Стрезо во претставата „ТЕТОВИРАНИ ДУШИ“ во изведба на Драмски театар, Скопје,
 9. Награда за актерско остварување на
  • Мето Јовановски за улогата Цибра во претставата „ТЕТОВИРАНИ ДУШИ“ во изведба на Драмски театар, Скопје,
  • Анче Џамбазова за улогата Лавандула во претставата „НИШТО БЕЗ ТРИФОЛИО“ во изведба на Македонски народен театар, Скопје,
  • Зора Георгиева за улогата Андромаха во претставата „ГОЛЕМИОТ СМОК“ во изведба на Народен театар „Антон Панов“ Струмица,
  • Сузана Киранџиска за улогата Агнеза Бенеша во претставата „КАЛУЃЕРИЧКИ ТИШИНИ“ во изведба на Народен театар, Битола и
  • Љутви Сејфула за улогата Аќим Кукиќ во претставата „ПРОТЕКЦИЈА“ во изведба на Театар на народностите - Турска драма, Скопје,
 10. Награда за режија на Владимир Милчин за претставата „КАЛУЃЕРИЧКИ ТИШИНИ“ во изведба на Народен театар, Битола,
 11. Награда за уметничко остварување на претстава во целина на претставата „КАЛУЃЕРИЧКИ ТИШИНИ“ во изведба на Народен театар, Битола,
 12. Златна плакета за севкупен уметнички резултат (доделена од весникот „Нова Македонија“) на претставата „КАЛУЃЕРИЧКИ ТИШИНИ“ во изведба на Народен театар, Битола,
 13. Награда на ревијата „Екран“ за најдобар млад актер на Сузана Киранџиска Агнеза Бенеша во претставата „КАЛУЃЕРИЧКИ ТИШИНИ“ во изведба на Народен театар, Битола.

Организациски одбор

Совет на ТИ:

Илија Милчин (претседател),
Афродита Кирјакова,
Атанас Тасески,
Борис Чоревски,
Бошко Димитров,
Димитрие Османли,
Емил Рубен,
Живко Пешевски,
Коле Гарбески,
Киро Пешоски,
Лазар Атанасов,
Љубиша Никодиновски,
Ненад Милосављевиќ,
Петре Бакевски,
Ристо Јачев,
Сефедин Нуредини,
Тачко Локвенец,
Томе Момировски,
Трајче Иваноски,
Трајче Попоски,
Џемаил Максут.

21-те Театарски Игри „Војдан Чернодрински“ се одржа во периодот: 10.05.1986 - 20.05.1986.

На театарските игри беа прикажани вкупно:
 • 10 претстави во официјалната програма
 • 8 претстави во придружната програма и
 • се одржаа 3 настани во придружната програма.

Жири: Иван Ивановски (претседател), Илија Џувалековски, Ацо Јовановски, Благоја Ристески—Плантар, Џемаил Максут.

Претстави во официјална програма

Народен театар, Битола

Марио Роси

МАГНА КАРТА

4

Режија: Златко Свибен

Народен театар „Војдан Чернодрински“ Прилеп

Братислав Димитров

ГЛОГОВИОТ ЏБУН

2

Режија: Стојан Стојановски

Народен театар, Струмица

Васе Манчев

БЛЕДИЦА

1

Режија: Стојан Стојановски

Театар на народностите - Албанска драма, Скопје

Имер Шкрељи

ЦРНИОТ ЗЕКА ПАТУВА ВО ВАВИЛОН

1

Режија: Фадил Хисај

Театар на народностите - Турска драма, Скопје

Владимир Плавевски

ПИПА-РИТАМ

1

Режија: Рахим Бурхан

Народен театар, Штип

Атанас Вангелов

НЕОДРЕДЕНИ ЛИЧНИ ЗАМЕНКИ

1

Режија: Душан Наумовски

Народен театар, Куманово

Љубомир Симовиќ

ПАТУВАЧКИОТ ТЕАТАР НА ШОПАЛОВИЌ

1

Режија: Душан Наумовски

Македонски народен театар, Скопје

Молиер

ТАРТИФ

1

Режија: Љубиша Георгиевски

Драмски театар, Скопје

Миле Попоски

ВИКЕНД НА МРТОВЦИ

2

Режија: Коле Ангеловски

Народен театар „Јордан Хаџи Константинов – Џинот“, Велес

Алфред Жари

КРАЛ ИБИ

Режија: Стојан Стојановски

Претстави во придружна програма

Ката Мисиркова-Руменова

МИРКА ГИНОВА

монодрама во изведба на Љупка Џундева

Народен театар, Битола

Ли Кобурн

ПАРТИЈА РЕМИ

Режија: Златко Свибен

Македонски народен театар, Скопје

Афродита Кирјаковска

СКАЗНА ЗА СКАЗНИТЕ

Режија: Афродита Кирјаковска

Драмски театар, Скопје

Дарио Фо

НЕМА ДА ПЛАТИМЕ

Режија: Коле Ангеловски

Драмски театар, Скопје

Вајт Хејд

БРАЧЕН ПЛЕЈ-ОФ

Режија: Коле Ангеловски

Драмски театар, Скопје

Група автори

КОПРИВАРНИК

Режија: Коле Ангеловски

кабаре

Иван Гошевски

ГОЛЕМИОТ ПРИНЦ ХАМЛЕТ

монодрама во изведба на авторот Иван Гошевски

Театар „Ѕвездара“, Белград

Горан Стефановски

ТЕТОВИРАНИ ДУШИ

Режија: Слободан Унковски

во чест на наградените

(претстава по покана за свеченото затворање)

Настани во придружната програма

Изложба на театарски карикатури на Бранко Јермилов

Тодор Максимов

Изложба на театарски плакати

Симпозиум

Развој и растеж на македонската драма

Модератор: Александар Алексиев

Доделени награди

НАГРАДА ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО на Љубиша Трајковски (актер).

 1. Награда за музика на Андреј Бељан за музиката во претставата „НЕОДРЕДЕНИ ЛИЧНИ ЗАМЕНКИ“ во изведба на Народен театар, Штип,
 2. Награда за костимографија на Елена Дончева за костимите во претставата „ЦРНИОТ ЗЕКА ПАТУВА ВО ВАВИЛОН“ во изведба на Театар на народностите - Албанска драма, Скопје и претставата „ПИПА-РИТАМ“ во изведба на Театар на народностите - Турска драма, Скопје,
 3. Награда за сценографија на Бјанка Аџиќ-Урсулов за сценографијата во претставата „МАГНА КАРТА“ во изведба на Народен театар, Битола,
 4. Награда за текст на современа домашна драма на Братислав Димитров за текстот во претставата „ГЛОГОВИОТ ЏБУН“ во изведба на Народен театар „Војдан Чернодрински“ Прилеп,
 5. Награда за млад актер „Трајко Чоревски“ на Соња Михајлова за улогата Сандра Заум во претставата „МАГНА КАРТА“ во изведба на Народен театар, Битола,
 6. Награда за епизодна улога „Димче Трајковски“ на Блаже Алексоски за улогата Стојан во претставата „ГЛОГОВИОТ ЏБУН“ во изведба на Народен театар „Војдан Чернодрински“ Прилеп,
 7. Награда за актерско остварување на
  • Кирил Ристоски за улогата Тартиф во претставата „ТАРТИФ“ во изведба на Македонски народен театар, Скопје,
  • Соња Михајлова за улогата Сандра Заум во претставата „МАГНА КАРТА“ во изведба на Народен театар, Битола,
  • Димче Мешковски за улогата во претставата „ВИКЕНД НА МРТОВЦИ“ во изведба на Драмски театар, Скопје,
  • Живко Пешевски за улогата Благое Бабиќ во претставата „ПАТУВАЧКИОТ ТЕАТАР НА ШОПАЛОВИЌ“ во изведба на Народен театар, Куманово и
  • Снежана Михајловиќ за улогата во претставата „ВИКЕНД НА МРТОВЦИ“ во изведба на Драмски театар, Скопје,
 8. Награда за режија на Стојан Стојановски за претставата „БЛЕДИЦА“ во изведба на Народен театар, Струмица,
 9. Награда за уметничко остварување на претстава во целина на претставата „МАГНА КАРТА“ во изведба на Народен театар, Битола.

Организациски одбор

Совет на ТИ:

Илија Милчин (претседател),
Тачко Локвенец (секретар),
Томе Момировски,
Коле Гарбески,
Киро Пашоски,
Борис Чоревски,
Ненад Милосављевиќ,
Афродита Кирјаковска,
Бошко Димитров,
Лазар Атанасов,
Џемаил Максут,
Атанас Тасевски,
Ристо Јачев,
Љубиша Никодиновски,
Сефедин Нуредини,
Душица Стојановска,
Драгица Наумовска,
Петре Бакевски,
Димитар Османли,
Емил Рубен.

20 МТФ плакат

20-те Театарски Игри „Војдан Чернодрински“ се одржа во периодот: 07.06.1985 - 16.06.1985.

На театарските игри беа прикажани вкупно:
 • 8 претстави во официјалната програма
 • 6 претстави во придружната програма и
 • се одржаа 3 настани во придружната програма.

Жири: Љупчо Тозија (претседател), Михајло Михајлоски, Богомил Ѓузел, Емил Рубен, Брана Ѓорѓевиќ.

Претстави во официјална програма

Македонски народен театар, Скопје

Гордан Михиќ

СРЕЌНА НОВА ‘49

6

Режија: Слободан Унковски

Драмски театар, Скопје

Горан Стефановски

ДУПЛО ДНО

2

Режија: Слободан Унковски

Народен театар, Битола

Вилијам Шекспир

СОН НА ЛЕТНАТА НОЌ

1

Режија: Слободан Унковски

Народен театар „Војдан Чернодрински“, Прилеп

Миле Попоски

СОЛУНСКИ ПАТРДИИ

1

Режија: Коле Ангеловски

Театар на народностите — Албанска драма, Скопје

Ресул Шабани

ДОЖД ВО УЕРТОМЕНТО

1

Режија: Владимир Милчин

Театар на народностите — Турска драма, Скопје

Николај В. Гогољ

РЕВИЗОР

Режија: Бранко Ставрев

Народен театар, Куманово

Тоне Партлјич

МОЈОТ ТАТКО СОЦИЈАЛИСТИЧКИ КУЛАК

Режија: Бранко Ставрев

Народен театар, Штип

Тоне Партлјич

МОЈОТ ТАТКО СОЦИЈАЛИСТИЧКИ КУЛАК

Режија: Борко Зафировски

Претстави во придружна програма

Бранко Варошлија

УЧИТЕЛКАТА

монодрама во изведба на Нада Гешоска

Бошко Смаќоски

ЌУМУРЏИЈАТА

монодрама во изведба на Мите Грозданов

Томе Момировски

ОХРИДСКА ТАЛИЈА

монодрама во изведба на Јоана Поповска

Народен театар, Битола

Љубица Остојиќ

ПУБЕРТЕТЛИИ И ФОСИЛИ

мјузикл за деца во продукција на Народен театар, Битола

Театарска работилница „ФФ“, Скопје

Антонин Шпидал

СЦЕНИ ЗА ШМЕЌАРИТЕ

Режија: Владимир Милчин

Драмски театар, Скопје

Јордан Плевнеш

ЈУГОСЛОВЕНСКА АНТИТЕЗА

Режија: Љубиша Георгиевски

во чест на наградените

(претстава по покана за свеченото затворање)

Настани во придружната програма

Изложба 40 години Македонски народен театар

Изложба на театарските портрети на прилепскиот уметник Кирил Геловски

Симпозиум

Јазикот и сцената

Модератор: Илија Милчин

Доделени награди

 1. Награда за музика на Леб и сол за музиката во претставата „СРЕЌНА НОВА ‘49“ во изведба на Македонски народен театар, Скопје,
 2. Награда за костимографија на Елена Дончева за костимите во претставата „СОН НА ЛЕТНАТА НОЌ“ во изведба на Народен театар, Битола,
 3. Награда за сценографија не е доделена.
 4. Награда за текст на современа домашна драма на Горан Стефановски за текстот во претставата „ДУПЛО ДНО“ во изведба на Драмски театар, Скопје,
 5. Награда за млад актер „Трајко Чоревски“ не е доделена.
 6. Награда за епизодна улога „Димче Трајковски“ на Ванчо Петрушевски за улогата Јаков I во претставата „ДУПЛО ДНО“ во изведба на Драмски театар, Скопје,
 7. Награда за актерско остварување на
  • Благоја Спиркоски-Џумерко за улогата Пејо во претставата „СОЛУНСКИ ПАТРДИИ“ во изведба на Народен театар „Војдан Чернодрински“, Прилеп,
  • Ненад Стојановски за улогата Пиги во претставата „СРЕЌНА НОВА ‘49“ во изведба на Македонски народен театар, Скопје,
  • Бајруш Мјаку за улогата Пикон во претставата „ДОЖД ВО УЕРТОМЕНТО“ во изведба на Театар на народностите — Албанска драма, Скопје,
  • Снежана Стамеска за улогата Вера во претставата „СРЕЌНА НОВА ‘49“ во изведба на Македонски народен театар, Скопје и
  • Душко Костовски за улогата Таткото во претставата „СРЕЌНА НОВА ‘49“ во изведба на Македонски народен театар, Скопје,
 8. Награда за режија на Слободан Унковски за претставата „СРЕЌНА НОВА ‘49“ во изведба на Македонски народен театар, Скопје,
 9. Награда за уметничко остварување на претстава во целина на претставата „СРЕЌНА НОВА ‘49“ во изведба на Македонски народен театар, Скопје.

Организациски одбор

Совет на ТИ:

Илија Милчин (претседател),
Тачко Локвенец (секретар),
Томе Момировски,
Коле Гарбески,
Киро Пашоски,
Борис Чоревски,
Ненад Милосављевиќ,
Афродита Кирјаковска,
Бошко Димитров,
Лазар Атанасов,
Џемаил Максут,
Атанас Тасевски,
Ристо Јачев,
Љубиша Никодиновски,
Сефедин Нуредини,
Душица Стојановска,
Драгица Наумовска,
Петре Бакевски,
Димитар Османли,
Емил Рубен.

19-те Театарски Игри „Војдан Чернодрински“ се одржа во периодот: 09.05.1984 - 18.05.1984.

На театарските игри беа прикажани вкупно:
 • 9 претстави во официјалната програма
 • 3 претстави во придружната програма и
 • се одржаа 1 настан во придружната програма.

Жири: Иван Ивановски (претседател), Вукосава Донева, Луан Старова, Крум Стојанов, Данчо Чеврески.

Претстави во официјална програма

Драмски театар, Скопје

Душан Јовановиќ

КАРАМАЗОВИ

6

Режија: Паоло Маѓели

Народен театар, Битола

Иво Брешан

НАТЕМАГО НА ФИЛОЗОФСКИОТ ФАКУЛТЕТ

6

Режија: Владимир Милчин

Театар на народностите — Албанска драма, Скопје

Џабир Ахмети

ПАХИНТИКА ВО СОН

4

Режија: Владимир Милчин

Театар на народностите — Турска драма, Скопје

Јусуф Идризи

СЛУГИ

2

Режија: Абделазис Буганми

Македонски народен театар, Скопје

Јордан Плевнеш

МАЦЕДОНИШЕ ЦУШТЕНДЕ

2

Режија: Љубиша Георгиевски

Народен театар, Куманово

Мирослав Крлежа

ГОСПОДА ГЛЕМБАЕВИ

Режија: Бранко Ставрев

Народен театар „Антон Панов“ Струмица

Едуардо де Филипо

ПРАЗНИКОТ ВО КУЌАТА НА КУПИЕЛОВИ

Режија: Ацо Алексов

Народен театар, Штип

Васе Манчев

ЈАДИГАР

Режија: Стојан Стојановски

Народен театар „Војдан Чернодрински“, Прилеп

Јордан Плевнеш

МАЦЕДОНИШЕ ЦУШТЕНДЕ

Режија: Душко Наумовски

Претстави во придружна програма

Стеван Пешиќ

ДАРИНКА ОД РАЈЛОВЦИ

монодрама во изведба на Зора Георгиева

Харолд Пинтер

РОДЕНДЕН

презентација на дипломскиот испит на студентите од класата на проф. Слободан Унковски

Народен театар, Битола

Џон Вактер

УЧИЛИШТЕ ЗА КЛОВНОВИ

Режија: Коле Ангеловски

во чест на наградените

(претстава по покана за свеченото затворање)

Настани во придружната програма

Изложба на сценографски решенија (скици, макети, фотографии) од Бранко Костовски

Доделени награди

 1. Награда за музика на Димитар Масевски за музиката во претставата „СЛУГИ“ во изведба на Театар на народностите — Турска драма, Скопје,
 2. Награда за костимографија на Елена Дончева за костимите во претставата „ПАХИНТИКА ВО СОН“ во изведба на Театар на народностите — Албанска драма, Скопје,
 3. Награда за сценографија на Крсте С. Џидров и Симеон Узуновски за сценографијата во претставата „НАТЕМАГО НА ФИЛОЗОФСКИОТ ФАКУЛТЕТ“ во изведба на Народен театар, Битола и претставата „ПАХИНТИКА ВО СОН“ во изведба на Театар на народностите — Албанска драма, Скопје,
 4. Награда за текст на современа домашна драма не е доделена.
 5. Награда за млад актер „Трајко Чоревски“ на Емилија Андреева за улогата Евгенија во претставата „МАЦЕДОНИШЕ ЦУШТЕНДЕ“ во изведба на Македонски народен театар, Скопје,
 6. Награда за епизодна улога „Димче Трајковски“ на Ѓокица Лукаревски за улогата Иследникот во претставата „КАРАМАЗОВИ“ во изведба на Драмски театар, Скопје,
 7. Награда за актерско остварување на
  • Љутви Сејфула за улогата Фарфур во претставата „СЛУГИ“ во изведба на Театар на народностите — Турска драма, Скопје,
  • Мите Грозданов за улогата Светозар Митиќ во претставата „КАРАМАЗОВИ“ во изведба на Драмски театар, Скопје,
  • Благоја Стефановски за улогата Мартиновиќ во претставата „НАТЕМАГО НА ФИЛОЗОФСКИОТ ФАКУЛТЕТ“ во изведба на Народен театар, Битола,
  • Катерина Коцевска за улогата Олга Бизјак во претставата „КАРАМАЗОВИ“ во изведба на Драмски театар, Скопје и
  • Мето Јовановски за улогата Бранко Митиќ во претставата „КАРАМАЗОВИ“ во изведба на Драмски театар, Скопје,
 8. Награда за режија на Владимир Милчин за претставата „НАТЕМАГО НА ФИЛОЗОФСКИОТ ФАКУЛТЕТ“ во изведба на Народен театар, Битола и претставата „ПАХИНТИКА ВО СОН“ во изведба на Театар на народностите — Албанска драма, Скопје,
 9. Награда за уметничко остварување на претстава во целина на претставата „КАРАМАЗОВИ“ во изведба на Драмски театар, Скопје,
 10. специјална награда за претстава во целина на претставата „НАТЕМАГО НА ФИЛОЗОФСКИОТ ФАКУЛТЕТ“ во изведба на Народен театар, Битола,
 11. специјална диплома на
  • Силвија Стојановска за улогата Наташа во претставата „КАРАМАЗОВИ“ во изведба на Драмски театар, Скопје,
  • Марк Марку за улогата Оџата во претставата „ПАХИНТИКА ВО СОН“ во изведба на Театар на народностите — Албанска драма, Скопје и
  • Александар Џуровски за улогата Заболски во претставата „МАЦЕДОНИШЕ ЦУШТЕНДЕ“ во изведба на Македонски народен театар, Скопје,
 12. Награда за најдолг аплауз на Петар Стојковски Бабец во претставата „НАТЕМАГО НА ФИЛОЗОФСКИОТ ФАКУЛТЕТ“ во изведба на Народен театар, Битола (Неслужбена награда),
 13. Златна плакета за севкупен уметнички резултат (доделена од весникот „Нова Македонија“) на претставата „НАТЕМАГО НА ФИЛОЗОФСКИОТ ФАКУЛТЕТ“ во изведба на Народен театар, Битола (Неслужбена награда).

Организациски одбор

Совет на ТИ:

Благоја Иванов (претседател),
Драгица Наумова,
Бајруш Мјаку,
Блаже Алексоски,
Димитар Вандески,
Илија Струмениковски,
Бошко Димитров,
Георги Трајанов,
Борис Чоревски,
Џемаил Максут,
Трајче Ивановски,
Мирче Доневски,
Афродита Кирјаковска,
Ненад Милосављевиќ,
Кирил Пашоски,
Коле Гарбевски,
Атанас Тасески.

18-те Театарски Игри „Војдан Чернодрински“ се одржа во периодот: 13.05.1983 - 22.05.1983.

На театарските игри беа прикажани вкупно:
 • 9 претстави во официјалната програма
 • 3 претстави во придружната програма и
 • се одржаа 4 настани во придружната програма.

Жири: Вукан Диневски (претседател), Иван Ивановски, Владимир Милчин, Ѓоре Напевски, Петре Бакевски.

Претстави во официјална програма

Театар на народностите — Албанска драма, Скопје

Беќир Муслиу

ЈАС, ХАЛИЛ ГАРИЈА

5

Режија: Душко Наумовски

Драмски театар, Скопје

Горан Стефановски

ХАЈ – ФАЈ

2

Режија: Љубиша Георгиевски

Народен театар, Куманово

Горан Стефановски

ХАЈ – ФАЈ

1

Режија: Наум Пановски

Македонски народен театар, Скопје

Живко Чинго

МАКАВЕЈСКИТЕ ПРАЗНИЦИ

2

Режија: Бранко Ставрев

Народен театар „Војдан Чернодрински“, Прилеп

Софокле

АНТИГОНА

1

Режија: Илија Милчин

Народен театар, Битола

Душан Ковачевиќ

БАЛКАНСКИ ШПИОН

2

Режија: Коле Ангеловски

Народен театар, Штип

Коле Чашуле

ЦРНИЛА

Режија: Наум Пановски

Театар на народностите — Турска драма, Скопје

Халдум Тунер

БАЛАДА ЗА АЛИ ОД КЕШАН

Режија: Зекир Сипахи

Народен театар „Антон Панов“ Струмица

Душан Ковачевиќ

ЏУМБУС

Режија: Оливер Викторовиќ

Претстави во придружна програма

Ката Мисиркова-Руменова

ГОЦЕ

монодрама во интерпретација на Дарко Дамески

Петре М. Андреевски

ВЕЛИКА

монодрама во интерпретација на Вукосава Донева

Јуџин О’НИЛ

ДОЛГО ПАТУВАЊЕ ВО НОЌТА

дипломска претстава на студентите на Факултетот за драмски уметности Скопје, класа на проф. Љубиша Георгиевски

Настани во придружната програма

Изложба на сценографските скици на Петар Ангеловски, сценограф на Народниот театар, Битола

Никола Јонков Вапцаров

Проветрување на историјата

поетска вечер на протагонистот Петре Темелковски

Ацо Шопов

Дрво на ридот

поетска вечер на протагонистот Мите Грозданов

Русомир Богдановски

Панургиј

изведба на театарската дружина Модро окце

Доделени награди

 1. Награда за музика на Гарабет Таветијан за музиката во претставата „ЈАС, ХАЛИЛ ГАРИЈА“ во изведба на Театар на народностите — Албанска драма, Скопје,
 2. Награда за костимографија на Рада Петрова-Малкиќ за костимите во претставата „МАКАВЕЈСКИТЕ ПРАЗНИЦИ“ во изведба на Македонски народен театар, Скопје и претставата „АНТИГОНА“ во изведба на Народен театар „Војдан Чернодрински“, Прилеп,
 3. Награда за сценографија на Чедо Христов за сценографијата во претставата „ЈАС, ХАЛИЛ ГАРИЈА“ во изведба на Театар на народностите — Албанска драма, Скопје,
 4. Награда за текст на современа домашна драма на Горан Стефановски за текстот во претставата „ХАЈ – ФАЈ“ во изведба на Драмски театар, Скопје и претставата „ХАЈ – ФАЈ“ во изведба на Народен театар, Куманово,
 5. Награда за млад актер „Трајко Чоревски“ не е доделена.
 6. Награда за актерско остварување на
  • Олга Наумовска за улогата Даница Чворовиќ во претставата „БАЛКАНСКИ ШПИОН“ во изведба на Народен театар, Битола,
  • Кирил Ќортошев за улогата Татенце во претставата „МАКАВЕЈСКИТЕ ПРАЗНИЦИ“ во изведба на Македонски народен театар, Скопје,
  • Ацо Ѓорчев за улогата Борис во претставата „ХАЈ – ФАЈ“ во изведба на Драмски театар, Скопје,
  • Ацо Стефановски за улогата Илија Чворовиќ во претставата „БАЛКАНСКИ ШПИОН“ во изведба на Народен театар, Битола и
  • Селман Јусуфи за улогата Халил Гарија во претставата „ЈАС, ХАЛИЛ ГАРИЈА“ во изведба на Театар на народностите — Албанска драма, Скопје,
 7. Награда за режија на Душан Наумовски за претставата „ЈАС, ХАЛИЛ ГАРИЈА“ во изведба на Театар на народностите — Албанска драма, Скопје,
 8. Награда за уметничко остварување на претстава во целина на претставата „ЈАС, ХАЛИЛ ГАРИЈА“ во изведба на Театар на народностите — Албанска драма, Скопје.

Организациски одбор

Совет на ТИ:

Благоја Иванов (претседател),
Драгица Наумова,
Бајруш Мјаку,
Блаже Алексоски,
Димитар Вандески,
Илија Струмениковски,
Бошко Димитров,
Георги Трајанов,
Борис Чоревски,
Џемаил Максут,
Трајче Ивановски,
Мирче Доневски,
Афродита Кирјаковска,
Ненад Милосављевиќ,
Кирил Пашоски,
Коле Гарбевски,
Атанас Тасески.

17-те Театарски Игри „Војдан Чернодрински“ се одржа во периодот: 14.05.1982 - 24.05.1982.

На театарските игри беа прикажани вкупно:
 • 10 претстави во официјалната програма
 • 4 претстави во придружната програма и
 • се одржаа 3 настани во придружната програма.

Жири: Петре Прличко (претседател), Иван Ивановски, Борко Зафировски.

Претстави во официјална програма

Народен театар, Битола

Петре М. Андреевски – Владимир Милчин

ПИРЕЈ

5

Режија: Владимир Милчин

Дом на млади „25 Мај” Скопје

Горан Стефановски

ЛЕТ ВО МЕСТО

2

Режија: Слободан Унковски

Драмски театар, Скопје

Јордан Плевнеш

ЕРИГОН

2

Режија: Љубиша Георгиевски

Народен театар „Војдан Чернодрински“ Прилеп

Максим Горки

ДЕЦА НА СОНЦЕТО

1

Режија: Илија Милчин

Македонски народен театар, Скопје

Бранко Варошлија

ГАБИ

1

Режија: Бранко Ставрев

Театар на народностите — Турска драма, Скопје

Ирфан Бељур

МЕМЕТ

1

Режија: Наум Пановски

Народен театар, Штип

Фадил Хаџиќ

ПОЛНЕТА ПТИЦА

Режија: Георги Трајанов

Народен театар, Куманово

Горан Стефановски

ЛЕТ ВО МЕСТО

Режија: Димитар Станкоски

Народен театар „Антон Панов“, Струмица

Мирко Зупанц

БЕЛ ТРЕНДАФИЛ ЗА ЖОЛТИ КОНАЦИ

Режија: Ацо Алексов

Театар на народностите — Албанска драма, Скопје

Бранко Пендовски

НАСЛЕДНИЦИ

Режија: Драган Велјановски

Претстави во придружна програма

Исидора Секулиќ

УБАВИНАТА НА ЖЕНАТА

монодрама во изведба на Вукосава Донева

Ката Мисиркова-Руменова

ГОЦЕ

монодрама во изведба на Дарко Дамески

Џон Озборн

СВРТИ СЕ ВО ГНЕВОТ

испит од IV година на студентите од Факултетот за драмски уметности, Скопје

Народен театар „Војдан Чернодрински“ Прилеп

Бранко Илиески

КОМУ МУ Е СУДЕНО

Режија: Благоја Дамески

Настани во придружната програма

Изложба на костимите и костимографските скици на Рада Петрова Малкиќ

Вечер на Тодор Николовски

(по повод 80-годишнината од раѓањето)

Вечер посветена на Јордан Хаџи Константинов – Џинот

Доделени награди

 1. Награда за музика на Групата „Леб и сол“ за музиката во претставата „ЛЕТ ВО МЕСТО“ во изведба на Дом на млади „25 Мај” Скопје,
 2. Награда за костимографија на Елена Дончева за костимите во претставата „ПИРЕЈ“ во изведба на Народен театар, Битола,
 3. Награда за сценографија на Бранко Костовски за сценографијата во претставата „ПИРЕЈ“ во изведба на Народен театар, Битола,
 4. Награда за текст на современа домашна драма не е доделена.
 5. Награда за млад актер „Трајко Чоревски“ на Атила Клинче за улогата Мемет во претставата „МЕМЕТ“ во изведба на Театар на народностите — Турска драма, Скопје,
 6. Награда за актерско остварување на
  • Милица Стојанова за улогата Малина во претставата „ЕРИГОН“ во изведба на Драмски театар, Скопје,
  • Нада Гешоска за улогата Султана во претставата „ЛЕТ ВО МЕСТО“ во изведба на Дом на млади „25 Мај” Скопје,
  • Мето Јовановски за улогата Еригон во претставата „ЕРИГОН“ во изведба на Драмски театар, Скопје,
  • Илко Стефановски за улогата Јон во претставата „ПИРЕЈ“ во изведба на Народен театар, Битола,
  • Трајче Иваноски за улогата Протасов во претставата „ДЕЦА НА СОНЦЕТО“ во изведба на Народен театар „Војдан Чернодрински“ Прилеп и
  • Илија Џувалековски за улогата Симон во претставата „ГАБИ“ во изведба на Македонски народен театар, Скопје,
 7. Награда за режија на Владимир Милчин за претставата „ПИРЕЈ“ во изведба на Народен театар, Битола,
 8. Награда за уметничко остварување на претстава во целина на претставата „ПИРЕЈ“ во изведба на Народен театар, Битола.

Организациски одбор

Совет на ТИ:

Ѓорѓи Сталев-Поповски (претседател),
Благоја Ивчески,
Кирил Здравевски,
Ристо Стефановски,
Тачко Локвенец,
Јосиф Јосифовски,
Владимир Милчин,
Борко Зафировски,
Младен Дилевски,
Боро Митриќески,
Томислав Спасовски,
Филимен Џинес,
Бајруш Мјаку,
Блаже Алексоски,
Вукан Диневски,
Драгица Наумовска,
Драган Секулиќ,
Димче Ѓорѓиоски.

16 МТФ плакат

16-те Театарски Игри „Војдан Чернодрински“ се одржа во периодот: 08.06.1981 - 17.06.1981.

На театарските игри беа прикажани вкупно:
 • 9 претстави во официјалната програма и
 • 8 претстави во придружната програма.

Жири: Димитар Солев (претседател), Кирил Темков, Борко Зафировски.

Претстави во официјална програма

Театар на народносите — Турска драма, Скопје

Ф.М. Достоевски

ЗЛОСТОРСТВО И КАЗНА

3

Режија: Бранко Ставрев

Народен театар „Војдан Чернодрински“ Прилеп

Томе Арсовски

СКОК ПРЕКУ КОЖА

2

Режија: Бранко Гапо

Драмски театар, Скопје

Лев Беринскиј

БРКОТНИЦИ

3

Режија: Владимир Милчин

Театар на народностите — Албанска драма, Скопје

Теки Дервиши

УКРОТИТЕЛИ НА ЛУЃЕ СО СМАРАГДНИ ОЧИ

1

Режија: Мехди Јакупи

Македонски народен театар, Скопје

Коле Чашуле

ЖИТОЛУБ

1

Режија: Владимир Милчин

Народен театар, Куманово

Живко Чинго – Љубиша Георгиевски

ПАСКВЕЛИЈА

1

Режија: Димитар Станкоски

Народен театар, Штип

Слободан Стојановиќ

ПРЕНОЌИШТЕ

Режија: Симеон Гаврилов

Народен театар, Битола

Слободан Стојановиќ

ПРЕНОЌИШТЕ

Режија: Љубиша Милошевиќ

Народен театар „Антон Панов“ Струмица

Марјан Матковиќ

НА КРАЈОТ НА ПАТОТ

Режија: Димитар Станкоски

Претстави во придружна програма

Македонски народен театар, Скопје

Ката Мисиркова-Руменова

МАЈКА КОТОРИЧАНКА

монодрама во изведба на Љупка Џундева

Македонски народен театар, Скопје

Ката Мисиркова-Руменова

МАЛИНА ПОП ИВАНОВА

монодрама во изведба на Вукосава Донева

Томислав Спасовски

СТЕРНА

монодрама во изведба на Драгиша Димитриевски

Јозо Петричевиќ

ИВО РИБАР ЛОЛА

монодрама во изведба на Душко Ѓорѓиовски

Академски театар „Промена“, Нови Сад

Леонид Леонов

ЈУДА ИСКАРИОТСКИ

Режија: Милан Белегашанин

Драмски театар, Скопје

Бранислав Нушиќ

СОМНИТЕЛНО ЛИЦЕ

Режија: Коле Ангеловски

Драмски театар, Скопје

Ли Кобурн

ПАРТИЈА РЕМИ

Режија: Димитар Станкоски

Театарска работилница „ФФ“ Скопје

Џорџ Орвел

ЖИВОТИНСКА ФАРМА

Режија: Владимир Милчин

Доделени награди

 1. Награда за музика на Ристо Аврамовски за музиката во претставата „ЖИТОЛУБ“ во изведба на Македонски народен театар, Скопје,
 2. Награда за костимографија на Исмаил Рама за костимите во претставата „УКРОТИТЕЛИ НА ЛУЃЕ СО СМАРАГДНИ ОЧИ“ во изведба на Театар на народностите — Албанска драма, Скопје,
 3. Награда за сценографија на Бранко Костовски за сценографијата во претставата „БРКОТНИЦИ“ во изведба на Драмски театар, Скопје,
 4. Награда за текст на современа домашна драма на Томе Арсовски за текстот во претставата „СКОК ПРЕКУ КОЖА“ во изведба на Народен театар „Војдан Чернодрински“ Прилеп,
 5. Награда за млад актер „Трајко Чоревски“ на Ненад Стојановски за улогата Козалов во претставата „БРКОТНИЦИ“ во изведба на Драмски театар, Скопје,
 6. Награда за актерско остварување на
  • Трајче Иваноски за улогата Горчин во претставата „СКОК ПРЕКУ КОЖА“ во изведба на Народен театар „Војдан Чернодрински“ Прилеп,
  • Ненад Милосављевиќ за улогата Стариот Никита во претставата „БРКОТНИЦИ“ во изведба на Драмски театар, Скопје,
  • Душко Ѓеорѓиоски за улогата Фром во претставата „ПАСКВЕЛИЈА“ во изведба на Народен театар, Куманово и
  • Фирдаус Неби за улогата Расколников во претставата „ЗЛОСТОРСТВО И КАЗНА“ во изведба на Театар на народносите — Турска драма, Скопје,
 7. Награда за режија на Бранко Ставрев за претставата „ЗЛОСТОРСТВО И КАЗНА“ во изведба на Театар на народносите — Турска драма, Скопје,
 8. Награда за уметничко остварување на претстава во целина на претставата „ЗЛОСТОРСТВО И КАЗНА“ во изведба на Театар на народносите — Турска драма, Скопје.

Организациски одбор

Совет на ТИ:

Ѓорѓи Сталев-Поповски (претседател),
Благоја Ивчески (секретар),
Кирил Здравевски,
Ристо Стефановски,
Тачко Локвенец,
Јосиф Јосифовски,
Владимир Милчин,
Борко Зафировски,
Младен Дилевски,
Боро Митриќески,
Томислав Спасовски,
Филимен Џинес,
Бајруш Мјаку,
Блаже Алексоски,
Вукан Диневски,
Драгица Наумовска,
Драган Секулиќ,
Димче Ѓорѓиоски.

15 МТФ плакат

15-те Театарски Игри „Војдан Чернодрински“ се одржа во периодот: 07.06.1980 - 16.06.1980.

На театарските игри беа прикажани вкупно:
 • 8 претстави во официјалната програма и
 • 6 претстави во придружната програма.

Жири: Љубиша Георгиевски (претседател), Матеја Матевски, Георги Старделов.

Претстави во официјална програма

Македонски народен театар, Скопје

Николај Василевич Гогољ

ЖЕНИДБА

1

Режија: Бранко Ставрев

Народен театар, Битола

Иво Брешан

СВЕЧЕНА ВЕЧЕРА ВО ПОГРЕБНОТО ПРЕТПРИЈАТИЕ

3

Режија: Владимир Милчин

Народен театар „Војдан Чернодрински“, Прилеп

Марко Цепенков – Бранко Ставрев

И АДАМ И ЕВА

2

Режија: Ацо Алексов

Драмски театар, Скопје

Миле Попоски

СОЛУНСКИ ПАТРДИИ

2

Режија: Коле Ангеловски

Народен театар, Штип

Александар Вампилов

ПОСТАРИОТ СИН

1

Режија: Душко Наумовски

Театар на народностите — Албанска драма, Скопје

Емануел Раблес

ДА СЕ СПАСИ НАДЕЖТА

2

Режија: Мирко Стефановски

Народен театар, Куманово

Ристо Јачев

НА СЕВЕР ОД РАЈОТ

Режија: Томе Стојков

Народен театар „Антон Панов“ Струмица

Марин Држиќ

ДУНДО МАРОЕ

Режија: Александар Думов

Претстави во придружна програма

Театар на народностите — Албанска драма, Скопје

Антон Пашку

Г’ОФ

Режија: Сулејман Рушити

Драмски театар, Скопје

Ежен Јонеско

СТОЛОВИ

Режија: Јон и Мара Исаја

Македонски народен театар, Скопје

Ласица-Сатински-Јулиус-А. Руси

СОЈТАРИИ

Режија: Владимир Милчин

Македонски народен театар, Скопје

Иренеус Иредињски

МАРИЈА

монодрама во изведба на Вукосава Донева

Драмски театар, Скопје

Н.В. Гогољ

РЕВИЗОР

Режија: Димитар Станкоски

Театар на народностите- Турска драма, Скопје

Неџад Ибришимовиќ

УГУРСУЗ

Режија: Љубиша Георгиевски

Доделени награди

 1. Награда за музика на Андреј Бељан за музиката во претставата „И АДАМ И ЕВА“ во изведба на Народен театар „Војдан Чернодрински“, Прилеп,
 2. Награда за костимографија на Елена Дончева за костимите во претставата „СОЛУНСКИ ПАТРДИИ“ во изведба на Драмски театар, Скопје,
 3. Награда за сценографија на Чедо Христов за сценографијата во претставата „И АДАМ И ЕВА“ во изведба на Народен театар „Војдан Чернодрински“, Прилеп,
 4. Награда за млад актер „Трајко Чоревски“ на Сефедин Нуредини за улогата Поручникот во претставата „ДА СЕ СПАСИ НАДЕЖТА“ во изведба на Театар на народностите — Албанска драма, Скопје,
 5. Награда за актерско остварување на
  • Гоце Тодоровски за улогата Цанде во претставата „СОЛУНСКИ ПАТРДИИ“ во изведба на Драмски театар, Скопје,
  • Ацо Стефановски за улогата Микац во претставата „СВЕЧЕНА ВЕЧЕРА ВО ПОГРЕБНОТО ПРЕТПРИЈАТИЕ“ во изведба на Народен театар, Битола,
  • Методија Басаровски за улогата Васењка во претставата „ПОСТАРИОТ СИН“ во изведба на Народен театар, Штип,
  • Љубиша Трајковски за улогата Мурина во претставата „СВЕЧЕНА ВЕЧЕРА ВО ПОГРЕБНОТО ПРЕТПРИЈАТИЕ“ во изведба на Народен театар, Битола и
  • Мехди Бајрактари за улогата Полковникот во претставата „ДА СЕ СПАСИ НАДЕЖТА“ во изведба на Театар на народностите — Албанска драма, Скопје,
 6. Награда за режија на
  • Бранко Ставрев за претставата „ЖЕНИДБА“ во изведба на Македонски народен театар, Скопје и
  • Владимир Милчин за претставата „СВЕЧЕНА ВЕЧЕРА ВО ПОГРЕБНОТО ПРЕТПРИЈАТИЕ“ во изведба на Народен театар, Битола.
 7. Награда за уметничко остварување на претстава во целина не е доделена.